بازار آشفته مرغ و بی‌تدبیری‌ها

به ‌گزارش «entekhabat1400.com» از دزفول، در چهارم فروردین سال جاری خبری با تیتر «هرچه قرار بود گران شود پارسال گران شده‌است» از حسن روحانی رئیس‌جمهور منتشر شد که در آن خبر عنوان شده بود: کار دولت قابل‌قبول است. بازار سرمایه در این ماه‌های اخیر دارای ثبات شده و باید تلاش کنیم امسال مردم احساس راحتی بیشتری کنند و از وزارت صمت می‌خواهیم بگذارید این چهار ماه بازار ثبات داشته باشد هر چه قرار بود گران شود در سال ۹۹ شده‌است.

این خبر هنوز دهان به دهان می‌چرخید که بر اساس تصمیم قرارگاه سامان‌دهی مرغ کشور که برای سامان‌دهی بازار آشفته مرغ تشکیل شده‌است، قیمت مصوب مرغ گرم را برای مصرف‌کننده از کیلویی ۲۰ هزار و ۴۰۰ به کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش داد.

 

تاخت و تاز قیمت مرغ

پس‌از گران شدن گوشت و ماهی، مرغ یکی از ارزان‌ترین گوشت‌ها محسوب می‌شد هرچند که افراد زیادی هم با نرخ قبلی توانایی خرید آن را نداشتند.

با افزایش قیمت مرغ توان خرید بازاریان هم برای تامین جنس واحدشان کم شد و در خوزستان به‌عنوان استان حوزه کاری خبرنگار این خبرگزاری صف خرید مرغ تشکیل شد اما با توجه به کمبود مرغ خیلی‌ها دست‌خالی بازمی‌گشتند.

در برخی از شهرهای استان همانند اهواز، شوشتر و… بعضی از مردم در گفت‌وگو با خبرنگاران فارس اظهار کردند که در سال جدید هنوز موفق به خرید مرغ نشده‌اند.

در این بین نظارت ضعیف مسوولین بر بازار مرغ و گران فروشی‌های بی ترس و لرز هم به چشم میخورد به طوری که در برخی از مناطق اهواز قیمت تا ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان هم زور فروش وجود دارد.
شاید هم مرغ بازارش را مزایده‌ای کرده باشد که هر کجا قیمت بالاتر طرفدارانش بیشتر… .
اما کاش مسوولین به سامانه ۱۲۴ و گزارش‌های مردمی و بازرسی‌های محسوس اکتفا نکنند و این بار سفت و سخت تورم بیهوده مرغ را بشکنند.

 

جوجه ریزی کاهش چشم‌گیری نداشته/ دزفول 30 درصد مرغ خوزستان را تامین می‌کند
شهرستان دزفول یکی از قطب‌های تأمین‌کننده مرغ استان خوزستان است که بر همین اساس حجت عزیزی معاون امور دام جهاد کشاورزی دزفول در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان اظهار کرد: جوجه ریزی در مرغداری‌های شهرستان در دوره‌های فعلی کاهش چشمگیری نداشته و تا پایان ماه مبارک رمضان دزفول و سایر شهرهای اطراف آن در تأمین مرغ مشکلی نخواهند داشت.

وی افزود: قریب به ۱۴۰ واحد مرغداری در شهرستان دزفول وجود دارد که ۳۰ درصد مرغ استان را تامین می‌کنند علاوه‌برآن دو کشتارگاه در دزفول به‌صورت فعال مشغول فعالیت هستند‌.

معاون امور دام جهاد کشاورزی شهرستان دزفول گفت: روزانه قریب به ۳۵ تن مرغ در سطح شهرستان توزیع می‌شود و همین میزان نیز به سایر شهرهای اطراف مانند اندیمشک، شوش، شوشتر و.. ارسال می‌شود.

در چند روز گذشته در «entekhabat1400.com» گزارشی با عنوان «از التهاب در بازار مرغ تا فروش بر خلاف قیمت مصوب» منتشر شد که معاون اقتصادی سازمان صمت خوزستان دلیل افزایش قیمت مرغ را کاهش جوجه ریزی اعلام کرده بود که معاون امور دام جهاد کشاورزی دزفول در این رابطه عنوان کرد: بعضی اوقات و به دلیل برخی از شرایط جوجه ریزی در بعضی از استان‌ها کاهش می‌یابد اما این دلیل نمی‌شود که تمام مرغداری‌های سراسر آن استان و یا دیگر استان‌های کشور با کاهش جوجه ریزی مواجه شوند شهرستان دزفول به عنوان یکی از تامین کننده‌های مرغ در این زمینه فعلا مشکلی ندارد.

وی عنوان کرد جوجه ریزی به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از آن‌ها تامین نهاده‌های دام است و عملاً طی این مدت تمامی همکاران ما در جهاد کشاورزی استان خوزستان تمام تلاشمان را کردند تا کمبود نهاده‌ها به حداقل برسند اما عوامل دیگری مانند تامین واکسن و داروهای مورد نیاز در میزان جوجه ریزی نیز مؤثر است.

 

سهمیه مرغ کمتری دریافت می‌کنیم

 

بنا بر اعلام معاون امور دام جهاد کشاورزی دزفول یکی از مراکز تامین مرغ سایر شهرهای استان همانند شوشتر است که یکی از مرغ فروشان در شوشتر در این رابطه گفت: از حدود یک هفته اخیر مقدار مرغ بسیار کمتری نسبت به قبل بین مراکز فروش مرغ توزیع شده و از این حیث دچار مشکل شده‌ایم.

وی اظهار کرد: مرغ در شوشتر از طریق عاملینی از دزفول تهیه و توزیع می‌شود، که مقدار مورد نیاز شهرستان را اعلام کرده و ارسال می‌کنند اما در روزهای اخیر کمتر از حد نیاز توزیع شده است.

او ضمن گلایه از قیمت تعیین شده مرغ برای فروش به مردم بیان کرد: قیمت مرغ در فاکتور 24 هزار و 400 تعیین شده و به ما گفته می‌شود بیشتر از 24 هزار و 900 تومان اجازه فروش ندارید. با سایر هزینه‌های جانبی ما چگونه می‌توانیم درآمد کسب کنیم؟

احتکار یا توزیع نامناسب؟

تضادی که میان صحبت‌های متولی تولید و توزیع مرغ وجود دارد، زمینه گمانه زنی را برای دو عامل توزیع نامناسب و یا احتکار را فراهم می‌کند‌.

وزیر جهاد کشاورزی نیز روز گذشته در مجلس در خصوص بازار آشفته مرغ کشور گفت: در حوزه بازار مرغ امروز با مشکل تولید مواجه نیستیم، از ابتدای سال گذشته تا بهمن بالاترین میزان جوجه‌ریزی را داشتیم. ما امروز با احتکار و منجمدکردن رو‌به‌رو هستیم. وزارت کشاورزی مسوول تنظیم بازار در محصولات اساسی نیست.

پس از آن، ‌۲۳۸ نماینده حاضر در جلسه مجلس پس از شنیدن گزارش کمیسیون اقتصادی درباره گرانی و نابسامانی‌ بازار با فرستادن این گزارش به قوه قضائیه موافقت کردند.

 

دولت در قیمت مصوب شده مرغ تجدید نظر کند

اما کمبود مرغ در بازار و پر کشیدن قیمت آن شاید به فرآیندهای اولیه مانند توزیع نامناسب نهاده‌های دامی و یا افزایش قیمت جوجه برگردد هر چه که هست باید پیگیری و رسیدگی شود چراکه مرغ یکی از نیازهای اولیه سفره‌های خانواده‌های ایرانی است.
هرچند که قیمت آن هم یکی از مبحث‌هایی است که مورد اعتراض قرار گرفته و جا دارد دولت با توجه به صحبت‌هایی که در نخستین روزهای آغازین سال مطرح نمود و در ابتدای گزارش به آن اشاره شد در قیمت مرغ تجدیدنظری داشته باشد.

انتهای پیام/


ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments