رئیس‌جمهور: همه فعالیت‌های هسته‌ای ما برای مصارف غیر نظامی است/ عهد ما با جهان NPT بود

به گزارش خبرنگار حوزه دولت «entekhabat1400.com»، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در 
مراسم افتتاح و رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای
سازمان انرژی اتمی ایران در استان‌های مرکزی (اراک و خنداب )، اصفهان ( نطنز ) ، البرز(هشتگرد)، قم (فردو) و تهران گفت: اگر غربی ها به اخلاق و اعتقاداتی که در این کشور وجود دارد  نگاه کنند نباید نگرانی و حساسیت نسبت به فناوری هسته‌ای داشته باشند اما چون خودشان از این فناوری استفاده (نابجا) کرده‌اند، چون «کافر همه را به کیش خود پندارد» ما را هم در ردیف خودشان قرار می دهند.

وی افزود: همین نگرانی نابجا مدت ۱۵ تا ۱۶ سال است که موجب دردسر برای ایران شده است. اگر ما هنوز با آمریکایی ها صحبت می‌کنیم برای این است که تفکری دارند که برای خودشان و ما دردسر درست کرده‌اند. 

روحانی تصریح کرد: همه فعالیت‌های هسته‌ای ما صلح آمیز و برای مصارف غیر نظامی است و همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی چندین نوبت بر آن تاکید کردند از دید اخلاق اسلامی و فقه ما اساساً پیگیری کردن یک سلاح مخربی که می‌تواند یک خطر بزرگ برای یک جامعه بزرگ باشد می‌فهمند ایران هرگز به دنبال آن نیست. 

رئیس جمهور بیان داشت: فعالیت‌های هسته‌ای ایران از سال ۹۴ قانونی شد. البته قبل از آن هم قانونی بود اما بهانه از آن‌ها گرفته شد. یکی از آثار برجام این است که صنعت هسته‌ای را قانونی کرد؛ قانونی کرد یعنی حق هسته‌ای ایران را بازستاند. 

وی خاطر نشان کرد: به دروغ برخی می‌گفتند؛ رفتند برجام را امضا کردند و تحریم‌ها را برداشتند اما در عوض این فناوری را تقدیم خارجی‌ها کردند. ما هم هر چه به مردم می‌گفتیم البته مردم می‌دانستند اما عده‌ قلیلی قبول نمی‌کردند.

روحانی اظهار داشت: رادیو داروها یکی از محصولاتی است که برای بخش تشخیصی در پزشکی استفاده می‌شود. یکی از افتخارات دولت توسعه فناوری هسته‌ای است. ما همچنان بر عهدمان هستیم؛ عهد ما NPT است. 

وی اظهار داشت: آژانس چه کمکی به ما کرد. یکی از کارهای آژانس انرژی هسته‌ای نظارت است. شما در برابر فعالیت صلح‌آمیز باید به ما کمک کنید. شما بدهکار ما هستید شما طلبکار ما نیستید. کشورهای بزرگ صنعتی بدهکار ما هستند و باید بدهی خود را به ما پرداخت کنند. امروز در اداره رآکتور بوشهر روی پای خود ایستاده‌ایم ان شا الله در ادامه در ساخت نیروگاه‌ها هم روی پای خود بایستیم. 

متن کامل سخنان روحانی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

بسیار خوشحالم که افتتاح امروز ما کاملا با افتتاح‌های دیگر متفاوت است. شصت و دومین افتتاحی که امروز داریم مربوط می‌شود به یک فناوری بسیار مهم، فناوری‌ای که از دیدگاه جهانیان هم بسیار حساس است.

البته اگر به اهداف جمهوری اسلامی ایران و اخلاق و اعتقاداتی که بر این کشور حاکم است توجه کنند، قاعدتاً حساسیت آنچنانی نباید داشته باشند. این فناوری هم مثل سایر فناوری‌های علمی و هایتک است که در کشور ما جریان دارد، ولی چون خودشان معمولا از این فناوری در جهات دیگر استفاده کردند، به مصداق ضرب‌المثل “کافر همه را به کیش خود پندارد”، ما را هم در ردیف و سلسله خودشان قرار می‌دهند و لذا گاهی اظهار نگرانی می‌کنند. در حالی که جمهوری اسلامی ایران از اول اهدافش روشن بوده و همانطور که امروز دیدیم از این فناوری در بخش‌های مختلف کشور، در زمینه صنعت، کشاورزی، پزشکی و به ویژه در مساله انرژی و برق بهره‌برداری و استفاده می‌شود.

بنابراین اگر درست بیاندیشند نگرانی آنها نابجاست. همین نگرانی نابجا مدت 15، 16 سال است برای ملت ایران موجب دردسر شده، یعنی اگر این تفکر غلط در ذهن آنها نبود و اگر آنها به سابقه ملت ایران کاملا اطمینان می‌کردند که همواره به مسائل دینی و اخلاقی توجه خاص و ویژه دارند و در این زمینه هم همینطور، از این مشکلات خود به خود عبور می‌کردیم و رد می‌شدیم.

اینکه می‌بینید هنوز هم با دنیا حرف می‌زنیم، با آمریکایی‌ها حرف می‌زنیم، برای این است که دست از اقدامات غیرقانونی خود بردارند. چون آنها تفکری دارند و بر مبنای تفکر خودشان برای خود دردسر و نگرانی درست کردند.

من باز هم اینجا یک بار دیگر تاکید می‌کنم، تمام فعالیت‌های هسته‌ای ما صلح‌آمیز است، همه فعالیت‌های ما برای اهداف غیرنظامی است و همانطور که رهبر معظم انقلاب چندین نوبت تاکید کردند از دید اخلاق اسلامی و فقه ما اساساً پیگیری کردن یک سلاح مخربی که می‌تواند یک خطر بزرگ برای یک جامعه بزرگ باشد، مشروع نیست و می‌فهمند که ایران هرگز دنبال چنین سلاح‌هایی نیست.

آثار آن کار خطرناک و غلطی که آمریکایی‌ها در جنگ جهانی دوم در ژاپن انجام دادند، وقتی فردی به هیروشیما می‌رود همچنین در ناکازاکی، آنجا یک موزه‌ای هست که آثار آن انفجار آنجاست. مثلا کسانی‌ که لیوان در دست‌شان بوده و آب یا هر نوشیدنی میل می‌کردند، استخوان‌های دست‌شان با آن شیشه لیوان ممزوج شده و استخوان‌ها لای شیشه رفته و شیشه تقریبا تبدیل به یک گلوله شده و آثار دیگری که آنجا هست. وقتی کسی نگاه می‌کند به معلولینی که بعد از این همه مدت بعضی از آنها هنوز زنده هستند و در سایه آن انفجار دچار معلولیت هستند، انسان می‌فهمد که این مسیر، مسیرِ غلط، غیراخلاقی و نادرستی است و ما دنبال اهداف صلح‌آمیز در این زمینه هستیم.

الحمدالله در دولت تدبیر و امید حداقل دو اقدام بسیار مهم در زمینه هسته‌ای انجام دادیم. البته اقدامات دولت بیشتر است ولی اهم آن این دو نکته است که می‌خواهم عرض کنم. یکی اینکه قبل از اینکه دولت یازدهم تشکیل شود، فعالیتی که در غنی‌سازی انجام می‌دادیم از دید آنها فعالیت غیرقانونی بود. بی‌جهت این کار را کرده بودند، ولی به هر حال به شورای امنیت رفته بودند و علیه ما قطعنامه گذرانده بودند و 6، 7 قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل علیه ما گذرانده بودند که در همه آنها از ما خواسته شده بود که غنی‌سازی را در ایران کاملا متوقف کنیم.

پس کاری که می‌کردیم از دیدِ آنها نامشروع و غیرقانونی بود. این را تمام کردیم یعنی همه این قطعنامه‌ها برای همیشه به زباله‌دان تاریخ رفت و فعالیت جمهوری اسلامی ایران از سال 1394 کاملا قانونی شد. یعنی الان هیچ‌کس در دنیا نمی‌تواند بگوید فعالیت‌هایی که ما انجام می‌دهیم غیرقانونی است. البته قبل از آن هم قانونی بود، ولی آنها می‌گفتند غیرقانونی، بنابراین این بهانه از دست آنها گرفته شد که از لحاظ حقوقی و از لحاظ پایداری این فناوری بسیار حائز اهمیت و بسیار مهم است.

یکی از آثار پرافتخار برجام این بود که صنعت هسته‌ای، فناوری هسته‌ای را در ایران به طور کامل قانونی کرد. اینکه می‌گویم قانونی کرد یعنی حق ملت ایران را بازستاند، این حق ملت ایران بود. آنها بی‌جهت می‌گفتند شما این حق را ندارید و تخلف کردید. این یک کار عظیم و بزرگی بود که در این دوره انجام گرفت و الحمدالله کار را ادامه می‌دهیم.

نکته دوم اینکه خودِ‌ این فناوری را توسعه دادیم. بعضی به دروغ و غلط می‌گفتند اینها رفتند برجام را امضا کردند، در برجام یک سری چیزها را گرفتند، مثلا پول‌های خود را از بانک‌های خارجی گرفتند، تحریم نفت را برداشتند، تحریم فلزات را برداشتند، تحریم کشتیرانی و بیمه و همه آن تحریماتی که قبلا بود، این تحریم‌ها را برداشتند، ولی در عوض این فناوری را تقدیم خارجی‌ها کردند. معامله کردند، آنها را گرفتند و این را دادند. یک دروغ عظیم و بزرگ که این دروغ بزرگ را تکرار می‌کردند و ما هر چه به مردم می‌گفتیم اینها دروغ می‌گویند، البته اکثریت قاطع مردم می‌فهمیدند و می‌دانستند اینها دروغ می‌گویند، اما اقلیتی بودند که شک داشتند و می‌گفتند آیا آنها راست می‌گویند یا اینها راست می‌گویند؟

اخیراً مجلس شورای اسلامی، مجلس یازدهم یک مصوبه‌ای را گذراند که در آن مصوبه تکالیفی را برای سازمان انرژی اتمی مشخص کرد. اجرای مطلوب این تکالیف نشان داد که توانمندی هسته‌ای ما از هر زمان دیگر بیشتر است. این حرف دروغ را از بین برد و این واقعیت را، البته دنیا می‌دانست، انسان‌های عاقل و دانشمند و فهمیده می‌دانستند ولی عده‌ای هم در شک بودند.

بحمدالله می‌بینید که وقتی به سازمان انرژی اتمی می‌گویند ما یک زنجیره IR6 می‌خواهیم، امروز دیدیم یک زنجیره IR6 افتتاح شد، یک زنجیره 164تایی IR6 افتتاح شد‌. این زنجیره به گونه‌ای است که زنجیره قبلی هر چه در اختیار ما می‌گذاشت، این 10برابر در اختیار ما می‌گذارد. یعنی آنها سانتریفیوژهای حداکثر با ظرفیت یک‌سو و از یک سو هم کمتر بودند و ظرفیت اینها 10 سو است. حتی از لحاظ تکنولوژی رسیدیم به یک سانتریفیوژی به نام سانتریفیوژ IR9 که ظرفیت این سانتریفیوژ 50 سو هست. یعنی 50، 60 برابر سانتریفیوژهای قدیمی ما می‌تواند محصول در اختیار ما بگذارد و این امروز برای مردم ما و برای جهانیان روشن شده که در دولت یازدهم و دوازدهم چه کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

ما در این هشت سال هم در تولید و هم در فناوری پیشرفت کردیم. البته اینجا صنعت هسته‌ای هم تولید و هم فناوری است، فناوری در سطح بسیار بالاست که نمونه‌های آن را امروز مشاهده کردیم و دیدیم. تولید هم بسیار مهم است. تولیدی هست که می‌تواند در بخش خدمات، صنعت، کشاورزی ما را یاری و کمک کند و خودش هم محصولات فراوانی را تحویل دهد. رادیوداروها یکی از آن محصولاتی است که برای بخش تشخیصی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار حائز اهمیت است، در پزشکی از آن استفاده می‌شود و بنابراین در این بخش دولت یکی از افتخاراتش در این هشت سال توسعه فناوری در زمینه هسته‌ای در بخش‌های مختلف است. الحمدالله بخش‌ها هم بسیار گسترده است. از اصفهان گرفته تا نطنز تا کرج تا قم، فردو همه جا یک تاسیسات بسیار عظیم و گسترده و هر کدام در بخش خود حائز اهمیت است.

ما باز هم همچنان بر عهد خودمان پایبند هستیم. عهد ما با دنیا NPT بوده است. NPT دوکلمه بیشتر نیست. در NPT دولت‌ها متعهد می‌شوند – آنهایی که ملحق شدند به این معاهده – دولت‌ها متعهد می‌شوند به اینکه فعالیت‌شان صرفا صلح‌آمیز باشد و به اصطلاح انحراف به سمت فعالیت نظامی نداشته باشند. یک، دوم فعالیت صلح‌آمیز را انجام بدهند به اضافه اینکه خودِ آژانس و دنیا به آن کشور کمک کند. این یکی از مطالبات بزرگ ماست.

ما به NPT پیوستیم، پادمان را هم قبول کردیم، آژانس طبق پادمان عمل می‌کند، شما چقدر به ما کمک کردید؟ شما در ساخت این سانتریفیوژها که کاملا صلح‌آمیز است، در بخش لیزر که کاملا صلح آمیز است، در بخش ایزوتوپ‌های پایدار که کاملا صلح آمیز است، در بخش آب سنگین که حتی راکتور آب سنگین ما هم کاملا صلح آمیز است، چه کمکی به ما کردید؟ قرارِ ما این بود که ما عضو این معاهده باشیم و شما ما را یاری و کمک کنید، به تامین وسایلی که نیاز داریم ‌کمک کنید. آژانس که فقط برای بازدید نیست که دائم بیاید بازدید کند و گزارش بنویسد. یکی از کارهای مهم او حمایت و کمک است. شما چه کمکی به ایران کردید؟ چه حمایتی کردید؟ این طلب ما از آژانس و کشورهای صنعتی و جهان است.

اینکه امروز می‌گوییم حتی پروتکل الحاقی را هم داوطلبانه حاضریم اجرا و پیاده کنیم، در واقع بالاترین نظارت‌ها را آژانس داشته باشد، در برابر آن این نیست که دنیا بگوید من در فعالیت‌های تجاری و اقتصادی شما را تحریم نمی‌کنم، اینکه حداقلِ حداقلِ حداقل است. شما در برابر این فعالیت صلح آمیز با توجه به نظارت آژانس بین‌المللی باید ما را یاری و کمک کنید. باید بگویید 9 سانتریفیوژ، البته انواع آن بیشتر از 9 تاست، 15 نوع سانتریفیوژ شما درست کردید، در شانزدهمی ما به شما کمک می‌کنیم.

شما بدهکار ما هستید و طلبکار ما نیستید. آژانس بدهکار ماست، آمریکا و اروپا بدهکار ما هستند، کشورهای بزرگ صنعتی بدهکار ما هستند. آنها باید بدهی خود را به ما پرداخت کنند و ما کشوری هستیم که روی پای خودمان ایستادیم، حتی در زمینه غنی‌سازی روی پای خودمان ایستادیم.

امروز در اداره راکتور بوشهر هم که برق ما را تولید می‌کند، روی پای خودمان ایستاده‌ایم، انشاءالله در آینده در ساخت این نیروگاه‌های پرقدرت هم روی پای خودمان خواهیم ایستاد. ما موظف هستیم در توانمندی‌های علمی گام‌های جدید را برداریم.

من در اینجا یاد می‌کنم از همه شهدا به ویژه شهدای هسته‌ای، عزیزانی که جان خود را برای ارتقای کشور، برای علم و دانش در این کشور فدا کرده‌اند. به روان بلند آنها درود می‌فرستیم از شهید علی محمدی گرفته تا شهید شهریاری تا شهید احمدی روشن تا شهید قشقایی تا شهید رضایی و آخری هم شهید فخری‌زاده، همه این عزیزانی که جان خود را فدا کردند، به روح آنها درود می‌فرستیم و برای آنها تعالی مقام و عظمت می‌خواهیم.

تشکر می‌کنم از آقای صالحی، از همه عزیزانی که در سازمان انرژی اتمی تلاش می‌کنند. ما از پارسال تا امسال 133 دستاورد بزرگ و عظیم داشتیم. این نشان می‌دهد که در طول یک سال گذشته چه اقداماتی کردند. البته هر سال لیست بلندبالایی از افتتاح‌‌های مهم داشتند، من از همگی تشکر می‌کنم. ملت ما هم قدردان هستند، انشاءالله بتوانیم به اهداف بلندی که مورد نظر این کشور و این ملت بزرگ بوده، قدم به قدم، قدم‌های بلندتری برداریم و شاهد سربلندی بیشتر ایران عزیز باشیم.

انتهای پیام/

 


ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments