عنابستانی: باید گفتمان دولت آینده کار و تلاش مبتنی بر ظرفیت‌های داخلی باشد

علی اصغر عنابستانی در گفت‌وگو با «entekhabat1400.com» در مورد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اظهار کرد: ما در طول سالهای گذشته، مدل‌های مختلف فکری را امتحان کرده‌ایم. تفکر ریاست جمهوری در دوره سازندگی، توسعه لیبرالی به هر قیمت بود. دولت سازندگی فکر می‌کرد که کشور را باید بر مبنای فرصت‌های داخلی و البته سرمایه‌های خارجی بسازد. این تفکر در دوره اصلاحات ادامه داشت و در دو دوره دولت تدبیر و امید هم به شکل متفاوتی امتداد یافت.

عنابستانی گفت: ما در طول اداره کشور بعد از ۸ سال جنگ تحمیلی، در ۴۰ سال گذشته، تنها یک دوره ۴ ساله نگاه اداره کشور متفاوت بوده است و در دوره های دیگر به اراده واقعی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی نرسیدیم. فقط در دوره اول محمود احمدی نژاد، تفکر درون زا پا گرفت که این تفکر در دوره دوم ایشان فروکش کرد. به نظرم، ما نباید توجه کنیم که در آمریکا، اروپا و حتی چین و روسیه چه اتفاقی افتاده و می‌افتد. ما باید صرف از نظر از همه موارد فوق به یک انسجام در اداره داخلی کشور برسیم تا اثرات اتفاقات خارج از کشور بر مردم را کم کنیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن تأکید بر «برگشت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی» گفت: دولت آینده باید دولتی باشد که به منابع مادی فراوان داخلی و ظرفیت‌های انسانی و داخلی باور داشته باشد. در سالهای گذشته، این ظرفیت‌ها بی توجه مانده و یا به درستی از آن استفاده نشده است. گفتمان دولت و حاکمیت آینده باید گفتمان کار و تلاش مبتنی بر ظرفیت‌های داخلی باشد. گفتمان‌هایی مثل عدالت، سازندگی، آزادی، اصلاحات و… را تجربه کرده‌ایم. هیچ کدام از این گفتمان‌ها مبتنی بر کار و تلاش نیست.

وی افزود: اگر ما ظرفیت‌های داخلی کشور را متبلور و اقتصاد درون‌زا مبتنی بر دیپلماسی منطقه‌ای را اجرایی کنیم، حتما اقتصاد خود را بیمه می‌کنیم. ما عادت کرده‌ایم که خود را به خارج از کشور گره بزنیم. اینکه رهبری می‌فرمایند باید به سمت بی اثر کردن تحریم‌ها برویم یعنی اقتصاد مقاومتی. اقتصادی که درون‌زا و برون نگر است. اقتصاد ما باید از درون بجوشد و نگاه به بیرون هم داشته باشد. نگاه به بیرون ما هم باید واقع بینانه باشد. هیچ کس در ایران نمی‌گوید که درهای کشور را باید بست اما عقل و منطق می‌گوید وقتی می خواهیم به بیرون نگاه کنیم، کشورهایی را انتخاب کنیم که افق نگاه ما به او می‌رسد.

عنابستانی در مورد دولت بعدی ایران گفت: دولت بعدی را دولتی متکی به ظرفیت‌ها و تلاش داخلی می‌بینم. دولتی که به کشورهای همسو و همسایه نگاه منطقی دارد. با این دولت می‌توانیم بسیاری از مشکلات خود را حل کنیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به اینکه رفتار دولت مطلوب شما با آمریکا چگونه خواهد بود، گفت: من اصلا به آمریکا اهمیتی نمی‌دهم. همین سوال نشان می‌دهد که جهت گیری سیاست خارجی ما اشتباه بوده است. ما باید این نگاه را کنار بگذاریم که اگر در آمریکا اتفاقی بیفتد، وضعیت ما تغییر می‌کند. اگر ما ساختار داخلی خود را مستحکم و تحریم را بی اثر کردیم، با قدرت سر میز مذاکره هر کسی می‌نشینیم. این قدرت می‌تواند ترامپ، بوش یا بایدن باشد.

عنابستانی در پایان گفت: البته باید به این نکته هم اشاره کنم که کسانی که این روزها در دولت جدید آمریکا مقام و منصب گرفته‌اند، منصوبان مذاکره با ایران در برجام هستند. این افراد در عین حال شش یا هفت قطعنامه علیه جمهوری اسلامی در شورای امنیت تصویب کرده و اجماع جهانی علیه ما شکل دادند. کابینه بایدن دلسوز ما نیست. این تصور که با آمدن بایدن همه چیز در ایران عالی می‌شود، نگاه مسئولان کشور باید به داخل گردد. ما از منابع کشور بد برداشت می‌کنیم. باید سطح و کیفیت بهره‌وری را بالا ببریم.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments