مسعود پزشکیان چگونه رییس جمهوری خواهد بود

مسعود پزشکیان چگونه رییس جمهوری خواهد بود

مسعود پزشکیان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مواضع اش را در مورد اختیارات رئیس جمهور، مسئله تولید، مالیات، شفافیت، آبان ۹۸ و ماجرای بنزین، گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، سیاست خارجی، برجام و سند همکاری ایران و چین اظهار کرد.

به گزارش ایسنا، مسعود پزشکیان در نشست تحول در حکمرانی، عدالت و کارآمدی در مورد مسئله تولید اظهار کرد: مسئله تولید یک بحث کارشناسی است، کارشناسان مختلف نظرات متفاوتی در این حوزه دارند. نظر شخصی من این است که قدم اول برای ایستادن جلوی رانت، فساد، رشوه و قاچاق این است که FATF داخلی داشته باشیم. FATF خارجی به ما گفت که در کشور پولشویی داریم و راست هم می گفت. به شخصه معتقدم که اگر سازوکار FATF را اجرا می کردیم هزاران میلیارد اختلاس صورت نمی گرفت. FATF ساختاری شبیه فیفا دارد و اساس نمی توانیم آن را اجرا نکنیم. پس دو راه داریم یا اینکه FATF داخلی و مطابق با استانداردهای خارجی داشته باشیم و یا اینکه سازوکارهای FATF خارجی را بپذیریم.

نایب رئیس دهمین دوره و نماینده مردم تبریز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در توضیح برنامه انتخاباتی خود برای انتخابات ۱۴۰۰ اظهار کرد: من معتقد به بازار آزاد و اخذ مالیات از مردم هستم. به نظرم باید سازوکاری تعیین شود که براساس کدملی، کدپستی و… واحدهای مالیاتی تشکیل دهیم و آن را به بانک ها متصل کنیم. آنگاه لازم نیست دنبال مفسد بگردیم چرا که هر پولی که جابه جا شود رصد می شود. معتقدم که شفافیت چرخه مالی باید مشخص شود و به طور همزمان دولت موظف است کسری بودجه خود را جبران کند.

پزشکیان با بیان اینکه چطور می توانیم برنامه ای برای موبایل تنظیم کنیم که همه کوچه ها و خیابان ها را به صورت شفاف و جزئی نشان دهد، گفت: اگر ۸۰۰۰ واحد تشکیل دهیم و هر واحد جمعیت ۱۰ هزار نفری را پوشش دهد و در هر واحد ۱۰ نفر را مستقر کنیم که از مردم دارایی هایشان را بپرسند می توانیم یک نظام مالیاتی خوب تشکیل دهیم. ممکن است عده ای بگویند که مردم می توانند دارایی هایشان را به طور کامل ارائه نکنند. پاسخ این است که هر کس که دارایی اش را اعلام نکرد آن دارایی را از دست خواهد داد چرا که خودش اظهار کرده است که فلان ملک یا فلان ماشین را ندارد.

این نامزد انتخابات ۱۴۰۰ در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا رصد اطلاعات مالی مردم، سرک کشیدن به زندگی خصوصی نیست؟ گفت: ما نمی خواهیم در زندگی مردم سرک بکشیم اما قانون دنیا این است. اگر فردی در یک کشور خارجی مالیات نپردازد هنگامی که خانه اش آتش می گیرد آتش نشانان برای خاموش کردن خانه او اقدامی انجام نمی دهند چرا که پول خاموش کردن آتش خانه اش را نپرداخته است. هر کسی در این کشور زندگی می کند و حکومت برای او امکاناتی فراهم کرده موظف است هزینه اش را بسته به دارایی و پولی که دارد بپردازد. قرار نیست اطلاعات دارایی مردم را به دیگران بدهیم، بنا بر این است که یک سیستم با امنیت قوی وجود داشته باشد تا با رصد دارایی مردم مالیات را به صورت پلکانی از مردم بگیرد.

وی ادامه داد: زمانی فکر می کردم در کشور قانون نداریم اما زمانی که نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بودم متوجه شدم که برای بسیاری از مسائل قانون وجود دارد. مثلا دو قانون جینف و کاداس برای تعیین دارایی افراد و قرارگیری منطقه ای آن ها وجود دارد.

پزشکیان از تصمیم و برنامه اش مبنی بر تفویض اختیار بیشتر به استان ها خبر داد و گفت: به نظرم مملکت درست نخواهد شد مگر اینکه اختیارات بیشتری به استان ها تفویض شود. مشابه ساختاری که در کشور ما وجود دارد در هیچ جای دنیا نیست.

وی با بیان این ادعا که «ما نه اسلامی کار می کنیم و نه علمی، کارمان نه شبیه پیامبر (ص) است و نه شبیه کشورهای موفق» گفت: اگر بعضی اختیارات به استان ها واگذار شود گشایش بیشتری در کار مردم صورت می گیرد. فرض کنید به آذربایجان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و سایر شهرهای مرزی اختیارات اقتصادی بیشتری می دادیم. دست کم می توان گفت که در تأمین بسیاری از موارد مثل غذا، دارو و نهاده های دامی و کشاورزی مشکلی نداشتند.

این نماینده یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خصوص اختیارات ریاست جمهوری گفت: در ایران معمولا مسئولان اختیار تام ندارند به همین خاطر مسئولان همیشه از نشدن ها حرف می زنند. به همین خاطر به نظر ما می رسد که همه دارند از زیر کار درمی روند. قوه قضاییه می گوید ما وظایف خود را انجام دادیم اما فلان اتفاق نیفتاد. مجلس می گوید که قانون نوشتیم و نظارت کردیم اما فلان اتفاق نیفتاد و دولت هم به همین ترتیب. به نظرم مسئله حکمرانی در ایران مسئله چگونگی تفویض قدرت از مراکز به واحدهای پایینی است. هم اکنون اختیارات در کشور ما جزیره ای است. نظر من این است که به هر کسی که می خواهید اختیار بدهید حتی امام جمعه اما اول اختیارش به معنی قدرت واقعی باشد و دوم فرد مسئول پاسخگو باشد نه منتقد.

پزشکیان پیش از اقامه نماز ظهر در این مراسم اظهار کرد: ما صرفا نماز را قرائت می کنیم اما اقامه نماز مهم است، اقامه نماز یعنی رعایت محتوای اصلی اسلام. نمی شود مسئولی هیچ حساب و کتابی پس ندهد و به حساب و کتاب روز آخرت اعتقاد داشته باشد. نمی شود نماز بخوانیم و کشورمان در فقر و گرسنگی باشد. ما محتوای اسلامی را رها کرده ایم و فقط شکل آن را اجرا می کنیم.

وی در بخش دوم سخنرانی خود پس از اقامه نماز ظهر و عصر در خصوص ماجرای آبان ۹۸ و افزایش قیمت بنزین گفت: بنده معتقدم که بنزین را باید به قیمت بازار آزاد یعنی ۲۰ هزار تومان بدهند اما به هر ایرانی چندین لیتر سهمیه بدهند. اگر آن شهروند بنزین اش را مصرف کرد که کرد اما نکرد بتواند بنزین اش را در بازار آزاد بفروشد. فرض کنید یک فرد روستایی ماهی ۲۰ لیتر بنزین داشته باشد. می تواند بنزین اش را به قیمت ۲۰ هزار تومان یعنی ۴۰۰ هزار تومان بفروشد و اگر خانواده ای ۵ نفره داشته باشد ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان گیرش می آید. ما با روشی که در آبان ۹۸ اتخاذ کردیم فقرا را فقیرتر و ثروتمندان را ثروتمندتر کردیم. به همین خاطر مردم برای اعتراض به خیابان ها آمدند.

پزشکیان مدعی شد: هیچ جای دنیا آن طور که ما سوبسید می دهیم سوبسید نمی دهد چرا که گندم را از کشاورز ۴۰۰۰ تومان می دهیم و آن طرف مرزهای ما ۱۰ هزار تومان خریداری می شود. در ماجرای مبارزه با فساد هم همین است. ما تخم مرغ دزدها را می گیریم نه شترمرغ دزدها. ما با آدم های گردن کلفت زد و بند می کنیم و ادای مبارزه با فساد را درمی آوریم. هر وقت نوبت مسئولان می شود بدون ایستادن در صف غذا و دارو تهیه می کنند یا بدون نوبت عمل پزشکی انجام می دهند. ایده من برای اداره کشور این است که اگر هست برای همه باشد و اگر نیست برای هیچ کسی نباشد.

این خبر تکمیل می شود

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments