شرایط تولید در سال ۱۴۰۰ بهتر خواهد شد

 غلامعلی رخصت در گفت و گو با «entekhabat1400.com» در خصوص رشد اقتصادی و موانع تولید در خراسان رضوی اظهار کرد: در حال حاضر در کشور در شرایطی هستیم که واردات کالاهای مصرفی با دلار ۲۵ هزارتومانی توجیه اقتصادی ندارد. از طرفی نیاز کشور باید تامین شود بنابراین باید به تولید داخل رو بیاوریم، این مساله خوب است اما تامین مواد اولیه برای سال ۱۴۰۰ با مشکل مواجه خواهد شد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی  ادامه داد: تولید کننده‌ داخلی نیازمند مواد اولیه است و نمی‌تواند نیاز خود را تامین کند. تولیدکننده گاهی مواد اولیه را در بورس با ۴۰ درصد افزایش قیمت خرید  می‌کند. افزایش قیمت به واحد صنعتی تحمیل شده و مصرف کننده باید پاسخ آن را بدهد.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم کشور را درست اداره کنیم باید تمام امکانات پتروشیمی‌ها در اختیار صنایع پایین دستی قرار گیرد. کالای پتروشیمی که از نفت تولید می‌شود در اختیار صنایع پایین دست پتروشیمی قرار گرفته تا ارزش افزوده قابل توجه ایجاد کنند. نگرانی اکثر واحدهای صنعتی ما این است که سهمیه به آنها داده می‌شود یا خیر.

رخصت در مورد زیرساخت‌های موجود در استان برای تولید خاطر نشان کرد:  هیچ استانی در کشور جایگاه خراسان رضوی از نظر وسعت و حجم ورود زائر را ندارد. اما چرا استان در بخش تولید جایگاه هشتم کشور را دارد؟ مدیران صنعتی در استان‌های دیگر تلاش می‌کنند تا  استانشان جایگاه بالاتری را به دست آورد. در اکثر شهرک‌های صنعتی استان مشکل زمین، تامین آب، برق و گاز وجود دارد. با این مسائل نمی‌توان جایگاه استان را بهبود بخشید.

وی با اشاره به اینکه « بررسی آمارها سهم ناچیز استان از تولید را نشان می‌دهد»، تصریح کرد: این مساله به این خاطر است که صنایع ما اکثرا کوچک هستند. جایگاه ما باید بالاتر از این باشد. در استانی مانند اصفهان صنایع بزرگ قرار دارند. در استان واحدهای صنعتی بزرگ وجود ندارند و این موضوع باعث می‌شود تا درآمدی با حجم کمتر داشته باشیم.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی  ادامه داد: امروز سرمایه‌گذاران با سرمایه‌های بزرگ وجود دارند اما زمین وجود ندارد. امروز با مشکل ماشین‌آلات  نیز رو به‌رو هستیم. یک بازوی صنایع مواد اولیه و بازوی دیگر صنایع ماشین‌آلات است.

وی ادامه داد: باید در نظر داشته باشیم که نمی‌توانیم با ماشین‌آلات قدیمی کالای با کیفیت ایجاد کنیم. با تکنولوژی‌های گذشته نمی‌توانیم حجم تولید بالایی داشته باشیم. همچنین صنایع نیازمند نیروی انسانی دانش‌محور هستند. خوشبختانه در بخش نیروی انسانی شرایط بهتری داریم.

وی گفت: امروز اگر می‌خواهیم به فرمایشات مقام معظم رهبری در بحث تولید توجه بیشتری داشته باشیم باید در سال ۱۴۰۰ انقلاب اساسی در نگاهمان ایجاد کنیم و تولید را جدی‌تر گرفته و معضلات را حل کنیم. واحدهای صنعتی نباید گرفتار سنگ اندازی‌های مدیران دولتی و چالش‌های اجتماعی باشند بلکه باید به تولید و توسعه فکر کنند. برخی سیاست‌های  بانک مرکزی در یکسال ونیم گذشته به عنوان معضل واقعی واحدهای تولیدی بوده است. بانک مرکزی یک دیدگاه و واحد صنعتی دیدگاه خود را دارد. باید موضوع به گونه‌ای بررسی شود که هم منافع کشور و هم منافع تولید کنندگان خرد حفظ شود.

رخصت افزود: امیدوار هستیم که در سال ۱۴۰۰ با توجه به انتخابات پیش رو در خرداد ماه شرایط تولید در کشور به سمت بهتری پیش رود. همچنین بهبودی در ارتباط بانکی ایران و اروپا ایجاد شود که واحدهای صنعتی هزینه‌های گزافی که بعدا به تولید و مردم منتقل می‌شود پرداخت نکنند. شرایط کشور ما بسیار برای صادرات مناسب است. صادر کننده واقعی می‌ترسد تا صادرات انجام دهد. ما مشکلات بانک مرکزی را قبول داریم اما بیش از حد  سختگیری‌ها در حال انجام است. با برنامه‌ریزی درست هم هدف بانک مرکزی و هم هدف بخش خصوصی تامین می‌شود. در حال حاضر مشکل ارزی بزرگترین مشکل واحدهای صنعتی در تامین مواد اولیه و ماشین الات است.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments