برای مشارکت حداکثری باید از همه جناح‌ها کاندیدای تایید صلاحیت‌شده داشته باشیم

محمدرضا خباز در گفت‌وگو با «entekhabat1400.com» ضمن انتقاد به ثبت‌نام‌های بی‌رویه‌ای که برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری انجام و باعث وهن این جایگاه می‌شود، این مشکل را ناشی از ایراداتی در قانون فعلی انتخابات دانست و اظهار کرد: طبق این قانون هر کسی که سواد خواندن و نوشتن داشته باشد می‌تواند برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند و در دوره‌های گذشته ما گاها با آمار ثبت‌نامی‌های بیش از هزار نفر نیز مواجه می‌شدیم‌.

وی با اشاره به افرادی که تا الان برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری امسال اعلام حضور کرده‌اند، بیان کرد: این افراد عموما از جناح اصولگرایان هستند و قطعا تمامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امسال در همین افراد خلاصه نمی‌شود.

نماینده پیشین مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از جناح اصلاح‌طلبان هنوز کسی به صورت جدی برای شرکت در انتخابات اعلام حضور نکرده است، عنوان کرد: علت این موضوع، دو مسئله نگران‌کننده‌ای است که اصلاح‌طلبان با آن مواجه‌اند. مسئله اول، نگرانی نسبت به کاهش مشارکت مردم در انتخابات پیش رو و مساله بعدی موضوع رد صلاحیت‌ها است، وقتی در سال ۹۲ شخصیت برجسته‌ای مانند آقای هاشمی رد صلاحیت شدند، پس برای تمام افراد می‌توان احتمال رد صلاحیت را متصور بود.

خباز ادامه داد: بنابراین از نگرانی‌های اصلاح‌طلبان این است که اگر مردم به شرکت در انتخابات ترغیب شوند، آیا کاندیداهای اصلاح‌طلب می‌توانند از فیلتر شورای نگهبان به راحتی عبور پیدا کنند یا خیر.

وی اضافه کرد: تعدادی از نامزدهای اصلاح‌طلب در حال حاضر در حال تلاش برای حضور در انتخابات و تشکیل ستادهای خود هستند و با افرادی که لازم هست صحبت و رایزنی می‌کنند، ولی برای اینکه خلاف قانون نباشد و به عنوان تبلیغات زودرس تلقی نشود، هنوز به صورت رسمی اعلام حضور نکرده‌اند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: پس از ثبت نام و اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها، اگر یک اصلاح‌طلب تایید صلاحیت شده بود که دیگر نیازی به اظهار نظر نهاد اجماع‌ساز نیست، اما اگر بیش از یک اصلاح‌طلب تایید صلاحیت شد، کار نهاد اجماع‌ساز شروع می‌شود و این نهاد باید نامزدی را که اصلح است را معرفی کند. امیدواریم هر چه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، اشتیاق مردم به شرکت و رای دادن در انتخابات افزایش یابد.

وی در پاسخ به این پرسش که کدام یک از شخصیت‌های اصلاح‌طلب می‌تواند هم مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب کند و هم از فیلتر شورای نگهبان عبور کند، گفت: چون هنوز از بین اصلاح‌طلبان کسی به صورت رسمی برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی نکرده، بنابراین من از الان نمی‌توانم در این مورد اظهار نظر کنم.

خباز با تاکید بر اینکه برگزاری انتخابات پرشور همراهی دستگاه‌های حاکمیتی را می‌طلبد، تصریح کرد: هیات‌های اجرایی و نظارتی نباید سخت‌گیری‌های بی‌مورد کنند و باید مر قانون اجرا شود تا از همه سلایق کاندیدا وجود داشته باشد و مردم در انتخابات شرکت کنند. یکی از راه‌های برگزاری انتخابات حداکثری این است که هم در انتخابات شوراها و هم در انتخابات ریاست جمهوری، از تمام جناح‌ها کاندیداهایی تایید صلاحیت شوند.

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به عدم ائتلاف اصولگرایان در انتخابات‌های پیشین، بیان کرد: اصولگرایان تا لحظه آخر از ائتلاف سخن می‌گویند، اما در نهایت همگی ثبت نام می‌کنند و خود را در معرض رای مردم قرار می‌دهند. در خصوص انتخابات امسال نیز اگر بخواهیم بر اساس سوابق گذشته اصولگرایان نظر دهیم، احتمال ائتلاف و به وحدت رسیدن‌شان کم است‌، کما اینکه تا به الان چند نفر تنها از سپاه اعلام حضور کرده‌اند و اصولگرایان غیرسپاهی هم از آمادگی خود برای حضور در انتخابات سخن گفته‌اند.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments