لازمه اجرای عدالت محوریت قانون و رعایت آن است

به گزارش سرویس اجتماعی «entekhabat1400.com» از شیراز به نقل از دادگستری فارس، ربیع‌الله قربانی قائم مقام رئیس کل دادگستری استان فارس در مراسم تکریم و معارفه رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زرین‌دشت مهم‌ترین ملاک کارآمدی دستگاه قضایی و میزان موفقیت در تحقق اهداف و انجام مأموریت‌ها یعنی همان اجرای عدالت را عملکرد دستگاه قضائی دانست.

وی در این مراسم با تبریک اعیاد قربان و غدیر ادامه داد: واقعه غدیر خم واقعه‌ای فرازمانی و درس‌آموزی است که به سرزمین حجاز محدود نمی‌شود‌ و تاریخ سابقه درخشانش را در فراموشکده بایگانی نمی‌کند بلکه واقعه غدیر خم در همه اعصار و نسل‌ها جریان دارد.

قائم مقام رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه با بیان این که غدیر ایام‌الله است و ولایت و رسالت در چنین روزی به هم پیوند خورد و مدیریت جهان اسلام پس از نبی مکرم اسلام (ص) با این واقعه تعیین شده است، افزود: غدیر مبنای وحدت و طرحی جامع و جهان شمولی است که مدیریت جهان و همه انسان‌ها را با یک تدبیر پی‌ریزی کرد و سایه وحدت میان مسلمانان ایجاد کرد و تنها راه حل ساماندهی اوضاع همچنین مهم‌ترین عامل وحدت میان مذاهب پذیرش ولایت امیرالمؤمنین علی(ع) است.

قربانی تصریح کرد: امروز در امتداد مسیر واقعه غدیر و در زمان غیبت امام عصر(عج) همگی مکلف به تبعیت بی چون و چرا از ولایت مطلقه فقیه هستیم تا بنوانیم احکام و موازین شرعی و قوانین الهی را در زندگی فردی و اجتماعی خود پیاده سازیم و شرط تداوم این نظام و انقلاب نعمت ولایت فقیه است.

وی به نقش قوه قضائیه به عنوان یکی از ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی و یکی از قوا اشاره کرد و گفت: قوه قضائیه در نظام مقدس جمهوری اسلامی نقش برجسته‌ای در زمینه استیفای حقوق مظلوم از ظالم، برقراری امنیت در کنار سایر دستگاه‌ها و نیز گسترش عدالت در جامعه دارد.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات دادگستری استان فارس در ادامه ایجاد ظرفیت‌سازی ملجأ و پناهگاه مردم برای تظلم خواهی، تضمین احیاء حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع همچنین تحقق امر عدالت را از وظایف اصلی دستگاه قضایی بر اساس قانون اساسی دانست و گفت: انجام این رسالت خطیر مستلزم وجود دستگاه قضایی سالم و کارآمد است.

قربانی در ادامه در خصوص سلامت دستگاه قضایی یادآورشد: به منظور سلامت دستگاه قضایی وجود مراجع نظارتی لازم است اما کافی نیست؛ بنابراین همه قضات و کارکنان وحتی مردم عزیز و مسؤولان نیز باید احساس تکلیف کنند و به هر طریقی برای تحصیل خواسته در دستگاه قضایی متوسل شوند.

وی مهم‌ترین ملاک کارآمدی دستگاه قضایی و میزان موفقیت در تحقق اهداف و انجام مأموریت‌ها یعنی همان اجرای عدالت را عملکرد دستگاه قضائی برشمرد و به مصادیق کارآمدی دستگاه قضایی هم اشاره و عنوان کرد: ساختار نظام قضایی اسلامی، قانون مداری، مشارکت پذیر بودن و استفاده از ظرفیت‌های مردمی، برابری و عدم برتری انسان‌ها، وحدت و تکریم اربا ب رجوع از مهم‌ترین مصادیق کارآمدی دستگاه قضایی است.

قائم مقام رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان این که لازمه اجرای عدالت محوریت قانون و رعایت آن است، اضافه کرد: در نظام قضایی عدل مدار و علم محور نظام مقدس جمهوری اسلامی اجرای دقیق ضوابط شرعی و قانونی کارآمدی دستگاه قضایی را در پی خواهد داشت.

قربانی در مراسم تکریم و معارفه رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زرین دشت در خصوص به روز بودن اطلاعات حقوقی و قضایی قاضی و نیز مشورت کردن قاضی اشاره کرد و گفت: مشورت کردن منافاتی با استقلال قاضی ندارد واین استقلال هم در شرع مقدس اسلام و هم در قانون اساسی مطرح شده است اما استقلال قاضی با مشورت کردن به خصوص در پرونده‌های قضایی مهم منافاتی ندارد.

وی به مشارکت پذیر بودن و استفاده از ظرفیت‌های مردمی از سوی دستگاه قضایی نیز اشاره کرد و گفت: دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه در راستای مشارکت پذیر بودن و سیاست قضایی مشارکتی است که راهکاری عملی با استفاده از ظرفیت قانونی موجود برای استفاده از ظرفیت‌های مردمی به منظور، پیشگیری، اصلاح ذات‌البین، پیوند روابط اجتماعی و نیز اجرای عدالت مردم محور و کمک به اجرای سیاست‌های قوه قضائیه برای اصلاح مجرمان است.

قائم مقام رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به برابری و عدم برتری انسان‌ها به عنوان یکی دیگر از مصادیق کارآمدی دستگاه قضایی ابراز کرد: دستگاه قضایی پرچمدار احیای حقوق عامه است بنابراین در صورت مراجعه مردم به دستگاه قضایی باید عدالت را احساس کنند که این امر سبب اعتمادسازی مردم نسبت به دستگاه قضایی می‌شود.

قربانی وحدت را از دیگر شاخصه های کارآمدی دستگاه قضایی اعلام و تصریح کرد: وحدت بین مردم، مردم و مسؤولان و بین مسؤولان با یکدیگر از شاخصه‌های اساسی کارآمدی دستگاه قضایی است آن گونه که عدم رعایت آن نظام قضایی را به سمت ناکارآمدی سوق می‌دهد.

وی مصلحت اندیشی و عقل‌گرایی، تکریم و احترام ارباب رجوع، شایسته سالاری و شایسته گزینی در دستگاه قضایی را از دیگر شاخصه‌های مهم کارآمدی دستگاه قضایی برشمرد.

در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر ازسوی رئیس کل دادگستری استان فارس از اقدامات و تلاش‌های قاضی محمدرضا نظافت رئیس سابق دادگستری زرین‌دشت و همچنین یعقوب رزاقی دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان تشکر و قدردانی و با حکم ریاست معظم قوه قضائیه حضرت آیت‌‌الله رئیسی، محمدامین انصاری به عنوان رئیس دادگستری و قاضی اصغرشعله به عنوان دادستان عمومی و انقلاب این حوزه قضایی معرفی شدند.

انتهای پیام/ م


ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments