باید سلایق مختلف سیاسی مردم در معرض انتخاب قرار داده شوند

علی اصغر عنابستانی در گفت‌وگو با «entekhabat1400.com» با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از نمایندگان مجلس به صورت بالقوه مدعی نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هستند، اظهار کرد: یعنی در حال حاضر ما می‌توانیم از آقایان قالیباف، امیرحسین قاضی‌زاده، نیکزاد، حاجی بابایی، زاکانی و بذرپاش به عنوان کاندیداهایی بالقوه از مجلس و دیوان محاسبات نام ببریم. احتمالا تا قبل از پایان سال، روشن خواهد شد که کاندیداهای ریاست جمهوری به طور مشخص چه افرادی هستند. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد: به نظر من هر کسی که رجل سیاسی و مذهبی باشد و توانایی اداره کشور را داشته باشد، می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود، بنابراین کسی نمی‌تواند فردی را که توانایی اداره کشور را دارد اما زمانی جزو نظامیان بوده است را از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری محروم کند. نامزدها چه سابقه حضور در ساختارهای سیاسی را داشته باشند و چه سابقه حضور در ساختارهای نظامی را دارا باشند، در نهایت این رای مردم است که تعیین می‌کند چه کسی به مقام ریاست جمهوری کشور برسد. لذا من بحث‌هایی را که در پی منع نظامیان از حضور در انتخابات ریاست جمهوری هستند را بحث‌هایی گمراه‌کننده می‌بینم. 

وی بیان کرد: تلاش ما این است که تمامی سلایق مختلف سیاسی مردم در معرض انتخاب قرار داده شوند. در بین گزینه‌های نظامی نیز سردار دهقان گفته‌ است که حتما قصد ورود به عرصه انتخابات را دارد و سردار محسن رضایی هم تا جایی که من شنیده‌ام اعلام ورود به این عرصه را کرده است. همچنین من فکر می‌کنم سردار سعید محمد نیز قابلیت‌های لازم برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را دارد. 

نماینده مردم سبزوار، جغتای و جوین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بسیاری از افرادی که در حال حاضر به عنوان نامزدهای احتمالی در انتخابات سال آینده مطرح‌ اند، عضو احزاب و جریاناتی هستند و تصمیمات این جریان‌ها و لابی‌های مختلف نیز نقش بسیار پررنگی در تعیین ورود و باقی ماندن افراد در عرصه انتخابات دارند. لذا باید منتظر بود و دید در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه تجربه نشان داده است تصمیمات شورای نگهبان خیلی قابل پیش‌بینی نیست، اضافه کرد: تصمیمات شورای نگهبان بر اساس معیارهای این شورا و همچنین شرایط روز کشور ممکن است تغییر بکند، بنابراین در خصوص حضور برخی کاندیداها در انتخابات نمی‌توان از امروز پیش‌بینی کرد که آیا به تایید صلاحیت شورای نگهبان خواهند رسید یا نه. 

عنابستانی همچنین در خصوص شیوه برگزاری انتخابات سال آینده، بیان کرد: یکی از طرح‌هایی که در این خصوص در وزارت کشور مطرح است، برگزاری بخش بیشتری از انتخابات به صورت الکترونیکی است. همچنین طرح دو برابر کردن تعداد شعب اخذ رای نیز از دیگر طرح‌هایی است که وزارت کشور در حال دنبال کردن آن است. این وظیفه ماست که انتخابات را در هر شرایطی برگزار کنیم، اما باید تدابیری بیاندیشیم که آسیبی به مردم نرسد.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments