حضور مردم در صحنه مهم ترین دستاورد انقلاب است/ اعمال محدودیت های جدید کرونایی در استان کرمان

دکتر”محمدصادق بصیری” شامگاه 16 فروردین ماه با اشاره به روند انتخابات 1400 اظهار کرد: 28 خردادماه امسال چهار انتخابات مهم در کشور برگزار می شود که دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به صورت سراسری و انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در برخی استان ها برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه 84 شهر در استان کرمان مشمول برگزاری انتخابات شورای شهر هستند، افزود: ثبت نام نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر 20 تا 26 اسفندماه انجام شده و ثبت نام شوراهای روستاها از امروز آغاز شده و به مدت هفت روز ادامه دارد.

بصیری تصریح کرد: ثبت نام انتخابات شورای روستاها مانند شورای شهر به چهار روش حضور در بخشداری ها، نرم افزار موبایلی، نصب نسخه ویندوز و حضور در دفاتر پیشخوان است و با توجه به شرایط کرونایی تاکید داریم داوطلبان از روش های مجازی استفاده کنند.

معاون استاندار کرمان با اشاره به مدارک لازم برای ثبت نام داوطلبان و بیان اینکه برای انتخابات روستاهای تا 200 خانوار، سواد خواندن و نوشتن کافی است و برای روستاهای بالای 200 خانوار ارائه اصل مدرک دیپلم لازم است، بیان کرد: برای مواردی که لازم است از مناصب و مسئولیت ها استعفا بدهند، برای ثبت نام اصل و تصویر پذیرش استعفاء لازم است.

وی افزود: روستاهای واجد شرایط برگزاری انتخابات شورا باید حداقل 100 نفر سکنه یا 20 خانوار ساکن داشته باشند و بیش از 2500 روستای واجد شرایط در استان کرمان داریم و تعداد کرسی های شوراهای روستای استان بیش از 8000 کرسی است.

بصیری با اشاره به اینکه روند انتخابات شورای شهر استان در مرحله تشخیص صلاحیت هاست که هیئت های اجرایی نتایج استعلام چهارگانه را بررسی و برای هیئت نظارت ارسال می کنند که نظارت بر انتخابات شوراها به عهده مجلس است و در استان کرمان سه نفر از نمایندگان عضور هیئت نظارت هستند و شورای نگهبان صرفا درمورد انتخابات ریاست جمهوری نظارت دارد.

رییس ستاد انتخابات استان کرمان گفت: 2046 ثبت نام شده قطعی برای 440 کرسی شورای شهر استان داشتیم که نسبت به انتخابات دوره پنجم که 2216 نفر بود، هشت درصد کاهش را نشان می دهد و یکی از دلایل عمده این مسئله کرونا و دلیل دیگر شاید وضعیت معیشتی باشد.

وی با اشاره به اینکه تعداد کرسی های شورای شهر در این دوره از 375 کرسی به 440 کرسی معادل 17 درصد افزایش دارد، افزود: درصد حضور زنان و مردان در انتخابات شورای شهر استان کرمان نسبت به قبل برابر است؛ میزان تحصیلات یک درصد در لیسانس به بالا بیشتر است و میانگین سنی بیشترین ثبت نام کنندگان از 36 تا 40 سال در هر دو دوره است.

بصیری در ادامه با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در انتخابات بیان کرد: فارغ از اینکه چه کسی انتخاب می شود، حضور مردم را در صحنه، بزرگ ترین و مهم ترین دستاورد انقلاب می دانیم چه در پیروزی انقلاب، چه در تثبیت نظام، سازندگی ها و دفاع مقدس؛ همیشه مردم در صف اول برای اعلام حمایت و وفاداری بوده اند و اقتدار نظام به این مسئله بستگی دارد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان اظهار کرد: دشمنان به دنبال این هستند بگویند پشتوانه مردمی نظام ضعیف شده بنابراین حضور مردم اهمیت بسیاری دارد و همه منتظر هستند ببینند این انتخابات چگونه برگزار می شود و با حضور مردم در انتخابات می توانیم با سربلندی حرفمان را در دنیا بزنیم.

وی تصریح کرد: نظر کارشناسان این است اقتدار حاکمیت نظام و دستاوردهای 40 ساله در گرو مشارکت هاست و مردم ما وفادار هستند و در این زمینه کوتاه نمی آیند.

بصیری در بخش دیگری از سخنانش درباره آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان کرمان عنوان کرد: براساس آنچه که امروز در سامانه رسمی وزارت بهداشت اعلام شد معلوم است موج چهارم کرونا از غرب کشور به سرعت در حال شیوع است و شش مرکز استان از جمله کرمان از امروز در وضعیت نارنجی قرار گرفتند و در حال حاضر شهرهای رفسنجان، شهربابک، شهربابک و سیرجان در استان کرمان دارای وضعیت نارنجی، 15 شهرستان وضعیت زرد و چهار شهر رابر، عنبرآباد، فاریاب و فهرج آبی هستند.

جانشین استاندار در ستاد کرونای استان کرمان با اشاره به اینکه در مقابله با کرونا، پیشگیری اهمیت بسیاری دارد و باید پروتکل های بهداشتی همچنان رعایت شود، افزود: استفاده از ماسک تاحدی فرهنگ شده زیرا ماسک جلوی بسیاری از سرماخوردگی ها و بیماری های تنفسی را گرفت و مسئله مهم دیگر در مقابله با کرونا، فاصله اجتماعی است.

وی بیان کرد: برای مقابله با کرونا مسئولیت اجتماعی و انسانی داریم و آحاد مردم باید به آن توجه کنند و از سوی دیگر مجریان و مسولان باید به مصوبات قانونی محکم عمل کنند.

بصیری با اشاره به اینکه آذرماه 99 ستاد ملی کرونا دستورالعملی با عنوان مدیریت جامع هوشمند محدودیت ها مصوب کرد، گفت: مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا حکم قانون را دارد و تخطی از قانون جرم است.

وی اظهار کرد: براساس الزامات قانونی در رنگبندی های مختلف، وضعیت تردد، کسب و کار، آموزش و مراسم مشخص شده و قبلا هفتگی رنگ بندی ها اعلام می شد و در حال حاضر متاسفانه در طول سه چهار روز رنگ بندی ها عوض شد و امروز نیز شهر کرمان و سیرجان به رنگ نارنجی درآمد.

معاون استاندار کرمان با اشاره به اینکه امکان عدول از مقررات نیست و از مردم درخواست داریم همکاری و محدودیت ها را رعایت کنند، گفت: از امروز در استان کرمان ورود و خروج به شهرهای نارنجی کنترل می شود و ورود پلاک های شخصی غیربومی به شهرهای کرمان، سیرجان، رفسنجان و شهربابک ممنوع است و متخلفان هر 24 ساعت 500 هزار تومان جریمه می شوند و خروج خودروهای بومی از این شهرها نیز ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه همچنان منع تردد شبانه از ساعت 22 تا 3 بامداد در سطح شهرها ممنوع است، تصریح کرد: حضور کارمندان در ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری به صورت یک سوم دورکاری و دوسوم حضور و در دستگاه های اجرایی که خدمات عادی دارند به صورت یک دوم است. ضمن اینکه مدارس تعطیل است و آموزش ها به صورت مجازی دنبال می شود.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments