تعطیلی اصناف، انصاف نیست

هدایت‌الله جمالی‌پور در جلسه ستاد مقابله با کرونای استان قزوین که ۱۴ فروردین در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، تصریح کرد: تحریم‌های ظالمانه دشمن و کرونا در سال ۹۹ شرایط سختی را برای مردم و مسئولین ایجاد کرد، در این سال تولید ما تحت تأثیر قرار گرفت و مشاغل زیادی آسیب دید و همچنین بسیاری از کارگران دچار مشکلات معیشت شدند و در تنگناهای معیشتی قرار گرفتند.

وی افزود: همه فکر می‌کردند سال ۹۹ سال بحران‌های شدید برای کشور است، دشمنان گمان می‌کردند در این سال جمهوری اسلامی با چالش‌های جدی امنیتی روبه‌رو می‌شود اما این‌گونه نبود و همدلی بین مردم و مسئولین باعث شد که به خوبی سال ۹۹ را پشت سر بگذاریم.

استاندار قزوین اظهار کرد: کرونا همچنان وجود دارد و پیک چهارم در راه است، موج چهارم بسیار سخت‌تر است و اگر رعایت نکنیم وضعیت بخش اعظمی از کشور قرمز می‌شود، اما باید شرایط را به گونه‌ای پیش ببریم که دچار پیک جدید نشویم برای این امر یک لحظه غفلت کافی است.

وی تأکید کرد: آذر ماه شرایط مشابهی داشتیم که با همدلی و همفکری شرایط خوبی در استان حاکم شد به‌طوری‌که بسیاری از شهرستان‌های قزوین آبی شد اما امروز در معرض وضعیت قرمز قرار داریم، این امر برای ما نگران‌کننده و خطرساز است، اگر پروتکل‌ها رعایت نشود و وضعیت قرمز باشد، این امر در انتخابات نیز تأثیرگذار خواهد بود.

جمالی‌پور یادآور شد: از فرمانداران و مدیران می‌خواهم که با دقت بیشتری سطح شهرستان‌ها را مدیریت کنند و تلاش کنند، تصمیم‌هایی گرفته شود که کمترین آسیب را به مشاغل وارد کنند، تعطیلی مشاغل گزینه خوبی نیست بلکه رعایت پروتکل‌ها و نظارت اهمیت بالایی دارد.

وی افزود: باید نهضتی در بین مردم تشکیل دهیم افرادی که مسافرت رفته‌اند تا دوهفته با سایر افراد ارتباط و دید و بازدید نداشته باشند تا خیالمان راحت شود، ممکن است خیلی از اصناف تمام پروتکل‌ها را رعایت کرده باشند و حتی به مسافرت نرفته باشند بنابراین انصاف نیست که اصناف را به طور کامل تعطیل کنیم بنابراین تأکید ما رعایت پروتکل‌ها است.

استاندار قزوین اظهار کرد: هر صنفی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کند باید تعطیل شود، مسئول کرونای هر شهرستان فرمانداران شهرستان است و می‌تواند در خصوص اصناف با توجه به شرایط شهرستان تصمیم‌گیری کند تا به وضعیت زرد برگردد.

وی تأکید کرد: در وضعیت قرمز باید کلیه مشاغل گروه‌های ۲ تا ۴ تعطیل شود اما ما این اختیار را در هر شهرستان برعهده فرمانداران می‌گذاریم تا تصمیم بگیرند که آیا اصناف گروه‌های شغلی تعطیل شود یا قابل مدیریت است، مدیریت باید به‌گونه‌ای باشد که هفته آینده شاهد کاهش شیوع کرونا باشیم ما نباید انتظار داشته باشیم که هفته آینده آمار افزایش پیدا کند بلکه به مدت یک هفته فرصت داریم که با اقدامات متناسب و مدیریت صحیح آمار را کاهش دهیم.

جمالی‌پور یادآور شد: اگر شاهد افزایش شیوع کرونا در شهرستان باشیم دیگر مدیریت و تصمیم‌گیری در خصوص شهرستان بر عهده ستاد استانی مقابله با کرونا می‌شود.

وی تأکید کرد: در خصوص مشاغلی مانند رستوران‌ها می‌توانیم تدبیر کنیم اما در شرایطی که آن‌ها نیز پروتکل‌ها را رعایت کنند این در حالی است که اغلب رستوران‌ها بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی خدمات ارائه می‌دهند، اگرچه معیشت مردم برای ما دارای اهمیت است اما سلامتی و جان مردم در اولویت قرار دارد بنابراین اگر رعایت نکنند باید تعطیل شود تاکنون نیز تجربه نشان داده که رستوران‌دارها پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند؛ از این به بعد نیز باید به‌صورت بیرون بر فعالیت داشته باشند، همچنین مراکز خرید باید از ورود افراد بدون ماسک خودداری کنند اگر مرکز خرید اجازه ورود فرد بدون ماسک بدهد باید تعطیل شود.

استاندار قزوین یادآور شد: همچنین باید از کلیه کارگران و کارمندان واحدهای تولیدی تست رپید گرفته شود، در صورتی که تست موجود نباشد واحد تولیدی موظف است هزینه تهیه تست را پرداخت کند.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments