به دنبال رایزنی با احزاب اصلاح‌طلب بر سر نقاط مشترک‌مان هستیم

علی زیرک در گفت‌وگو با «entekhabat1400.com» با اشاره به تاثیراتی که کرونا بر تمامی فعالیت‌های جمعی گذاشته است، اظهار کرد: فعالیت‌های حزبی نیز از این تاثیرپذیری مستثنی نبوده‌اند. ما در حزب کارگزاران سازندگی خراسان‌رضوی نیز کماکان سعی کرده‌ایم که در حوزه فعالیت های درون حزبی، جلسات داخلی خود را حفظ کنیم و به جز زمان‌هایی که کلا فعالیت نهادها و سازمان‌ها توسط ستاد کرونا ممنوع اعلام می‌شد، در سایر مواقع با رعایت پروتکل‌ها جلسات را برگزار می‌کردیم و در کانال‌ خود در فضای مجازی نیز گزارش این جلسات را قرار می‌دادیم و در یک سال اخیر حزب کارگزاران سازندگی خراسان رضوی بالغ بر ده جلسه شورای استان و همچنین جلسات کانونها و ستاد اجرایی را برگزار کرده است.  

وی افزود: اما بخش فعالیت‌های حزب در فضای عمومی بیشتر دچار تاثیرپذیری از ویروس کرونا شده است. تا پیش از شیوع کرونا، ما هر دو هفته یک بار برنامه‌ای تحت عنوان “دیالوگ” و همچنین سلسله جلسات “گفت‌وگو با شهر” را برگزار می‌کردیم، اما در این یک سال اخیر که امکان تجمع در فضای بسته فراهم نبود، متاسفانه این برنامه ها دیگر برگزار نشد. البته ما در فضای مجازی سلسله جلساتی را در خصوص تاثیرات کرونا بر جنبه‌های مختلف زندگی ایرانیان و نظام حکمروایی برگزار کردیم و درصدد هستیم چنین برنامه هایی را ادامه دهیم. ضمن اینکه صفحات ما در شبکه‌های اجتماعی نیز در این دوران فعالیت داشته‌اند. 

قائم مقام حزب کارگزاران سازندگی خراسان رضوی بیان کرد: در مجموع شیوع کرونا باعث شده است فعالیت کردن برای ما سخت‌تر شود و ارتباط‌گیری ما با بدنه حزب و جامعه دچار چالش‌هایی بشود، اما فعالیت ما تعطیل نشده است. ما سعی کرده‌ایم‌ انسجام خود و ارتباطمان با بدنه حزب و جامعه را از طریق شبکه‌های اجتماعی حفظ کنیم. 

زیرک در خصوص انتخابات سال آینده، با بیان اینکه به طور کلی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری از یکدیگر تاثیر می‌پذیرند، خاطرنشان کرد: درکشور ما قسمت عمده‌ای از فضای انتخاباتی به شدت به تصمیماتی که در سطوح کلان گرفته می‌شود و همچنین فضایی که در آن احزاب فرصت مانور دارند، وابسته است. هر زمان که این فضا بازتر بوده است و سلایق مختلف فرصت حضور در انتخابات را داشته‌اند، انتخابات پرشورتر برگزار شده است و درصد مشارکت مردم نیز بالاتر بوده است. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: هرچند گلایه هایی از وضعیت جامعه در حوزه های مختلف وجود داشته و در سالهای اخیر اتفاقات ناگواری در فضای کشور افتاده که فضای سیاسی را تحت تاثیر قرار داده است؛ اما ایرانیان همواره نشان داده اند که هر چه‌ قدر هم که از اوضاع کشور گله‌مند باشند، باز هم سرنوشت سیاسی‌شان برایشان مهم است.‌ لذا ما مطمئنیم که اگر در انتخابات ۱۴۰۰ نیز فضا برای حضور تمامی سلایق فراهم باشد، باز هم مردم مشارکت خواهند کرد. 

وی در ادامه به تشریح فعالیت‌های حزب کارگزاران سازندگی برای انتخابات ۱۴۰۰ پرداخت و عنوان کرد: در سطح ملی مسائل مربوط به انتخابات از طریق شورای مرکزی و سخنگوی حزب پیگیری و مطرح می‌شود و ما در جلسات شورای حزب استان و دفتر سیاسی، به طور منظم فضای انتخاباتی کشور را رصد و تحلیل کرده و در اختیار دوستان شورای مرکزی قرار می دهیم تا جمع بندی و تصمیم گیری در این حوزه صورت پذیرد و در حال حاضر برنامه حزب در سطح کشور در مراحل نهایی تدوین است.

زیرک اضافه کرد: در سطح محلی نیز ستاد انتخاباتی حزب را تشکیل داده‌ایم و آقای نوید حسینیون را هم به عنوان مسئول ستاد انتخاباتی حزب کارگزاران در خراسان رضوی، معرفی کرده‌ایم. برنامه ما این است که در انتخابات ۱۴۰۰ خصوصا در انتخابات شوراها حضور موثر داشته باشیم. اما عملیاتی شدن برنامه ما به این بستگی دارد که آیا نمایندگان حزب ما اجازه حضور در انتخابات داشته باشند یا نه. 

قائم مقام حزب کارگزاران در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در انتخابات اسفندماه گذشته نیز ما از تمام افرادی که به گفتمان ما نزدیک بودند و ما فکر می‌کردیم می‌توانند نماینده‌ای برای برنامه‌هایمان باشند، دعوت کردیم و بخشی از این افراد در انتخابات ثبت نام کردند. اما تایید صلاحیت‌ها به گونه‌ای بود که شرایط حداقلی حضور هم برای ما فراهم نشد و علی‌رغم اینکه ما برنامه‌ریزی کرده بودیم که در انتخابات لیست بدهیم، متاسفانه از این حقمان محروم شدیم.

زیرک ادامه داد: در انتخابات سال آینده، به خصوص انتخابات شوراها نیز قاعدتا انتظارمان این است که شرایط حضور به شکلی مناسب و در چارچوب ظرفیت های قانونی فراهم شود و ما از تمامی افرادی که می‌شناسیم و می‌دانیم به گفتمان ما نزدیک هستند، دعوت می‌کنیم که در انتخابات ثبت نام کنند و در بین افرادی هم که ثبت نام و اعلام آمادگی می‌کنند، حتما بررسی می‌کنیم و افرادی را که بتوانند برنامه‌های کارگزاران را نمایندگی کنند، شناسایی و حتما برای حمایت آنان اقدام می‌کنیم. 

وی تصریح کرد: تا به این جا وظیفه ما این بود که برنامه ریزی کنیم و خود را برای حضور در انتخابات آماده کنیم. اما آن طرف قضیه به عملکرد نهادهای نظارتی برمی‌گردد که تا چه حد فضا را برای حضور مردم در انتخابات باز کنند. ما امیدواریم که به این قضیه اهمیت داده شود و فضا برای حضور تمامی سلایق مختلف باز شود تا ما نیز بتوانیم مانند سایر احزاب و گروه‌ها در انتخابات حضور پیدا کنیم و از مردم نیز درخواست کنیم برای رقم زدن سرنوشت خود، در انتخابات مشارکت کنند. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه در انتخابات هر حزبی ابتدا باید برنامه‌های خود را مدون کند، گفت: ما نیز برای انتخابات سال آینده برنامه‌ها و چارچوب‌های خود را مدون کرده‌ایم. اما اساسا در کشور ما انتخابات بیشتر از اینکه حزبی باشد، جناحی است و احزاب نیز با آن گفتمان کلی جناحی که ذیل آن قرار می‌گیرند، شناخته می‌شوند. 

زیرک بیان کرد: واقعیت این است که تا زمانی که چهار-پنج حزب بزرگ و فراگیر که دارای گفتمان، برنامه و استراتژی مشخص و سابقه تاریخی باشند در کشور شکل نگیرد، چارچوب های ائتلافی اثرگذار هستند. اما این ائتلاف ها و جناح بندی ها نیز زمانی معنادار هستند که واقعاً گفتمانی را نمایندگی کنند و صرف اسم و عنوان برای هیچ گروهی مشروعیت و مقبولیت ایجاد نمی کند. ما در عین حال که در چارچوب حزب خود در حال آماده شدن برای انتخابات هستیم و افرادی را به عنوان نامزد برای انتخابات معرفی می‌کنیم، هم زمان به دنبال رایزنی با سایر احزاب اصلاح‌طلب هم هستیم تا بتوانیم بر سر نقاط مشترکمان ائتلاف کنیم؛ اماهمانطور که اشاره کردم این ائتلاف با حضور احزاب اصلی جریان دارای هویت است. 

قائم‌مقام حزب کارگزاران در خراسان رضوی ادامه داد: البته ما این ائتلاف با سایر احزاب را یک خط قرمز برای خود نمی‌دانیم و در جایی هم اگر احساس کنیم که ائتلاف ممکن نیست، چنانچه خودمان بتوانیم لیستی را از افراد ارائه دهیم، برای خود محدودیت قائل نمی‌شویم. اما اولویتمان این است که با سایر احزاب، خصوصاً احزاب اصلی اصلاح طلب، ائتلاف کنیم و با نظرات برآیندی از نیروهای اصلاح‌طلب فعال که در این سال‌ها در عرصه سیاسی کشور حضور داشته‌اند همراهی کرده و به لیستی واحد از نخبگان این جریان دست پیدا کنیم.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments