تمهیدات لازم برای مقابله با کرونا در انتخابات فراهم شده است

یحیی نظری در گفت و گو با «entekhabat1400.com» اظهار کرد: فرآیند ثبت نام انتخابات ششمین دوره شوراهای شهر از ۲۰ اسفندماه سال گذشته به مدت یک هفته شروع شد و در این مدت ۲۱۷ نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۰ نفر به دلیل مدارک ناقص موفق به ثبت نهایی نشدند.

وی تعداد کاندیداهای ثبت نهایی شهرستان سنندج را ۲۰۷ نفر اعلام کرد و افزود: حدود ۱۹ درصد کاندیداهای این دوره انتخابات را بانوان و ۸۱ درصد را نیز آقایان تشکیل می دهند که این تعداد نسبت به دوره های قبل تفاوت زیادی ندارد.

فرماندار سنندج اعلام کرد: اگرچه تعداد نامزدهای این دوره نسبت به دوره پنجم کاهش داشته، اما ثبت نامی ها، بیشتر از تعداد کرسی های مورد نیاز شهرستان سنندج و بیش از ۱۵برابر اعضای اصلی و علل بدل مورد نیاز است.

وی با توجه به تعداد ثبت نامی ها سطح رقابت را در حد مطلوبی ارزیابی کرد و ادامه داد: انتظار می رود که مشارکت مردم نیز زیاد باشد.

نظری با بیان اینکه ثبت نام شورای روستاها از ۱۶ فروردین ماه به مدت یک هفته شروع شد اعلام کرد: طی مدت یاد شده ۹۱۷ نفر داوطلب برای حضور در انتخابات شورای روستاهای سنندج ثبت نام کردند که از این تعداد ۳ درصد، معادل ۲۹ نفر بانوان و مابقی آقایان هستند.

به گفته فرماندار سنندج، کار رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در حوزه شهر به پایان رسیده و به طور کلی از  ۲۰۷ نفر داوطلب شورای شهر سنندج، ۶ نفر انصرافی و ۶ نفر رد صلاحیت شده اند که به نسبت دوره های گذشته بسیار کم بوده است.

وی از بررسی صلاحیت داوطلبان روستاها توسط هیات های اجرایی به مدت ۱۰ روز خبر داد و گفت: معترضان، به مدت ۴ روز فرصت دارند که اعتراض خود را به هیات نظارت شهرستان و استان ارائه دهند.

نظری عنوان کرد: فرآیند ثبت نام در این دوره به دلیل شیوع کرونا، به ۴ روش مختلف انجام شد و این در حالی است که در ادوار گذشته ثبت نام فقط به صورت حضوری در فرمانداری صورت می گرفت؛ در این دوره به منظور جلوگیری از تجمع برای مقابله با شیوع ویروس کرونا سه روش ثبت نام دیگر از طریق دفاتر پیشخوان دولت، ثبت نام در منزل و اپلی کیشن وزارت کشور نیز برای داوطلبان در نظر گرفته شد که در نهایت ۴۰ درصد غیر حضوری ۶۰ درصد حضوری ثبت نام کردند.

فرماندار سنندج، امنیت، رقابت، مشارکت و سلامت انتخابات را ۴ دغدغه اصلی وزارت کشور ذکر کرد و گفت: امید است با تلاش های صورت گرفته زمینه ای فراهم شود که هم حق داوطلبان و هم مردم ضایع نشود.

 وی مشارکت مردم را مهم ترین اصل انتخابات ذکر و عنوان کرد: تمام تلاش فرمانداری این است که با بهره مندی از تمام ظرفیت های دستگاه های اجرایی و فرهنگی به ویژه صدا و سیما زمینه مشارکت مردم در انتخابات و دفاع از حق و سرنوشت آن ها فراهم شود.

نظری با تاکید بر اهمیت برقراری امنیت و سلامت در برپایی انتخابات افزود: در این دوره در پای صندوق های رأی دستگاه احراز هویت طراحی شده و بر خلاف دوره های گذشته دخالت انسانی کمتر است.

به گفته وی، این دستگاه ها به صورت آنلاین به ثبت احوال لینک است و به محض ورود کد ملی، صحت هویت افراد و اجازه شرکت در انتخابات را برای آن ها صادر می کند.

فرماندار سنندج ادامه داد: امکان تشخیص کامل تخلف و تقلب در انتخابات برای نیروی انسانی مهیا نیست اما با بهره مندی از این دستگاه، استفاده از شناسنامه افراد واجد شرایط، شناسنامه افراد فوت شده، افراد زیر سن رأی و سایر روش های دیگر را نا ممکن می کند.

وی از استفاده صندوق الکترونیکی برای شمارش آرا خبر داد و ذکر کرد: این دوره نیز تلاش می شود که در شهر سنندج همراه با ۸ کلان شهر دیگر کشور، رای گیری ها به صورت الکترونیک انجام شود که در سلامت انتخابات و شمارش آرا نقش موثری دارد.

شرایط قرمز و نارنجی بر میزان مشارکت مردم تاثیرگذار است

نظری اظهار کرد: بدون شک حاکم بودن شرایط کرونایی در روز انتخابات، تاثیر منفی بر مشارکت مردم دارد؛ تلاش عوامل اجرایی فراهم کردن زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است و بر همین اساس فرمانداری حضور بیش از دو برابر ظرفیت نیاز عوامل اجرایی را پیش بینی کرده است، تا کسانی که به دلیل ترس از کرونا و یا هر تقدیر دیگری قادر به همکاری در روز انتخابات نباشند، جایگزین شوند.

وی اعلام کرد: با هدف ایجاد اطمینان در مردم برای رای دادن، اقدامات زیادی از جمله، رعایت پروتکل های بهداشتی، توزیع ماسک و مواد ضد عفونی کننده، حذف اثر انگشت برای رای گیری و افزایش شعب اخذ رای در روز ۲۸ خرداد پیش بینی شده که تحقق این امر مستلزم همکاری و مشارکت مردم است.

فرماندار سنندج عنوان کرد: همچنین تلاش دولت بر این است که بخش اعظم واکسیناسیون گروه های مشکل دار تا روز انتخابات به انجام برسد و در این فرآیند نیز واکسیناسیون عوامل اجرایی انتخابات جزو گروه های اولویت دار باشند.

وی تعداد و تکثر داوطلبان شهر و روستا در این دوره از انتخابات، حضور افراد شایسته و با تجربه، افزایش حضور قشر جوان را از جمله نکات موثر بر انتخاب مردم ذکر کرد و یادآور شد: مردم باید به دور از احساسات، با فکر و شناخت درست به افراد سالم، کارآمد و متعهد رای دهند و فریب دروغ و شعارهای انتخاباتی برخی از کاندیداها را نخورند و با بررسی پیشینه داوطلبان افرادی متخصص و پایبند را انتخاب کنند تا بتواند در آینده از حق و حقوق و سرنوشت خود و آینده شهر دفاع و زمینه توسعه را بیش از پیش فراهم کنند.

 انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments