بی‌توجهی به مطالبات فرهنگی در فضای انتخاباتی کشور

بی‌توجهی به مطالبات فرهنگی در فضای انتخاباتی کشور

ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به بی‌توجهی به مطالبات فرهنگی در فضای انتخاباتی کشور گفت: جوانان باید در این فضا از هویت فرهنگی و هنری خود دفاع کنند و بستر انتخابات را به سمت پاسخگویی به مطالبات فرهنگی ببرند.

جعفر مروارید امروز، ۲۲ فروردین ماه، در مراسم تجلیل از برگزیدگان جشنواره ملی موسیقی جوان و جشنواره هنرهای تجسمی با بیان این‌که «در سال‌های اخیر جوانان حضور فعال و تأثیرگذار خود را به نسل گذشته نشان دادند»، اظهار کرد: فرهنگ و هنر خراسان مدیون پیشکسوتانی است که جزو مفاخر این کشورند، اما اکنون مفتخر به جوانان دهه ۷۰ و ۸۰ است که راه پیشکسوتان را تاثیرگذارتر ادامه می‌دهند.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و سخنان مقام معظم رهبری در خصوص جوانان ادامه داد: حضور و فکر موثر جوانان در همه عرصه‌ها، صدق کلام مقام معظم رهبری است. این حضور به همگان پیام می‌دهد، ایران اسلامی با جوانان زنده است. بهترین شاهد بر بالندگی و پویایی نسل جوان، حضور امید آفرینانه جوانان در همه عرصه هاست.

مروارید با اشاره به پیشرو بودن نسل جوان، تصریح کرد: در کمتر کشوری دیده می‌شود که نسل جوان پیشرو و پیشگام باشند، در همه کشورها نهادهای مدنی و پیشکسوتان پیشرو هستند، اما در کشور ما این نسل جوان است که پیشرو و تاثیرگذار است. این الهام بخشی ایران اسلامی است که قدرت عقلانیت و تفکر را به رسمیت شناخته است.

وی با اشاره به جایگاه خراسان رضوی در موسیقی و هنرهای تجسمی، گفت: کاروان فرهنگ و هنر به راه خود ادامه می‌دهد، این وظیفه مدیران را سنگین‌تر می‌کند و باید ضمن ایجاد زیر ساخت‌ها و بستر لازم، پاسخگوی حرکت نو و با طراوت جوانان باشند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به انتخابات ۱۴۰۰ و لزوم حضور حداکثری مردم در انتخابات، گفت: در فضاهای موجود انتخاباتی و فضای مجازی، دغدغه‌های اقتصادی و اجتماعی مردم مطرح می‌شود، اما کمتر به مطالبات فرهنگی پرداخته می‌شود. این مشارکت جوانان را می‌طلبد که از هویت فرهنگی و هنری خودشان دفاع کنند و بستر انتخابات را به سمت پاسخگویی به مطالبات فرهنگی ببرند. امیدوارم انتخابات ۱۴۰۰، یک انتخابات فرهنگی باشد و کسی انتخاب شود که مطالبات فرهنگی را به شکل جدی پیگیری کند.

جواد روشندل، سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه این جلسه، گفت: جوانان هنرمند استان در جشنواره ملی موسیقی جوان افتخار آفرینی کردند. ۳۴ نفر از استان در جشنواره ملی موسیقی جوان، حائز رتبه‌های اول تا سوم و شایسته تقدیر بودند و ۱۱ نفر در جشنواره ملی هنرهای تجسمی، از استان خراسان رضوی برگزیده شدند که یک نفر رتبه نخست در رشته هنرهای جدید را به خود اختصاص داد.

بر اساس اعلام روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، در ادامه جلسه با حضور جعفر مروارید، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و هدیه نقدی به ابوالفضل عسگری، رتبه نخست هنرهای جدید، آرین طوفان، عاطفه هاشم‌زاده، مجید جاودانی، فرید شاهسار، صبا آسایی، محمد الله‌دادی، سلمان سلیمانی، حسین حیدرطلب، رتبه‌های اول جشنواره ملی موسیقی جوان  اهدا شد.

چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی با حمایت دفتر موسیقیِ معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط انجمن موسیقی ایران به صورت مجازی برگزار شد.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments