جامعه هدف یارانه بگیر باید به 30 تا 35 میلیون رسانده شود/ شرکت‌های دولتی بدون هیچ استدلالی قیمت‌ها را افزایش دادند

«entekhabat1400.com» | حسن سبحانی، از کاندیداهای انتخابات 1400 است و در دو دوره انتخابات یازدهم و دوازدهم هم کاندیدای ریاست جمهوری شده اما هر دو بار به دلایل نامعلوم، با عدم احراز صلاحیت از سوی شورای نگهبان روبرو شد.

 

به گزارش خبرآنلاین، او که سابقه سه دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه خود دارد و از مخالفان پرداخت یارانه در زمان تصویب آن در مجلس بود.

او در پاسخ به این سوال که اگر رئیس جمهور شوید درباره یارانه و مسکن به ویژه با فضاسازی و وعده های برخی کاندیداها مبنی بر ساخت مسکن ارزان یا افزایش مبلغ یارانه،چه برنامه دارید، گفت: ابتدا باید بگویم که هم توهین به شخص خودم و هم توهین به مخاطبانم می دانم که به نیت کسب رأی آن‌ها از یک سری انگیزش هایی که در زندگی مردم ملموس است سخن بگویم. بنده راهی ندارم که گفته ام را اثبات کنم اما به واقع احساس من این‌گونه است. 

او افزود: یعنی تحقیقا اگر به یقین برسم با بیان سخنانی مبنی بر این که وضعیت یارانه و گرفتاری‌های مردم چنین و چنان خواهد شد رأی خواهم داشت به هیچ  وجه از آن سخنان استفاده نخواهم کرد چون باید به فردای روزی که باید آن ها را عملیاتی نمود هم فکر کرد؛ ضمن اینکه از استضعاف اقتصادی مردم نباید در راستای رسیدن به قدرتی که مدعی است می‌خواهد همان مشکل را حل کند سوء استفاده کرد به بیان دیگر هدف نباید، وسیله را توجیه کند. 

این نماینده ادوار مجلس ادامه‌داد: درباره یارانه‌ها نیز باید بگویم که من با اجرای نقدی یارانه ها در آغاز مخالف بودم در واقع بر این باور بودم که این هدفمندی نیست بلکه افزایش قیمت حامل‌های انرژی است که در مجلس هشتم اتفاق افتاد. نامه‌هایی را هم در مخالفت به مقامات ذیربط در این باره نوشتم.

 

سبحانی خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانید پرداخت یارانه هدفمند نیست. همه یارانه دریافت می‌کنند فقط قیمت ها افزایش پیدا کرده‌است، اما هر چند در آن زمان، با پرداخت یارانه نقدی مخالف بودم ولی در حال حاضر که یک دهه در حال اجرا شدن است با قطع آن  به دو دلیل مخالفم.

 

او اضافه کرد: نخست این که، عده زیادی که گرفتار مشکلات هستند الان وابسته به یارانه هستند. دوم اینکه، شرایط اقتصادی هم به گونه‌ای نیست که به همه مردم بگوییم بروند کار کنند. لذا در حال حاضر باید وضع موجود را اصلاح کرد؛ در واقع به جای اینکه بگوییم به ثروتمندان یارانه پرداخت نشود که هیچ‌گاه رخ نمی دهد باید گفت این کمک‌های اجتماعی برای اقشار فقیر و محروم است.

این اقتصاددان عنوان کرد: اثبات این که بگوییم فردی ثروتمند است کار سختی است اما اگر افراد خودشان ثابت کردند که محروم هستند حتما باید یارانه دریافت کنند. بدین ترتیب به جای اینکه 80،75 میلیون نفر یارانه بگیرند شاید بتوان جامعه هدف را به 35،30 میلیون نفر رساند و به تدریج این وضعیت را اصلاح نمود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments