چشم‌انداز دلار در سال 1400

دکتر علی حیات‌نیا در گفت و گو با «entekhabat1400.com»، با اشاره به افزایش قیمت قابل توجهی که ارز طی دو سال اخیر داشت، گفت: این افزایش قیمت آنقدر بالا بود که به نظر می‌رسد قیمت واقعی ارز نصف قیمت کنونی آن باشد.

وی با بیان اینکه تغییرات قیمت ارز تابع عوامل متعددی است، افزود: عرضه و تقاضا اصلی‌ترین عامل تعیین نرخ ارز است، اما سایر عوامل خصوصا مسائل سیاسی، تجارت خارجی، روابط بین‌الملل و سیاست‌های بانک مرکزی نیز نرخ ارز را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این کارشناس مسائل اقتصادی وضعیت نرخ ارز با توجه به این شاخص‌ها را در سال 1400 با ثبات بیشتر پیش‌بینی کرد و یادآور شد: بعید است نوسانات شدید دو سال اخیر را امسال هم شاهد باشیم.

حیات‌نیا درباره دلایل ثبات بیشتر نرخ ارز در سال 1400 گفت: یکی از مهمترین این دلایل خوشبینی نسبت به بهتر شدن شرایط تحریم‌ها با بهبود روابط ایران و آمریکا است.

وی آزاد شدن بخشی از ارزهای بلوکه شده ایران در کشورهای کره و عراق را نیز از دیگر دلایلی دانست که با وارد شدن ارز به کشور و افزایش عرضه به ثبات قیمت منجر خواهد شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: از سوی دیگر به دلیل اینکه در سال 1400 انتخابات را در پیش داریم، به احتمال زیاد اقداماتی از سوی حاکمیت برای به ثبات رساندن نرخ ارز و جلوگیری از افزایش تورم بیشتر ناشی از آن انجام خواهد شد.

به گفته حیات‌نیا، عامل دیگر آن است که ارز به اندازه کافی افزایش قیمت داشته و اکنون اکثر مردم دیگر قدرت خرید چندانی برای ارز ندارند و با افزایش تقاضا مواجه نخواهیم بود.

وی تاکید کرد: به هر حال آینده ارز در سال 1400 به صورت مستقیم به سیاست‌های دولت بعدی و همچنین روابط خارجی و بین‌الملل ما نیز بستگی دارد و اگر بهبود روابط خارجی، افزایش فروش نفت و … را داشته باشیم، حتی احتمال اینکه مقداری کاهش قیمت ارز را داشته باشیم وجود دارد.

این اقتصاددان با بیان اینکه به احتمال زیاد تا سه ماهه اول امسال که به پایان دولت باقی مانده روند کاهشی در نرخ ارز رخ دهد، یادآور شد: این روند کاهشی مقطعی خواهد بود و کاهش قابل توجه و بلندمدت در سال جاری را برای ارز متصور نیستم.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments