قالیباف: بودجه 1400 مطلوب مجلس نیست/ ظرفیت‌های تغییر ریل بودجه‌ریزی در کشور فراهم شده

به گزارش خبرنگار پارلمانی «entekhabat1400.com»، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه 26 اسفند) در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد مسعود سالار شهیدان امام حسین (ع) و روز پاسدار به همه سبزپوشان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: پاسداران فداکار انقلاب اسلامی در تمام برهه‌های تاریخی و در گردنه‌های دشوار انقلاب اسلامی با پیروی از اسوه فداکاری و ایثار امام حسین (ع) جان خود را برای صیانت از انقلاب و تأمین امنیت، آرامش و رفاه همه مردم ایران و تمام دلباختگان به آرمان انقلاب اسلامی فدا کردند و حق ایثار را به تمام معنا به جا آوردند.

وی با اشاره به روند بررسی لایحه بودجه در مجلس و مهمترین تغییرات برای تأمین منافع مردم در این لایحه تصریح کرد: تصویب لایحه بودجه به گام نهایی خود رسیده است و پس از تلاش‌های چندین ماهه نمایندگان برای کاهش ایرادات لایحه اولیه بودجه امروز فرایند تصویب سند مالی یکساله کل کشور به پایان خواهد رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از نیمه دوم امسال امیدوار بودیم تا دولت اراده کافی برای تدوین بودجه با ساختار اصلاح شده را داشته باشد و سال پایانی دولت نویدبخش آغاز اصلاحات اساسی در ساختار مالی و اقتصادی کشور باشد اما در هر حال اراده و توان اجرای کافی برای تغییر اساسی میسر نشد و در دولت وجود نداشت.

قالیباف خاطرنشان کرد: مجلس تصمیم گرفت در این شرایط هدفگذاری خود را برای کاهش ایرادات بودجه و اعمال تغییرات در حد توان اجرایی دولت و تأمین حداکثری منافع مردم قرار دهد بنابراین لایحه‌ای که پیش‌روی ماست مطلوب مجلس نیست اما لااقل می‌توانیم از این امر خرسند باشیم که برخی تصمیمات مهم که سال‌ها در پیچ و خم نظام قانون‌گذاری کشور معطل مانده بود بالاخره در این بودجه به تصویب برسد و دولت از لحاظ قانونی ملزم به اجرای دقیق آنها است.

وی تأکید کرد: با این تصمیمات به ویژه در حوزه کاهش تبعیض‌ها و شفافیت مالی دولت ظرفیت‌های تغییر ریل بودجه‌ریزی در کشور بیش از گذشته فراهم خواهد بود.

*برقراری نظام مالیاتی عادلانه در لایحه بودجه ۱۴۰۰

قالیباف با اشاره به ویژگی متمایز کنندۀ مصوبات مجلس در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰، تصریح کرد: نمایندگان بر اتخاذ تصمیمات ضروری بدون توجه به فشارهای گروه‌های صاحب منافع و نفوذ تاکید داشتند تا منافع مردم تامین شود.

وی با بیان اینکه برقراری نظام مالیاتی عادلانه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ با شجاعت انجام شده است، افزود: مالیات فعالیت‌های مولد از جمله مالیات اصناف و واحدهای تولیدی با همت نمایندگان کاهش پیدا کرد و بر فعالیت‌های غیرمولد، مالیات وضع شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما همچنین مصمم به کاهش اختلاف طبقاتی و کم کردن فاصلۀ فاحش بین درآمد کارکنان و مدیران دولتی بودیم. در این بودجه توانستیم با مالیات‌های پلکانی تا سقف 35 درصدِ حقوق مدیران پردرآمد و کاهش میزان افزایش حقوق مدیران و کاهش سقف حقوق دریافتی پردرآمدها نسبت به حداقل حقوق به آن دست یابیم.

قالیباف تصریح کرد:‌ بسیاری از معافیت‌های مالیاتی بی‌مبنا که در نتیجۀ سالها کم‌توجهی به اولویتِ کاهش تبعیض ایجاد شده بود، لغو شد که با استقبال مردم و البته ناراحتی صاحبان منافع خاص روبرو شد؛ و در نهایت اینکه از صاحبان خودروها و خانه‌های لوکس به صورت سالیانه، متناسب با ارزش دارایی آنها،مالیات گرفته خواهد شد.

وی با تاکید بر این جمله که مردم به خوبی می‌دانند که اتخاذ هر یک از این تصمیمات، با توجه به عادت‌های غلط موجود در نظام پرداخت‌های کشور تا چه اندازه دشوار است، خاطرنشان کرد: همین دشواری، در تمامی مجالس قبل، تحقق این تصمیمات لازم را غیرممکن کرده بود ولی امروز خوشحالیم که با وجود آنکه اشکالات ساختاری همچنان در بودجه وجود دارد، تصمیمات ضد تبعیضِ مهمی هم در مجلس اتخاذ شده است.

رئیس قوه مقننه در ادامه گفت: گام مهم دیگر نمایندگان، مصوبات تاریخ‌ساز برای تحقق شفافیت و انضباط مالی دولت بوده است که گامی اساسی برای ریشه‌کن شدنِ فرصت‌های تخلفات مالی در تمامی دستگاه‌های اداری و اجرایی کشور به شمار می‌آید. تمامی پرداخت‌ها به مدیرانِ تمام ِدستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی به موجب حکم برنامۀ ششم توسعه باید در سال آینده در سامانه‌ای برای نهادهای نظارتی شفاف شود و هر گونه پرداخت حقوق یا دریافت پاداش توسط مدیران، خارج از این چارچوب، در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی محسوب شود و قابل پیگرد قضایی باشد.

رئیس مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: پس از سالها، مجلس عزم خود را جزم کرد تا اعتبار لازم برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با دیگران را تامین کند و این بی‌عدالتی پس از سال‌ها ان‌شاءالله با اهتمام دولت، رفع خواهد شد. در حوزۀ عدالت آموزشی، بالاخره به تامین اعتبار رتبه بندی معلمان که مطالبۀ عموم جامعۀ محترم فرهنگیان بود، توجه شد.

*سوق دادن منابع کشور به سمت فعالیت‌های مولد و ضد تبعیض از اولویت‌های مجلس در لایحه بودجه 1400

وی یادآور شد: یکی از اولویت‌های ما در فرایند بررسی بودجه، سوق دادن منابع کشور به سمت فعالیت‌های مولد و ضد تبعیض بود؛ برای مثال، اعتبار مالی ویژه برای اشتغالزایی به خصوص در مناطق محروم و اعتبار ویژه برای محرومیت زدایی اختصاص داده شده است تا کمی از درد و رنج بی‌عدالتی در حق قشرهای ضعیف، محروم و نیازمندِ حمایت کاسته شود. برای حمایت از خانواده‌ها، افزایش وام ازدواج و وام مسکن و همچنین اختصاص وام مسکن ویژه برای خانواده‌های دارای سه فرزند و همچنین اختصاص اعتبار ویژه برای اشتغال‌زایی زنان سرپرست خانوار و الزام تامین حداقل معیشت زنان مُعسر که از درآمد و حمایت کافی برخوردار نیستند، در دستور کار قرار گرفت.

قالیباف با بیان اینکه تحقق همۀ این مصوبات در گروی اجرای درست دولت است، اظهار کرد: همه مردم انتظار دارند دولت تا آخرین روز فعالیت خود، با توانی بیش از گذشته به فعالیت مشغول باشد و با اجرای درست و دقیق احکام بودجه، لا اقل در ماه‌های آخر این دولت، خاطره‌ای خوب از خود به جا بگذارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هر چند که راه نرفته پیش رو در اصلاح ساختار بودجه و تغییر اولویت‌های تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در کشور طولانی است ولی مجلس، جهت حرکت را از تقویت سوداگران و دلال‌ها به سمت رفع تبعیض‌ها و سوق دادن منابع به سمت عموم مردم تغییر داده است و این خود نویدبخش آینده‌ای روشن‌تر با تصمیماتی عالمانه‌تر و اراده‌ای بسیار بیشتر در تغییر ریل اقتصاد کشور خواهد بود.

*مردم می‌توانند با مطالبه‌گری، چرخ‌های زنگ‌زدۀ دستگاه اجرایی را ترمیم کنند

وی اضافه کرد: دستگاه اجرایی کشور در دولت‌های مختلف، انگیزۀ لازم را برای ایجاد تغییرات نداشته است ولی همراهی امروز مردم با همین تصمیمات محدود ولی موثرِ مجلس نشان می‌دهد که مردم می‌توانند با مطالبه‌گری، چرخ‌های زنگ‌زدۀ دستگاه اجرایی را ترمیم کنند و به حرکت دربیاورند و همان معجزه‌ای را که  در سالهای انقلاب و دفاع مقدس دیدیم این بار با همراهی عمومی و فراجناحی همۀ مردم در عرصۀ اقتصاد نیز شاهد باشیم.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: با حضور در بطن مردم و گفتگوی رو در رو، با جوانان مطالبه‌گر و شجاع در سراسر ایران، مطمئن شده ام که دور از ذهن نیست که در سالهای آینده، چنان فضایی در جامعه پدید آید که سیاستگذاران و مجریان، فارغ از ترجیحاتِ شخصی و حزبی و جناحیِ خود، با نیروی مطالبه و هدایت‌گری مردم، وادار به انجام اصلاحات ساختاری و اساسی به خصوص در مدیریت اقتصاد کشور شوند؛ معجزۀ اجتماعی مردم مطمئناً غیرممکن‌ها را ممکن خواهد کرد و فتح‌المبین‌هایِ اقتصادی و مدیریتی را محقق خواهد ساخت و جوانان را همانطور که رهبر معظم انقلاب در نظر دارند به میدان مشارکت فعال و موثر در ادارۀ کشور خواهد آورد.

*دولت اگر نمی‌تواند گرانی را مهار کند لااقل کرامت مردم را حفظ کند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه چند نکته در خصوص وضعیت ناگوار مدیریتِ بازار کالاهای اساسی شب عید را یادآور شد و گفت: متاسفانه با وجود آنکه کالا به اندازۀ کافی در انبارها هست ولی مدیریت نظام توزیع آنچنان دارای ایرادات اساسی و انفعال و سوء مدیریت است که کرامت مردم در توزیع کالاها حفظ نمی‌شود.مجلس با خواست دولت برای ادامه یافتن تخصیص ارز 4200 تومانی موافقت کرد، حالا نیز انتظار داریم دولت بتواند لااقل نظر و خواست خود را به درستی اجرا کند؛ مردم امروز می‌گویند اگر دولت نمی‌تواند گرانی را مهار کند لااقل کرامت ما را حفظ کند تا در روزهای شیوع کرونا، ساعت‌ها در صف خرید مرغ نمانیم؛ دولت صدای مردم را بشنوند.

قالیباف با تاکید بر اینکه  گوش مردم از توضیحات پر است، تصریح کرد: دولت موظف است در اسرع وقت بازار شب عید را سامان دهد و از هرگونه دلیل‌تراشی پرهیز کند.

*دولت در این ۱۰۰ روز لااقل بازار مرغ را مدیریت کند

وی افزود: مردم انتظار دارند دولت لااقل در این 100 روز، بازار مرغ و مایحتاج ضروری را در سطح حداقلی مدیریت کند. اگر ارادۀ لازم وجود داشته باشد، این بازار با توجه به اینکه کالاها موجود است، ظرف 48 ساعت قابل ساماندهی است و مسئولان اجرایی به این امر واقف هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار می‌رود دولت تمام توان خود را برای بازگرداندن آرامش به بازار کالاهای اساسی متمرکز کند و با تشکیل ستاد ساماندهی فوری بازار شب عید، به مشکلات پایان دهند و گزارش اقدامات عاجل را در اسرع وقت به اطلاع مردم برسانند.

انتهای پیام/


ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments