سیدحسن خمینی: جامعه باید بر مدار اکثریت باشد / واکنش کواکبیان به اعلام کاندیداتوری برخی نظامیان: بند (ل) وصیتنامه امام این است که نظامیان نباید وارد شوند

«entekhabat1400.com» | دبیرکل و جمعی از اعضای حزب مردم سالاری عصر روز جمعه 22 اسفند ماه در حسینیه جماران با حجت الاسلام والمسلمین دیدار کردند.

 

به گزارش جماران، یادگار امام با تأکید بر اینکه هیچ راهی برای برون‌رفت از مشکلات وجود ندارد جز اینکه قاطبه ملت اراده کند، گفت: هرکس دلش به حال ایران، فرزندان و نسل‌های آینده اش می سوزد باید شرایط یک انتخابات بسیار پرشکوه را فراهم کند. 

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در دیدار با دبیرکل و جمعی از اعضای شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری که در حسینیه جماران برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امیرالمؤمنین(ع) گفت: جامعه متعلق به همه است و کسی نسبت به دیگری اولویت ندارد. اینگونه نیست که اگر من به شما حق سخن می دهم در حق شما لطف می کنم؛ بلکه اگر جلوی حقّت را بگیرم، دارم به شما ظلم می کنم. من و شما در متن جامعه به یک اندازه حق داریم و هرکس می تواند زندگی و عقیده خودتان را داشته باشد.

 

جامعه باید بر مدار اکثریت باشد

وی با تأکید بر اهمیت نظر اکثریت جامعه در اداره کشور افزود: احتمال خطا در تصمیمی که همه یا اکثر می گیرند کمتر است و لذا جامعه باید بر مدار اکثریت باشد. اینکه امیرالمؤمنین(ع) حضور مردم را دلیل پذیرش خلافت عنوان می کنند، این ریشه در یک امر واقعی دینی، عقلی و عقلایی دارد. این یعنی شما به چه حقی جای من تصمیم می گیری که سرنوشت من را تغییر بدهی؟! من به چه حقی می توانم کاری کنم که شما دچار مشکل شوید؟! جایی که اکثریت نباشد هیچ کاری نمی شود کرد؛ ولو اینکه درست باشد.

 

در طول 40 سال گذشته هر جایی متن جامعه وارد شده همه مشکلات داخلی و خارجی را رد کرده ایم

سید حسن خمینی با تأکید بر اینکه در طول 40 سال گذشته هر جایی متن جامعه وارد شده، از همه مشکلات داخلی و خارجی گذر کرده ایم، یادآور شد: در آخر جنگ به محض اینکه مردم برای لبیک به پیام امام آمدند نه یک وجب از خاک ایران در دست عراق ماند، نه کسی توانست تعرضی کند و در نهایت سرافرازانه مشکلات آخر جنگ را رد کردیم یا در دوره‌های بعد، در انتخابات 76 هم به محض اینکه آن موج اجتماعی آمد، سفرای اروپایی به ایران برگشتند. لذا از من و شما به تنهایی هیچ کاری بر نمی آید. اگر همه آمدند و یک نفر بیان این قاطبه ملی شد، همه کار می توان کرد.

 

هیچ راهی برای برون‌رفت از مشکلات وجود ندارد جز اینکه قاطبه ملت اراده کند

وی با اشاره به مشکلات جامعه اظهار داشت: راه حل شکم گرسنه، بیکاری، معیشت و گرانی از عللی می گذرد که اگر به آن علل توجه نکنیم گرفتار پوپولیسم می شویم. کسی که می گوید می خواهم این مشکلات را حل کنم، ببینیم آیا علت‌هایش را درست بیان می کند یا خیر؟! هیچ راهی برای برون رفت از مشکلات وجود ندارد جز اینکه قاطبه ملت اراده کند. همه جریان‌های خارجی و داخلی این را می فهمند که وقتی یک موج اجتماعی قوی بلند شود، اصلا مهم نیست این موج پشت چه کسی باشد، چرا که هر فرد یک قطره برآمده از آب است؛ از همین رو بدنه این یخ که مردم هستند مهم است.

 

هرکس دلش به حال ایران، فرزندان و نسل‌های آینده اش می سوزد باید شرایط یک انتخابات بسیار پرشکوه را فراهم کند

یادگار امام با بیان اینکه تأثیر کلام امام برای این بود که عمق این سخن تا خانه تک تک مردم ایران بود، تصریح کرد: حکومت امیرالمؤمنین(ع) هم وقتی مردم او را همراهی نکنند جلو نمی رود. از همین رو، امروز هرکس دلش به حال ایران، فرزندان و نسل‌های آینده اش می سوزد باید شرایط یک انتخابات بسیار پرشکوه را فراهم کند. این اتفاق با شعار محقق نمی شود و شرایط و لوازم خاص خود را دارد. باید همه شهروندان احساس کنند در این انتخابات دارای نماینده هستند که حرف آنها را بزند. اگر سرمایه‌های اجتماعی کم شده باید آن را برگردانیم.

 

باید تنگ‌نظری‌ها را کنار بگذارند

وی با بیان اینکه فکر نمی کنم غیر از این مسیر، مسیر کم هزینه دیگری وجود داشته باشد، گفت: اگر به دنبال عزت هستیم و می خواهیم وقتی در مقابل خارجی‌ها می ایستیم و مذاکره می کنیم امتیاز گزاف ندهیم و حقّ مان عزتمندانه را بگیریم، مردم باید در صحنه باشند. اگر به دنبال رفاه هستیم، باید مردم همدلی کنند و همراه شوند. قواعد این هم روشن است؛ باید شرایطش را فراهم کرد. این موضوع با سخن گفتن حل نمی شود؛ بلکه باید تنگ نظری‌ها کنار گذاشته شود. من چه حقی دارم که شما را از داشتن نماینده یا یک اندیشه محروم کنم؟!

 

وصیت امام میثاق مردم است

وی با اشاره به ابراز نگرانی مصطفی کواکبیان از کنار گذاشته شدن بند (ل) وصیت نامه امام مبنی بر «جلوگیری از ورود نیروهای مسلح در احزاب و گروههای‌‎ ‎‌سیاسی» در جریان انتخابات پیش رو، گفت: همه هویت جمهوری اسلامی، قانون اساسی و برخی فصل‌ها و بندهای آن مثل ولایت فقیه و حقوق مردم است که مردم به خاطر امام به آن رأی دادند. لذا وصیت امام وصیت یک پدر نیست که فوت کرده و از میان ما رفته است؛ بلکه وصیت امام امضای قانون اساسی است، وصیت امام میثاق مردم است. من هم مطمئن هستم رهبر معظم انقلاب خلف شایسته امام نسبت به امام و وصیت امام و خط امام معتقد هستند و نمی گذارند سست شود. البته همه تعهد داریم و باید این مسأله را رعایت کنیم.

 

یادگار امام با بیان خاطره ای از اواخر عمر پر برکت امام راحل افزود: در روزهای آخر جنگ سران سه قوه، یعنی رهبر معظم انقلاب، آقای‌هاشمی رفسنجانی، آقای موسوی، آیت الله موسوی اردبیلی و ابوی ما پیش امام بودند. صحبتی شد و آنها گفتند مردم دیگر به جنگ نمی آیند و امام گفتند، «شما درست عمل کنید، مردم می آیند». اعتماد به فهم عمومی داشته باشید. شما صداقت داشته باشید و مردم هم عمل می کنند. ولی وقتی مردم از بنده صداقت نبینند چه تعهدی است که به حرف من گوش کنند؟!

 

به فهم عمومی مردم اعتماد داشته باشیم

وی تأکید کرد: به فهم عمومی مردم و درک آنها اعتماد داشته باشیم؛ حرفمان را صادقانه بزنیم و ان شاء الله خداوند هم تفضل می کند که وظیفه خودمان را در هر مقامی که هست انجام بدهیم.

 

کواکبیان مطرح کرد: سه پالس آمریکایی‌ها برای دولت ایران

مصطفی کواکبیان در این دیدار پیش از سخنان یادگار امام گفت: ما به این نتیجه رسیده ایم که بعضی بن بست‌های در مسیر جمهوری اسلامی باید با بازنگری در قانون اساسی حل شود. به اضافه اینکه حاکمیت مردم و جمهوریت نظام باید بیشتر تقویت شود که الآن تا حدی تضعیف شده است. رفراندوم قانون اساسی سال 58 و بازنگری آن در سال 68 بود و از سال 68 بالغ بر 30 سال گذشته و هیچ تغییری در این قانون داده نشده است.

 

دبیرکل حزب مردم سالاری اظهار داشت: در بحث سیاست خارجی و روابط بین المللی ما نگرانی‌های جدی داریم و تیم جدید بایدن تا حالا سه بار پالس‌هایی داده اند که حاضر هستند بنشینند. یک بار گفتند ما با تروئیکای اروپایی می آییم ولی ناظر هستیم و هنوز به برجام برنگشته ایم. متأسفانه این طرف گفتند نمی شود و اصلا چرا آمریکا بیرون رفته است؟! یک بار هم آنها گفته اند ما بیاییم ببینیم بر سر چه چیزی باید بحث کنیم و ظاهرا این هم پذیرفته نشده است. آخرین مورد هم سه روز پیش بود که اعلام کردند ما گام به گام حاضریم. یعنی مثلا شما یک گام از پنج گام خود برگردید و ما هم بخشی از تحریم‌ها را بر می داریم و ظاهرا این هم جواب منفی گرفته است.

 

وی افزود: متأسفانه انگار خود دولت هم جدی نیست. جالب است که برای تفاهم با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی من شنیدم که مصوبه شورای عالی امنیت ملی را مقام معظم رهبری هم تأیید کرده بودند. یعنی اساسا مصوبه شورای عالی امنیت ملی بدون تأیید رهبری قابل اجرا نیست. اینها گفتند ما نظارت‌های فراپادمانی را نمی پذیریم ولی در چهارچوب پادمان حاضریم با همدیگر هماهنگ کنیم. جالب است که آقای قالیباف هم در جلسه شورای عالی امنیت ملی حضور داشته است.

 

کواکبیان ادامه داد: بعد یکدفعه 221 نفر در مجلس گفتند که بی خود توافق کرده اند و رئیس جمهور و مسئولین اجرایی باید به دستگاه قضایی معرفی شوند و رهبری هم واکنش نشان داده که باید یک صدا از کشور برخاسته شود. شاید بعضی‌ها دلسوزانه هم بگویند ولی متوجه نیستند. مثلا نماینده گفته بود اگر FATF راست می گوید قاتل شهید فخری زاده را اعلام کند؛ چه ربطی دارد؟!

 

کنایه کواکبیان به اصولگرایان

وی یادآور شد: بعضی افراد واقعا از مسائل سر در نمی آورند. بعضی‌ها فکر می کنند اگر گشایش اقتصادی ایجاد و تحریم‌ها برداشته شود، اقبال مردم به اصل انتخابات و اصلاح طلبان زیاد می شود؛ پس ما نباید این کار را انجام بدهیم. واقعا این حماقت است که آدم به خاطر یک دستمال قیصریه را کلا آتش بزند.

 

دبیرکل حزب مردم سالاری با اشاره به اعلام کاندیداتوری از طرف حزب خود، گفت: من در کنگره حزب گفتم و الآن هم می گویم که اگر حضرت آیت الله حاج سید حسن آقای خمینی تشریف بیاورد ما در رکاب ایشان هستیم. البته در صلاحدید شما دخالت نداریم ولی واقعا اگر آن جریان نخواهند برخورد حذفی کنند، حتما اقبال به شما و موقعیت شما از بنده بیشتر است. روی سیدمحمد خاتمی و دکتر ظریف هم بحث شده بود ولی روی شما در حزبمان تقریبا هیچ بحثی نداشتیم.

 

واکنش کواکبیان به اعلام کاندیداتوری برخی نظامیان

وی تأکید کرد: این انقلاب هرچه دارد به وجود پر برکت اندیشه‌های امام راحل است. اما بعضی وقت‌ها که بعضی‌ها حرف‌های بی ربطی می زنند. مثلا در خصوص ورود نظامی‌ها به انتخابات ریاست جمهوری، صریح بند (ل) وصیتنامه امام این است که نباید وارد شوند و حتی کلیپ سخنان رهبر انقلاب هم پخش شد که ایشان هم گفتند ما همان روش را داریم. ولی بعضی‌ها می گویند از قرارگاه خاتم استعفا داده اند؛ این معنی ندارد، باید از کل نهاد نظامی استعفا بدهد و بعد هم دیگر برنگردد.

 

همه افتخارات همه ما به برکت وجود امام خمینی(س) است

کواکبیان در پایان گفت: هر جایی که درخصوص امام می خواهد بحث مطرح شود، نظر حزب ما این است که باید از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام و شخص حضرتعالی موضع گیری‌هایی شود که خدای ناکرده عظمت و جلال بنیانگذار نظام کمرنگ نشود. این نکته را هم به عنوان دغدغه می گوییم که احساس می کنیم در این 42 سال بعضی افراد دنبال این هستند که امام کمرنگ شود. همه افتخارات همه ما به برکت وجود امام خمینی(س) است. حزب مردم سالاری روی اندیشه‌های امام حساس است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments