بررسی عملکرد نفت مسجدسلیمان در سال99|یک تیم محبوب با هزار چاله نفتی

به گزارش خبرنگار ورزشی «entekhabat1400.com»، مهدی تارتار در سال گذشته پس از رساندن نفت مسجدسلیمان به نیمه‌نهایی جام حذفی و همچنین رتبه هشتم لیگ برتر از این تیم جدا شد چرا که به گفته خودش از کار کردن در تیم‌های کم بضاعت خسته شده بود. نفت مسجدسلیمان علیرغم اینکه یک تیم دوست داشتنی است اما شرایط پیچیده مدیریتی باشگاه، کار کردن در آن را برای بیشتر مربیان سخت و طاقت فرسا می‌کند. به همین خاطر در نیم‌فصل لیگ بیستم تصمیم بر این شد که از یک مربی بومی استفاده شود.

پس از جدایی تارتار، مجتبی حسینی که گزینه اول ذوب‌آهن بود به مسجدسلیمان رفت. با این وجود مدیریت باشگاه بلاتکلیف بود چرا که مجوز ماموریت مدیران باشگاه که در واقع کارمندان وزارت نفت بودند در نفت مسجدسلیمان به پایان رسیده بود و آن‌ها حاضر به انجام این ریسک نبودند که بدون تمدید مجوز ماموریت، اقدام به بستن تیم جدید کنند. به هرحال با کمک برخی مسئولان سیاسی شهر و استان مانند نماینده مجلس و همچنین برخی پیگیری‌ها از جانب محسن رضایی (دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام) مجوز فعالیت مدیران باشگاه تمدید و مهران نصیریان دوست به عنوان مدیرعامل ابقا شد. همچنین با دستور وزیر نفت قرارشد طبق روال سال گذشته به این تیم بودجه برسد.

تیم با این سختی‌ها و مشکلات عجیب و دور از فضای ورزشی، توسط معاون فنی باشگاه و با نظر مجتبی حسینی شروع به یارگیری کرد و همزمان تمرینات آماده سازی پیش فصل هم برگزار می‌شد. به خاطر نبود زمین تمرین مناسب در مسجدسلیمان، تیم در تهران اردو می‌زد و همین مساله علاوه بر خسته کردن تیم به خاطر رفت و آمدهای زیاد بین تهران و مسجدسلیمان، هزینه‌های بیشتری را به اصطلاح می‌تراشید.

اما این تمام دردسرهای تیم جنوبی نبود. مجتبی حسینی به خاطر محرومیتی که از فصل قبل لیگ دسته اول برایش تعیین شده بود، غایب بزرگ نیمکت در دو بازی ابتدایی فصل شد. با اینحال تیم او در تبریز از تراکتور منصوریان یک امتیاز گرفت و در خانه نیز سابپا را متوقف کرد. بازی سوم مقابل پرسپولیس اولین حضور سرمربی درلیگ بیستم بود.

در این بازی نیز شاگردان حسینی با تساوی بدون گل، امتیاز ارزشمندی را به دست آوردند تا فصل را با سه بازی بدون شکست شروع کرده باشند. دروازه‌بان نفتی‌ها در این بازی خط قرمزی روی صورتش کشیده بود که در ابتدا شائبه‌هایی را مبنی بر پرسپولیسی بودن او به وجود آورد اما بعد از بازی اعلام کرد به خاطر 25نوامبر (روز جهانی نه به خشونت علیه زنان) قصد داشته قدمی برای مادران سرزمینش بردارد.

در هفته چهارم اولین شکست فصل نفت مقابل نساجی در قائمشهر ثبت شد. حسینی بعد از این بازی در انتقاد از داوری گفت پنالتی حریف درست نبود، یک گل سالم زدیم که یک بچه هم می‌فهمید سالم است و مردود شدن این گل یعنی فشارهایی که نساجی در طول هفته وارد کرد جواب داده، ظلم داور در حق ما جای بخشش ندارد.

در هفته پنجم شگفتی ساز شدند و دومین شکست سپاهان مدعی را در طول 5هفته رقم زدند. شکست 3بریک شوک بزرگی به سپاهان و حامیان و دوستداران نویدکیا بود. به این ترتیب اولین برد فصل نفتی‌ها به دست آمد. در بازی بعدی مقابل مس رفسنجان شکست خوردند تا نوساناتشان ادامه داشته باشد و حالا صدای اعتراض سرمربی تیم نسبت به ضعف‌های مدیریتی بلند است: درگیری‌های مدیریتی به ما ضربه می‌زند. امیرحسین باقرپور را از فولاد گرفته‌ایم. بازیکن نداریم ولی قرارداد این بازیکن هنوز ثبت نشده، ساعت 8شب فرودگاه کرمان بودیم و یک ساعت‌ونیم منتظر اتوبوس ماندیم. از مسئولان می‌خواهم که مشکلات و اختلافات را کنار بگذارند و به فکر تیم باشند.

با این وجود در هفته هفتم بردخانگی مقابل فولاد کمی هوای نفت مسجدسلیمان را آفتابی کرد و تیم بعد از 5هفته بالا و پایین شدن بین رتبه‌های یازدهم تا سیزدهم، دوباره به پله نهم برگشت. در هفته هشتم هم شاگردان حسینی برد با ارزشی را در خانه ماشین سازی به دست آوردند و به رتبه هشتم رسیدند.

البته این یک مسابقه معمولی نبود. گفته می‌شود باشگاه ماشین سازی به دلیل توهین برنامه فوتبال برتر به زنوزی، از ورود عوامل صداوسیما به ورزشگاه شهیدسلیمانی جلوگیری کرد تا نیمه اول این دیدار پخش مستقیم نداشته باشد! در نیمه دوم با رایزنی‌های انجام شده عوامل به داخل ورزشگاه راه پیدا کردند و از جانب مسئولان برگزاری اعلام شد که لیست نفرات صداوسیمای آذربایجان شرقی از طریق ارگان‌های مربوطه در اختیار مسئولان ورزشگاه قرار نگرفته بود و مشکلاتی به وجود آمد!

بعد از بازی نیز درگیری و فحاشی بین بازیکنان دو تیم رخ داد تا احمد گوهری که با عملکرد خوب در دوبازی پیایی دو کلین شیت را ثبت و به کسب 6امتیاز برای تیمش کمک کرده بود، طعم محرومیت انضباطی را در کنار رای 3جلسه‌ای باشگاه سایپا (بابت طلب 200میلیونی رضایتنامه) برای 4مسابقه بچشد. دروازه‌بان نفت مسجد سلیمان پس از اعلام این رای گفت آقای مسئول که زمان پیروزی‌ها جلوی دوربین هستی، واقعا تیم شهر شما ارزش ۲۰۰میلیون را نداشت که اهمیتی به آن ندادی؟

نفت مسجد سلیمان در هفته بعدی به سرمربی سابق خودش رسید و مقابل پیکان شکست خورد. بعد از این بازی یک بار دیگر تصمیمات عجیب وزارت نفت اهالی فوتبال را متعجب کرد. کلیه اعضای هیات مدیره باشگاه عوض شدند و تیم مدیریتی جدید جای آن‌ها را گرفت. به این ترتیب محمد نظری که سابقه کار در این سمت را داشت دوباره به راس امور اجرایی باشگاه برگشت. نظری قول داد که مشکلات مالی را برطف و آرامش را به تیم برگرداند و اولین اقدام او پرداخت پاداش یک میلیون تومانی به بازیکنان بود که صدای اعتراض بازیکنان را بلند کرد.

شاگردان حسینی در هفته دهم نیز بازنده دربی نفتی شدند. دروازه‌بان محروم نفت مسجد سلیمان بعد از این بازی هم اعلام کرد باشگاه با ندادن پول رضایتنامه سابپا با آینده‌اش بازی کرده است. به گوهری تا پایان سال99 در هیچکدام از مسابقات لیگ برتری بازی نرسید و او تنها در دیدار جام حذفی مقابل خیبر خرم‌آباد به میدان رفت.

نفتی‌ها در هفته یازدهم شهرخودرو را شکست دادند و پس از آن با متوقف کرن ذوب‌آهن، استقلال و گل‌گهر امتیازات خوبی را در 4هفته جمع کردند. در هفته دوازدهم آن‌ها به پله هفتم جدول رسیدند که این بهترین جایگاه تیم در فصل بیستم تا کنون است. مجتبی حسینی بعد از برد شهرخودرو بازهم به انتقاد از کمبودهای باشگاه پرداخت و گفت حتی پزشک و فیزیوتراپ هم نداریم و در بازی با صنعت نفت دو بازیکنمان را فیزیوتراپ حریف چک کرد!

پیش از بازی آخر نیم‌فصل اول، تعدادی از بازیکنان تیم نامه‌ای را تنظیم و در اختیار مدیریت قرار دادند. آن‌ها با توجه به اینکه 4ماه هیچ پولی دریافت نکرده بودند 10روز طبق قوانین فیفا به باشگاه فرصت دادند تا مطالباتشان پرداخت شود در غیر این صورت با استفاده از قانون فیفا قراردادشان را یک طرفه فسخ می‌کنند.

یکی از معضلات بزرگ این باشگاه و همچنین دیگر باشگاه‌های نفتی حاضر در لیگ حرفه‌ای فوتبال، قانون منع هزینه‌کرد وزارت نفت در آن‌هاست. به همین خاطر یکی از راه‌های تزریق بوجه نفتی به این باشگاه‌ها قراردادن پول در اختیار اداره ورزش و جوانان استان خوزستان و سپس انتقال پول است. در این مقطع گفته شد 12.5 میلیارد تومان از جانب وزارت نفت به حساب اداره ورزش و جوانان ریخته شده اما مشکلات انتقال پول باعث شد تا اعتراض جدیدی را ازسوی اعضای تیم شاهد باشیم.

بازیکنان پس از بازی هفته چهاردهم به دلیل مشکل تهیه بلیت پرواز برای بازگشت به مسجدسلیمان، چندروزی در شهر کرمان ماندند در حالیکه سرمربی تیم در تهران بود. در همان مقطع مجتبی حسینی به باشگاه اعلام کرده بود که چند پیشنهاد لیگ برتری دارد و در پایان نیم‌فصل حتما جدا می‌شود. با اینحال باشگاه با تلاش توانست دریافتی بازیکنان را به 35 تا 50درصد و دریافتی سرمربی را هم به 60درصد برساند.

نفت مسجد سلیمان نیم‌فصل اول را با شکست برابر آلومینیوم اراک و رتبه دهم به پایان رساند. مجتبی حسینی بر اساس بندی در قراردادش که به او اجازه می‌داد با پرداخت 100میلیون تومان جدا شود، راهی ذوب‌آهن شد. از گوشه و کنار شنیده شد که این بند در واقع 1میلیارد بوده اما اشکال در نگارش قرارداد باعث شد تا سرمربی تیم به راحتی جدا شود!

باشگاه برای جایگزینی حسینی در ابتدا به سراغ  فرازکمالوند رفت. این مربی وقتی صدای اعتراض بوشهری‌ها را شنید اعلام کرد به تیم دیگری نمی‌رود اما قصد دارد تا پایان فصل استراحت کند. با اینحال وقتی حضورش روی نیمکت نفت مسجدسلیمان میسر نشد، سر از استقلال درآورد!

گزینه بعدی نفتی‌ها حمید درخشان بود. کار باشگاه با این مربی تمام شده بود و هیچ مشکلی وجود نداشت اما برخی از اعضای هیات مدیره با این مساله مخالفت کردند چون درخشان بومی نبود و هواداران و مردم شهر تمایلی به حضور مربی غیر بومی نداشتند. به این ترتیب درخشان بدون حتی یک جلسه تمرینی کنار رفت تا داریوش یزدی به عنوان یک مربی بومی که سابقه سرمربیگری همین تیم را نیز در گذشته دارد، به عنوان سرمربی جدید معرفی شود.

مذاکره پنهانی برخی تیم‌ها با برخی بازیکنان خوب نفت مسجدسلیمان با توجه به مشکلات مدیریتی موجود، نگرانی کادرفنی و هواداران را بیشتر کرد. سجاد جعفری کاپیتان تیم با اینکه در تمریات حاضرمی‌شد اما از باشگاه تقاضای کمک برای فسخ قراردادش را داشت. با اینحال مدیران باشگاه او را راضی به ماندن کردند.

اما احمد گوهری که دلخوری‌هایی هم به خاطر موضوع محرومیت به خاطر شکایت سایپا داشت، بعد از بازی آخر نیم‌فصل اول در تمرینات شرکت نکرد. او که مورد توجه گل‌گهر هم قرارداشت امیدوار به جدایی بود اما پافشاری محکم باشگاه باعث شد این دروازه‌بان نیز در تیم ماندنی شود.

نفت مسجدسلیمان کارش را در نیم‌فصل دوم مانند نیم‌فصل اول با دو تساوی مقابل تراکتور (1-1) و سایپا (بدون گل) آغاز کرد با این تفاوت که تساوی بدون گل مقابل تراکتور و 1-1 مقابل سایپا در ابتدای فصل، اینبار جا به جا شدند.

در جام حذفی قرعه این تیم به نظر راحت بود اما خیبر خرم‌آباد در ضربات پنالتی حریف لیگ برتری را شکست داد و به دور بعدی رفت. باشگاه نفت مسجدسلیمان پس از این بازی اعلام کرد خیبر با جعل امضای چهاربازیکن خودش، قرارداد آن‌ها را فسخ، به جایشان 4 بازیکن جدید را وارد لیستش کرده و از آن‎ها در بازی حذفی استفاده شده است که غیرقانونی بوده، به همین خاطر شکایتی را با سند و ادله در فدراسیون ثبت کرد و به تغییر نتیجه این دیدار امیدوار ماند.

شاگردان یزدی در آخرین بازی سال نیز به مصاف قهرمان 4 ساله ایران رفتند و با نتیجه 2بریک شکست خوردند هرچند که نمایش خوبی داشتند و می‌توانستند بازنده نباشند. بعد از بازی به عباس بوعذار اطلاع داده شد که پدرش فوت کرده، این خبر را دیگر اعضای تیم می‌دانستند اما پس از بازی و در رختکن او از این اتفاق تلخ مطلع شد تا با قلبی شکسته و چشمان اشکبار از ورزشگاه آزادی خارج شود.

تیم محبوب مردم مسجدسلیمان سال99 را با رتبه دوازدهم به پایان رساند و حالا باید دید در سال1400 به چه جایگاهی می‌رسد.

انتهای پیام/


ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments