قالیباف: درباره برجام دوصدایی در کشور وجود ندارد/ قانون اقدام راهبردی ابزاری برای چانه‌زنی است

به گزارش خبرنگار پارلمانی «entekhabat1400.com»، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری سیما ضمن تبریک عید باستانی نوروز به همه مردم ایران اظهار داشت: این سال جدید را به پرستاران و معلمان عزیزی که سال ۹۹ سختی‌هایی را متحمل شدند، در طول روز مشغول کارهای مربوط به کرونا بودند و همچنین آن افرادی که بیکار شدند و مادرانی که هم کارمند بودند و هم خانه‌دار تبریک عرض می‌کنم.

وی تأکید کرد: سالی را پشت سر گذاشتیم که همه تلاش کردند سال خوبی باشد و از همین تریبون به همه خانواده‌های ایرانی که عزیزانی را به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست دادند تسلیت می‌گویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها توسط مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها خیلی مؤثر بوده است و در آینده نیز می‌تواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

قالیباف با بیان این که مهم ترین موضوع در مجلس شورای اسلامی درباره مردم است، خاطرنشان کرد: یکی از فشارهای جدی در مسائل اقتصادی در زندگی مردم بحث مربوط به تحریم است و واقعیتی است که وجود دارد و ما نیز باید برای رفع تحریم و بی‌اثر کردن آن با تکیه بر توانمندی‌های داخلی تلاش کنیم.

وی ادامه داد: مجلس یازدهم در دو ماه و نیم نخست پس از مستقر کردن هیأت رئیسه و کمیسیون‌های تخصصی به بحث نظارت و قانون‌گذاری پرداخت و تحریم نیز جزو اولین دستورکارهای مجلس یازدهم بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که برجام بر اساس گفتگوها و رایزنی‌هایی که انجام شده یک سند بین المللی است که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت و همه در آن متعهد شدند، گفت: ما عملا شاهد آن بودیم  که آمریکا زیر برجام زد و به تعهدات خود عمل نکرد و حتی تهدیدهایی که خلاف مقررات بین المللی است در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ علیه کشورمان پیاده کرد و این درحالی بود که علی رغم خلف وعده طرف مقابل ما در داخل کشور تمام و کمال تعهدات خود را انجام می‌دادیم که این حرکتی یکطرفه بود.

قالیباف با تأکید بر این که درباره تعهدات ایران ذیل برجام در مجلس نشست‌های تخصصی و کارهای کارشناسی بسیاری صورت گرفت اضافه کرد: مسائل مربوط به تعهدات ایران ذیل برجام در شورای عالی امنیت ملی و کمیسیون‌های تخصصی مجلس بحث و تبادل نظر صورت گرفت و قانونی تصویب شد که این قانون، بر این پایه بود که ما در عین حالی که برجام را حفظ می‌کنیم بر اساس ماده ۳۶ که تصریح شده هر کدام از طرفین به تعهدات خود عمل نکردند، این قانون را مصوب کردیم. بنابراین دولت را ملزم به کاهش تعهدات کردیم.

وی کاهش پروتکل الحاقی،‌ غنی سازی ۲۰ درصد و راه اندازی رآکتور آب سنگین اراک را از جمله موارد مهم در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها عنوان کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش مجری مبنی بر این که این قانون چه تأثیری داشته است گفت:‌ قبل از این که بایدن سر کار بیاید این قانون مصوب شد؛‌ ما می‌گوییم چرا ملت ما بخواهد یکطرفه قانون را اجرا کند.

قالیباف با طرح این پرسش که ما اساسا برای چه پروتکل الحاقی را اجرا کردیم، تصریح کرد: ما داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا کردیم که همه تحریم‌ها رفع شود، اما در عین حال طرف مقابل نه تنها تحریم‌ها را برنداشت بلکه تحریم‌های جدیدتری را اعمال کرد و اکنون پس از این مصوبه مجلس حساسیت‌هایی برای طرفین به وجود آمد و عکس العمل‌هایی که داشتند به این معنا است که ایران دست بسته نیست و یک طرفه تعهدات را عمل نمی‌کند. بنابراین اثرات آن را امروز می‌بینیم.

قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها یک ابزار برای چانه زنی است

وی اضافه کرد:‌ امروز آقای محمود جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست‌هایی که معاونان وزرای خارجه 1+4 داشتند بر قانون مجلس تأکید کرد و گفت که عدم اجرای پروتکل‌ها به دلیل قانون مجلس است بنابراین این قانون یک ابزار چانه زنی‌، ایجاد فرصت‌های بیشتر برای گفت‌وگو کردن و رفع تحریم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که نباید در برخورد با طرفین موجود در برجام منفعلانه برخورد کنیم، گفت: این قانون به رفع تحریم‌ها کمک بیشتری می‌کند و برای ما تولید قدرت خواهد کرد.

قالیباف در پاسخ به این پرسش مجری بر این اساس که آیا فکر نمی‌کنید تعهدات و عمل به این قانون سبب حساسیت بیشتری در طرف مقابل شود و مانع از آمدن آنها به سمت مذاکره گردد، گفت: خیر، ما در چارچوب برجام این قانون را مصوب کردیم. ما هیچ وقت خلاف تعهدات خود در برجام عمل نکردیم اما آیا سزاوار است ما به برجام عمل کنیم و آنها به برجام عمل نکنند. اکنون در گفت‌وگو‌هایی که در حال انجام است حتماً فرصت‌ها و قدرت چانه زنی بیشتری وجود دارد و طرف مقابل به خوبی می‌داند ما مصمم هستیم.

درباره برجام در ایران دوصدایی وجود ندارد

وی تأکید کرد: آنها (طرف های غربی) فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که در بحث اجرای برجام در ایران دوصدایی وجود دارد،‌خیر، در ایران یکصدایی وجود دارد، به عبارتی مسؤولان و مردم جملگی یک خواسته دارند و آن  رفع تحریم‌ است. ما رفع تحریم‌ها را در چارچوب برجام دنبال می‌کنیم. اگر طرف غربی نخواهد این خواسته را جامه عمل بپوشاند ما بر اساس ماده ۳۶ برجام تعهدات خود را کاهش خواهیم داد و قطعا آنها نیز وادار خواهند شد این کار را انجام دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که فشار اصلی برای ما در بحث خنثی سازی تحریم‌ها است، خاطرنشان کرد: ما باید توان داخلی و ارتباطات خود را با تکیه بر داخل ارتقاء دهیم؛ رفع تحریم‌ و خنثی سازی تحریم‌ها دو رویکرد اصلی مجلس شورای اسلامی است، بنابراین ما در حوزه بی اثر کردن، مبارزه و کاهش تحریم تلاش می‌کنیم با اصلاح ساختار بودجه و با برنامه پنج ساله هفتم در این جهت در این مسیر تلاش کنیم.

قالیباف خاطرنشان کرد: در قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها مجلس تصریح داشته است که هر گاه طرف مقابل تعهدات خود عمل کرد، دولت پس از گزارش مجلس ما بلافاصله تعهداتی که قرار است بر طبق برجام انجام دهیم را به شرط لغو همه تحریم‌ها برخواهیم گرداند.

مردم از مجلس توقع اجرا ندارند

وی در پاسخ به پرسش دیگر مجری مبنی بر این که ۹ ماه از زمان مجلس گذشته و آیا در این ۷ ماه آن انتظارات و وعده‌هایی که نمایندگان دادند عملی شده است یا خیر، بیان کرد: ۹ ماه زمانی و ۷ ماه کاری از مجلس یازدهم گذشته است؛ ما نباید در مجلس خودمان علیرغم هر تلاشی که داشتیم از خودمان راضی باشیم؛ چراکه شرایط موجود ایجاب می‌کند که تلاشمان را مضاعف کنیم. قانون و قانون اساسی برای مجلس وظایفی مشخص کرده است و دو وظیفه مهم مجلس قانون گذاری و نظارت است. بنابراین حتماً مردم از مجلس توقع اجرا ندارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عمل به قانون، در میدان بودن و حل مشکلات برعهده دولت محترم است و البته که مجلس در قانون‌گذاری و ریل‌گذاری فعالیت‌ها و در نظارت برای اجرای قانون که در شرایط امروز که ما در مجلس نظارت را نسبت به قانون‌گذاری اولویت داده‌ایم.

قالیباف با بیان این که مهم‌ترین دغدغه مردم امروز در حوزه اقتصادی و توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی است گفت: ما این دو رسالت را در مجلس دنبال می‌کنیم. قانون اقدام راهبردی در بعد سیاسی و بین المللی می‌تواند همچون اهرم فشاری باشد و در حوزه اصلاح ساختار بودجه، مجلس طرح معیشت و حوزه کشاورزی و… را به تصویب رسانده است.

وی با بیان این که مجلس در کنار طرح‌هایی که برای دغدغه مردم به تصویب رسانده نظارت‌های میدانی را نیز در دستورکار خود قرار داده است گفت: مجلس در همه شوراهای ملی و استانی نظارت کرده و در آنجا حضور دارد.

سفرهای استانی نظارتی، تبلیغاتی نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا سفرهایی که به چند استان کشور انجام دادید تبلیغاتی نیست و آیا با وظایفی که در قانون اساسی دارید همخوانی دارد، گفت:‌ این سفرها حتماً تبلیغاتی نیست؛ نمایندگان محترم در حوزه‌های انتخابیه‌شان اگر سه هفته در تهران هستند تا در مجلس قانون گذاری کنند و کارهای کارشناسی را در کمیسیون‌ها دنبال کنند، علی رغم این وظایف عضویتی نیز در شوراهای سطح ملی دارند تا نظارت مجلس را صورت دهند.

قالیباف ادامه داد:‌ هر سه هفته در ماه نمایندگان می‌توانند یک هفته را به حوزه‌های انتخابیه خود سرکشی کنند و قطعا در حوزه انتخابیه ارتباط با مردم و نظارت بر کارها را صورت می‌دهند. بعضی از این موضوعات در حوزه‌های انتخابیه نمایندگان وجود دارد که باید در سطح ملی حل و فصل شود. به عنوان مثال در آنجا پروژه‌های راه، بهداشت و درمان، توسعه کارخانجات و… وجود دارد که ملی محسوب می‌شود. اینجا است که ما نیازمند این هستیم تا مجموعه مجلس و توان آن را به کمک نمایندگان بیاوریم تا مسائل حل و فصل شود و کمیسیون‌های تخصصی مجلس موضوع را از نزدیک بررسی کرده و حل و فصل کند.

وی با تأکید بر این که طبیعتا بنده به عنوان خدمتگزار نمایندگان و مسئولیتی که در مجلس دارم باید این بازدیدها را انجام دهم گفت: روی کاغذ نمی‌شود تصمیم‌گیری کرد. در برخی بازدیدها می‌بینیم که ۱۸.۵ سال از طرح ایجاد یک پل می‌گذرد و هنوز ساخته نشده است و بیمارستان‌هایی است که ۱۹ سال است که هنوز مراحل ساخت آن به پایان نرسیده است و مسیرهای ترانزیتی مهمی هستند که شمال و جنوب را بهم متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند اما نیمه کاره رها شده‌اند، بنابراین باید از نزدیک حرف مردم را بشنویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گاهی اوقات مردم می‌گویند اگر کار ما را حل نمی‌کنید لااقل حرف ما را بشنوید. این که نمی‌شود نه حرف مردم نشنید و پروژه‌ها را نیز تکمیل نکرد، آنگاه مردم چه امیدی داشته باشند.

قالیباف یاد آور شد: وقتی فردی به عنوان نماینده مجلس انتخاب می‌شود فقط نماینده یک حوزه انتخابیه نیست بلکه نماینده ملت ایران است و تک تک نمایندگان در مقابل همه مردم متعهد هستند. بنابراین معتقدم این سفرها خیلی اثرگذار است.

وی با اشاره به سفر میدانی خود به استان خوزستان گفت: ۷۴۰ روستا در خوزستان دارای تنش آبی بودند. روستاهایی بودند که کنار رودخانه بزرگ آب شیرین بودند اما لوله‌کشی به درون آن روستا صورت نگرفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که ما بنا داریم نظام مسائل همه استان‌ها را در حوزه نظارت استخراج کنیم، گفت: بر اساس این نظام‌مندی باید بررسی کنیم که آخرین پیشرفت‌ها به کجا رسیده است و بر این اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات و درنهایت مسائل را در میدان بر اساس واقعیت‌ها تطبیق می‌دهیم و مشخص می‌شود که هزینه‌ها چه خروجی داشته است. بنابراین اینها می‌تواند تحرک لازم را در بی اثر کردن تحریم داشته باشد و مشکلات مردم را حل و فصل کند.

همچنین به گفته قالیباف اعتباراتی برای آب و فاضلاب استان خوزستان کنار گذاشته شده است و ان‌شاء الله ظرف یک سال، تنش آبی 740 روستای خوزستان برطرف خواهد شد. 

قالیباف گفت: یکی از موضوعات جدی سال آینده ما توجه به گازرسانی، راه سازی و آب رسانی روستایی است. این در حالی است که در گذشته تعیین اعتبار برای احداث راه های روستایی حذف شده بود.

وی در ادامه تأکید کرد: ما سفر نمی‌رویم بلکه نظارت می‌کنیم، سفر تعاریف خاص خود را دارد. ملاقات عمومی و سخنرانی یک مسئول به معنای سفر است اما نظارت ابعاد گسترده‌تری دارد چرا که قبل از نظارت، گزارش عملکرد آن استان را از سازمان برنامه و بودجه و دیوان محاسبات گرفته و با مجمع استانی جلسه گذاشته و یک ماه قبل نیز کارشناسان مربوطه پروژه‌ها را بازدید می‌کنند. همچنین گزارش‌هایی از مدیران استانی گرفته می‌شود و با استانداران جلسات متعدد گذاشته می‌شود و وزیر مربوطه نیز توضیحاتی را ارائه می‌دهد و در نهایت این نظارت‌های میدانی آغاز می‌شود.

قالیباف با بیان اینکه در این بازدیدها نظارت انجام می شود، افزود: پروژه های عمرانی که تاثیرگذاری بیشتری داشته و دارای مشکلات بیشتر است شناسایی شده و به آن ها در این بازدیدهای میدانی رسیدگی می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر امروز وارد سایت مجلس شوید سفرهای انجام گرفته، موضوعات بررسی شده در این بازدیدها و اینکه چه کاری باید در چه زمانی به نتیجه برسد و چه کسی مسئولیت آن را برعهده دارد، مشخص است. این رویه به معنای شفافیت در مجلس است.

وی با بیان اینکه ما مجری نیستیم اما از طرف مردم مشکلات را پیگیری می کنیم، اضافه کرد: در اجرای برخی پروژه ها روش ها و نوع هزینه کرد دارای ایراد است که مشخص می شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با بیان اینکه بارها مطرح کردم که در نظارت ها به دنبال مچ گیری نیستیم، ادامه داد: ما به دنبال حل مشکلات هستیم تا پروژه ها بیش از موعد مقرر زمان‌بر نشود و یا هزینه های اضافی در اجرا ایجاد نکند.

وی با اشاره به نظارت میدانی خود از کردستان، یادآور شد: در این نظارت میدانی جاده ترانزیتی که مربوط به شمالغرب به جنوب غرب کشور بوده و بخشی از آن بر کریدور شمال اثرگذار است، مشخص شد که از سنندج تا کامیاران نیمه کاره مانده و با روند کنونی تا 10 سال آینده نیز انجام نمی شود. در حالی که باید ظرف 2 سال آینده به جمع بندی برسد تا اثرگذار باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پول تزریق می شود اما کار یک متر نیز پیش نمی رود زیرا اقلام موردنیاز در پروژه ها با طولانی شدن آن ها گران می شود. به طور مثال ملکی که می خواهند تملک کنند گران می شود و تا اعتبار موردنیاز آن تامین شود پروسه بسیار طولانی خواهد شد.

وی با بیان اینکه هزینه می کنیم اما یک متر راه احداث نمی شود، افزود: آیا در این شرایط نباید برای این مشکلات تدبیر کرد یا نباید سیاست ها را تغییر داد؟ 

قالیباف با بیان اینکه مردم به چه کسی حرف های خود را بزنند، اضافه کرد: کار ما اجرا نیست اما به شدت پیگیر نظارت هستیم؛ در حال حاضر تلاش می کنیم جهت گیری ها در بودجه براساس نیازها باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره روند بررسی بودجه 1400 در مجلس توضیح داد: نباید فکر کنیم که لایحه بودجه برای دولت است، بودجه برای دولت نیست چرا که مربوط به یک سال اقتصاد کشور است. بودجه یعنی یک سال زندگی مردم و همه چیز مردم و دولت به لایحه بودجه گره خورده است.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه باید در چارچوب برنامه پنج ساله باشد یعنی بودجه ریزی باید مبتنی بر برنامه ریزی باشد، ادامه داد: مجلس یازدهم مصمم است که اصلاح ساختار بودجه را محقق کند زیرا در حال حاضر به مردم یارانه می دهیم اما قدرت خرید مردم را هر سال کاهش می دهیم؛ در عین حال که کارمندان حقوق می گیرند و کارگران تلاش می کنند به دلیل رشد نقدینگی و تورم قدرت خرید آن ها کاهش یافته است. 

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه چه در بودجه درآمد نفتی داشته باشیم چه نداشته باشیم تورم ایجاد می شود، افزود: برای حل این مشکل باید ساختار بودجه اصلاح شود. 

قالیباف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر می رسد در سال جاری نیز گام های اساسی برای اصلاح ساختار بودجه برداشته نشده، توضیح داد: بخشی از بی اثر کردن تحریم در گرو اصلاح ساختار بودجه است؛ ما با دولت برای اصلاح ساختار بودجه مکاتبه کردیم و در شهریورماه نامه نوشتیم که لایحه ای که می خواهید برای بودجه 1400 تقدیم کنید باید با اصلاح ساختار بودجه باشد من نیز پیش از ارائه لایحه بودجه چندین جلسه برای تحقق این مهم با سازمان برنامه و بودجه برگزار کردم.

قالیباف ادامه داد: اصلاح ساختار بودجه در یک سال محقق نمی شود اما باید گام نخست آن برداشته شود به نظر من اصلاح ساختار بودجه در یک برنامه پنج ساله اجرایی می شود و درآن باید 13 تا 14 آیتم مانند نظام پولی، نظام مالیاتی، نظام گمرکی و فرآیند بودجه ریزی اصلاح شود.

وی تصریح کرد: بودجه ریزی کنونی منطبق بر برنامه ریزی و عملکرد نبوده و منطبق بر ردیف هزینه است و این به معنای اعمال نفوذ است؛ در این روش هر کس تلاش کند یک ردیف ایجاد می کند که همه ساله برای آن اعتبار در نظر گرفته می شود، چه مثمرثمر باشد چه نباشد.

وی با بیان اگر به لایحه تقدیمی نگاه کنیم می بینیم که نسبت به اصلاح ساختار پیش نرفته است، افزود: بودجه ای که برای نخستین بار به مجلس یازدهم تقدیم شد تورم زا بود و انضباط مالی و شفافیت نداشت و قابل انجام نبود بنابراین صحن مجلس آن را رد کرده و لایحه را به دولت عودت دادیم.

قالیباف افزود: دو هفته پس از رد کلیات بودجه در مجلس، دولت آن را بازنگری کرد و کسری تراز عملیاتی را تا حدودی کاهش داد، مجلس نیز حدود 90 هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی را کم کرد که بر تورم اثرگذار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جهت های بودجه را اصلاح کردیم، اضافه کرد: هرچند اولین گام را برداشتیم اما خودمان راضی نیستیم.

قالیباف با بیان اینکه مجلس و دولت باید با هم کار کنند، اضافه کرد: ما اگر برای دولت تکلیفی تعیین کنیم و دولت به هر دلیلی آن را انجام ندهد مانند آنچه در برنامه ششم اتفاق افتاد که بیش از چند درصد آن اجرایی نشد، فایده ای ندارد.

وی اضافه کرد: مجلس و دولت دو بال هستند که باید با هم پرواز کنند، زندگی مردم زمانی شیرین می شود که ما باهم همکاری کنیم. در راستای این موضوع بود که مجلس از برخی موضوعات خود کوتاه آمد به طور مثال ما معتقدیم ارز 4200 تومانی و دو نرخی بودن فساد زا است و دولت در اجرا آنقدر بد عمل کرده که ارز می دهد اما قیمت کالاهای اساسی هر روز افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه دولت قول داد نظام تخصیص ارز 4200 تومانی را اصلاح کند، افزود: ما نیز در قانون، مسئولیت بانک مرکزی، وزیر اقتصاد، وزیر صمت و وزیر کشاورزی را مشخص کردیم و به شدت بر نظارت تاکید داریم تا این اعتبار در مسیر درست تخصیص داده شود.

قالیباف بیان کرد: دیوان محاسبات اقدام مناسبی در راستای اصلاح ساختار بودجه انجام داد و آن این بود که یک ماه قبل از اینکه مجلس وارد بودجه 1400 شود، گزارش عملکرد شرکت های دولتی را به مجلس داد؛ بودجه این شرکت ها بیش از بودجه عمومی دولت است. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اشکالاتی که از گزارش مذکور به دست آمد را برای بررسی بودجه 1400 اعمال کردیم، گفت: به طور مثال این گزارش در میزان حقوق های این شرکت ها اثرگذار بود. در سال های قبل 75 تا 85 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی برای فعالیت این شرکت ها پیش بینی می شد در حالی که برخی از آن ها براساس قانون بودجه عمل می کردند و برخی دیگر براساس قانون تجارت عمل کرده و مجمع در آن ها تشکیل می شد و حقوق های 100 تا 150 میلیون تومانی پرداخت می شد در حالی که باید مشخص می شد که برگشت سرمایه و ارزش افزوده آن چقدر است.

وی با بیان اینکه این شرکت ها با وجود اینکه از امکانات بسیار برخوردار هستند اما خروجی ندارند، تصریح کرد: برای پاسخگویی این شرکت ها احکامی را پیش از بررسی بودجه تدوین کردیم که شرکت های دولتی را محدود کرده و آن ها را مکلف به اجرای قانون مجلس کردیم که این موضوع یکی از جنجال های جدی مجلس یازدهم بود.

قالیباف در تشریح اقدامات مجلس برای ساماندهی بودجه شرکت های دولتی، گفت: حقوق مدیران باید در سامانه ثبت شود و در صورتی که این امر اجرایی نشود تخلف محسوب شده و افرادی که آن را انجام نمی دهند متخلف هستند.

قالیباف در ادامه توضیحات خود بودجه شرکت ها گفت: در بحث شرکت ها مقرر شد سرمایه گذاری ها منطبق بر سیاست ها اعمال شود، نه آنکه شرکت ها به تشخیص خودشان به سرمایه گذاری بپردازند. شرکت هایی که ماموریت دولتی انجام می دهند نیز مانند شرکت های وابسته به دولت باید کار کنند و دولت باید رابطه خود با آنها را تعریف کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه خود با رئیس دیوان محاسبات اظهار کرد: براساس نتایج این جلسه، قرار شد گزارشات را برخط کنیم و مجلس هر دو یا سه ماه در جریان هزینه‌کردِ بودجه قرار گیرد تا نظارت دقیق تری را پیش ببریم.

وی در ادامه پیرامون حقوق های نجومی و تبعیض و اختلاف و نابرابری های حقوقی تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم دراصلاح ساختار بودجه، علاوه بر مباحث نظام پولی- گمرکی و برنامه ریزی های عملیاتی، مبحث حقوق است که ما در این زمینه و در حوزه شفافیت و انضباط مالی کار اساسی انجام دادیم. از جمله آن پرداختن به موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بود. ما در همسان سازی حقوق های صندوق های کشوری و لشگری اقداماتی را با توجه به تورم انجام داده بودیم، اما تامین اجتماعی که قشر کارگر ما را شامل می شود، مورد بی توجهی قرار گرفته بود، لذا در بودجه سال آینده 89 هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفتیم.

قالیباف با بیان اینکه مجلس به دنبال کاهش رانت و از بین رفتن فقر است، گفت: در همین راستا سقف حقوق ها را محدود کردیم، لذا در سال آینده سقف حقوق ها که تا 21 برابر حداقل حقوق در نظر گرفته می شد به 15 برابر کاهش یافت. بیش از 85 درصد از کارمندان ما حقوق های کمتر از 10 میلیون تومانی دریافت می کنند که برای آنها افزایش 25 درصدی در سال 1400 لحاظ شد و برای سایر کارمندان و افرادی که بالای 10 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند، قرار شد حداکثر 2 میلیون و نیم به حقوق آنها اضافه شود.

وی در ادامه به مباحث مالیاتی بودجه سال 1400 اشاره کرد و افزود: هرچند برخی به مجلس فشار بسیاری آوردند، اما ما کوتاه نیامدیم و در این زمینه گام های مثبتی برداشته شد. بر همین اساس افرادی که در شبکه های اجتماعی فعال هستند و بطور مثال شربت کرونا تبلیغ می کنند و چندصد میلیون درآمد دارند، باید مالیات بپردازند، مجلس شجاعانه مصوب کرد که از این فعالان شبکه های مجازی مالیات اخذ شود.

وی یادآور شد: علیه مجلس یازدهم جوسازی های بسیاری صورت گرفت، اما ما مثل خیبری ها سوز داریم اما دود نداریم، لذا برای شفافیت، رفع تبعیض، رسیدگی به مناطق محروم و جلوگیری از فرار مالیاتی، گام های اساسی برداشته شد. در همین راستا مالیات از واحدهای تولیدی را به ۲۰ درصد کاهش دادیم ما با نظارت هایی که انجام خواهیم داد از مدیران امین و قوی حمایت کرده و با متخلفان برخورد می کنیم.

قالیباف گفت: با توجه به اینکه بسیاری از کسبه‌ی جزء، همیشه ملزم به پرداخت مالیات بودند، ما در بودجه 1400 ، کسبه‌ی جزء که در حوزه اصناف فعالیت می کنند و سالانه یکصد میلیون تومان درآمد دارند را از پرداخت مالیات معاف کردیم. نظارت بر نظام مالیاتی از مهمترین تصمیمات مجلس در جریان تصویب بودجه 1400 بود.

وی بیان کرد: پیشنهاد بنزینی در مجلس مطرح شد، اما به آن رأی موافق داده نشد، لذا این موضوع را به صورت طرح یا لایحه در مجلس دنبال می کنیم و به عنوان موضوع منتفی شده تلقی نخواهیم کرد. این پیشنهاد مرتبط با یارانه کالایی مخصوصاً در بخش انرژی است. با توجه به اینکه برخی از مردم از سهمیه یارانه بنزین استفاده می کنند و عده ای از این افراد ممکن است تا 5 خودرو نیز داشته باشند، اما در مقابل خانوارهایی هستند که به دلیل نداشتن خودرو، از یارانه این بخش محروم هستند، لذا در طرحی که دنبال خواهیم کرد برای رفع این تبعیض تدابیری اندیشیده خواهد شد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور همچنین اظهار کرد: مجلس در مورد موضوعاتی که دنبال می کند، مصمم است. ما بیش از 32 هزار میلیارد تومان برای حوزه اشتغال منابع در نظر گرفتیم و در حوزه محرومیت زدایی بیش از 19 هزار میلیارد تومان برای 2200 نقطه مشخص کردیم. در این بخش به صورت مشخص آب، جاده و گازرسانی روستاها و موارد دیگر مشخص شده است.

قالیباف با اشاره به اقداماتی که در حوزه اشتغال برای سال آینده برداشته شده، گفت: گاهی در سازمان برنامه و بودجه، هزینه ای را برای ایجاد شغل اعلام می کنند و با توجه به مشاغل مختلف، اعداد و ارقام متفاوتی عنوان می شود و پس از تخصیص اعداد به آنچه بر روی کاغذ نوشته شده، اعلام می شود که برای فلان شغل مبلغی تخصیص یافته اما در عمل اتفاقی رخ نداده است، لذا نظارت های ستادی و میدانی اینجاست که مشخص می شود با سفر تفاوت دارد. ما وقتی از محرومیت زدایی صحبت می کنیم، به این معناست که برای کالبد منطقه مورد نظر اعم از جاده، بازآفرینی شهری و روستایی، اشتغال و محرومیت زدایی، منابعی را در نظر گرفتیم. ما با نظارت بر تخصیص های ملی، از هدررفت بودجه و تمرکز گرایی جلوگیری خواهیم کرد، زیرا بوروکراسی اداری و تمرکزگرایی موجب شده تا درآمدهایی که به زحمت کسب می کنیم به راحتی از بین رود.

رئیس مجلس تصریح کرد: بر همین اساس ما در بودجه سال 1400، بودجه اشتغال را به صورت استانی در نظر گرفتیم، لذا شورای برنامه ریزی هر استان و شهرستان، مبنای بودجه پروژه های خود را مشخص خواهند کرد. محرومیت زدایی نیز در همین راستا تحقق پیدا می کند. در راستای نظارت های ستادی نیز نمایندگان در حوزه های انتخابیه خود می دانند که اعتبارات در چه نقاطی باید هزینه شود. اعتبارات نیز به استان ها تخصیص داده می شود تا موضوعاتی مانند اشتغال از حالت تمرکزگرایی خارج شود. 

 

وی ادامه داد: ما همچنین برای مشاغل و کارگاه هایی که در ایام کرونا ، کارگران خود را حفظ کردند تصمیم گرفتیم که جرایم و تاخیرات مالی آنها بخشیده شود. این اقدام در راستای حمایت از تولید انجام گرفت.

قالیباف با بیان اینکه  با اصلاحاتی که در بودجه 1400 رقم خورد، نقش مجلس را در تحولات سال آینده خواهید دید، تصریح کرد: در حقیقت تلاش می کنیم تا بودجه از حالت ردیفی خارج و عملیاتی شود، لذا برای آن پروژه تعریف کردیم و همچنین مشخص است که این پروژه ها توسط چه کسانی، در چه جغرافیایی و در چه سقفی باید انجام شود. دیوان محاسبات نیز بر این فرآیند نظارت می کند. 

انتهای پیام/


ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments