راهکارهای ایجاد شور انتخاباتی اجرا شود

عنایت‌الله رحیمی در جلسه هماهنگی تشکیل ستاد انتخابات استان با بیان اینکه ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران مانند رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی هر کدام به نحوی با رای مردم تعیین می‌شوند، گفت: انتخابات‌ها مقطعی هستند که رای و تصمیم مردم را در سطح مدیریت کشور حاکم می‌کنند و از این نظر در میان کشورهای منطقه مردمسالاری به شکل مناسبی در ایران اجرا می‌شود.

به گزارش «entekhabat1400.com» به نقل از استانداری فارس، رحیمی با اشاره به این که در انتخابات پیش رو کشور با چند ابرچالش روبرو است و هرچه استان‌ها بزرگ تر هستند بیشتر از این چالش‌ها متاثر می‌شوند، ادامه داد: تحریم یکی از ابرچالش‌های پیش روی کشور است که سفره مردم را کوچک تر کرده و مشکلاتی را برای جامعه پدید آورده است.

استاندار فارس با تاکید بر این که ایجاد تحریم خواست هیچ یک از مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران نبوده و توسط دنیای استکبار بر کشور تحمیل شده است، افزود: مسئولین همه تلاش خود را برای رفع تحریم‌ها به کار می‌گیرند و همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند حتی اگر یک ساعت زودتر بتوانیم باید تحریم‌ها را لغو کنیم.

استاندار فارس با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا دیگر ابرچالش پیش روی انتخابات است که سلامت مردم را تهدید کرده و خمودگی و کم تحرکی را حاکم کرده است، عنوان کرد: در دوره‌های قبلی انتخابات، برگزاری جلسات و همایش‌های انتخاباتی، جنب و جوش و شور قابل قبولی را ایجاد می‌کرد؛ اما در شرایط فعلی باید تدابیری اندیشیده شود که با محدودیت‌های کرونا بتوانیم گرمای انتخابات را ایجاد کنیم.

رحیمی اضافه کرد: باید راهکارهایی بیندیشیم که نامزدهای انتخاباتی بتوانند خودشان را به جامعه معرفی و برنامه های شان را تشریح کنند.

ایران از موفق ترین کشورها در مبارزه با کرونا

او با اشاره به این که برای کنترل بیماری کرونا، همه روش‌های پیشگیری و درمان را تجربه کرده‌ایم و ایران در این زمینه به گواهی آمارها یکی از موفق ترین کشورها بوده است، گفت: از این پس با توصیه متخصصین باید موضوع واکسیناسیون در دستورکار قرار گیرد.

رحیمی ادامه داد: شیوع کرونا یک تغییر دیگر را هم ایجاد کرده است و آن هم انتقال مرجعیت سیاسی از احزاب، گروه‌های سیاسی و شخصیت های ذی نفوذ به فضای مجازی است که باید این موضوع را هم مورد بررسی و توجه قرار داد.

مشارکت ابرچالش انتخابات پیش روست

استاندار فارس، مشارکت را ابرچالش پیش روی انتخابات در کشور دانست و گفت: کاهش مشارکت مردم قدرت عرض اندام و چانه زنی کشور در عرصه بین‌الملل و مقبولیت نظام در عرصه داخلی را تضعیف می‌کند و باید تلاش کنیم با ایجاد نشاط در مردم و افزایش رضایتمندی، مشارکت در انتخابات را افزایش دهیم که نظام تقویت شود.

رحیمی با بیان این که وظیفه وزارت کشور تنظیم اقدامات و اعطای مجوزها به گروه‌های سیاسی و احزاب برای فعالیت‌های انتخاباتی‌ست اما تقویت مشارکت و ایجاد شور انتخاباتی وظیفه حاکمیت و مردم به شمار می‌رود که متاثر از برخی ملزومات و مقدمات است، گفت: رضایت مندی عمومی و رقابت دو شرط جلب مشارکت مردم در انتخابات است.

حضور نامزدهایی که نماینده افکار مردمند مشارکت را افزایش می‌دهد

او با اشاره به این که حضور نامزدهایی که افکار مردم را نمایندگی می‌کنند در صحنه انتخابات باعث افزایش مشارکت مردم می‌شود، گفت: اگر مشاهده کنند که رئیس جمهور منتخب شان به عنوان نفر دوم کشور مورد حمایت همه نهادها و ارکان قرار دارد و گزارش خدمات و عملکرد دولت به خوبی اطلاع رسانی می شود انگیزه مضاعفی برای شرکت در انتخابات پیدا می‌کنند.

استاندار فارس با بیان اینکه وظیفه وزارت کشور برگزاری انتخابات سالم، ایمن و قانونمند است، افزود: این که چه کسی در انتخابات برگزیده می‌شود به مردم مربوط است و ما نمی‌توانیم سلیقه سیاسی خود را در انتخاب مردم دخالت دهیم چنان که در انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی نیز این موضوع را نشان دادیم.

رحیمی با بیان اینکه آموزش عوامل برگزاری انتخابات دارای اهمیت بسیار زیادی است، ادامه داد: همه نیازها و کمبودهای برگزاری انتخابات باید احصاء و به وزارت کشور اعلام شود و به ویژه در زمینه فناوری اطلاعات باید امکانات و تجهیزات مورد نیاز تکمیل شود.

استاندار فارس با اشاره به این که چالش‌های حقوقی انتخابات‌های پیش رو از هم اکنون باید بررسی و مرتفع شود، افزود: برای رفع نیازهای سخت افزاری انتخابات باید از امکانات و توانمندی‌های همه دستگاه‌ها استفاده شود.

رحیمی خاطرنشان کرد: تجربه انتخابات‌های گذشته نشان می‌دهد که نظام جمهوری اسلامی با هر انتخابات رو به تکامل رفته و دولت‌های یکدیگر را تکمیل کرده و خدمات خوبی به مردم ارائه کرده‌اند.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments