کسی که به اعتماد لطمه بزند، صلاحیت نظارت بر انتخابات را ندارد

حجت الاسلام”علی توکلی” شامگاه 11 اسفندماه با اشاره به نظارت بر انتخابات اظهار کرد: نظارت به معنای پایش است و به دلیل اهمیت انتخابات و اینکه سلامت انتخابات نقش مهمی در اعتمادسازی عمومی دارد، امر نظارت وجود دارد و باید عده ای باشند که قوانین مربوط به انتخابات را در نظر گرفته و اقدامات برگزاری انتخابات را از ابتدا تا انتهای اعلام نتایج پایش کنند تا تخلفی صورت نگیرد و از قانون فراتر نروند.

وی افزود: شورای نگهبان ورای سه قوه است و با آزادی عمل و بدون غرض ورزی روند انتخابات را کنترل و نظارت می کند تا در کمال صحت برگزار شود.

توکلی تصریح کرد: نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی به عهده شورای نگهبان است و نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا به عهده شورای نگهبان نیست.

وی ادامه داد: سه نفر از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی بر انتخابات شوراها نظارت خواهند داشت و تائید صلاحیت داوطلبان عضویت در شوراها نیز به عهده این سه نفر نماینده مجلس است.

رییس هیئت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در استان کرمان بیان کرد: قانون انتخابات ریاست جمهوری که در مجلس در حال بررسی بود، تصویب نهایی را نگرفت که برای این دوره انتخابات به درد بخورد و در قانون قبلی که برای انتخابات دوره پیش رو کاربرد دارد، آنچه تخلف یا جرم شمرده شده، مربوط به زمان شروع تبلیغات انتخاباتی است.

وی افزود: در هفته آخر تبلیغات و زمان انتخابات نباید تخلف و جرمی از سوی نامزدها و طرفداران آنها صورت بگیرد.

توکلی با اشاره به اهمیت کار ناظران بر انتخابات تصریح کرد: ناظرین در سطح استان کرمان را در طول سال چندین نوبت آموزش می دهیم و این افراد رها نمی شوند. به عنوان مثال فردی که در انتخابات قبل تخلفی کرد، از گردونه نظارت خارج شده و کسی که به اعتماد لطمه بزند، دیگر صلاحیت ندارد در دوره های بعدی کار نظارت را انجام بدهد.

رییس هیئت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در استان کرمان گفت: تاکید و اصرار زیاد بر بی طرفی ناظران داریم و ناظران نباید در مجالس نامزدهای انتخابات شرکت کنند تا مردم به صحت انتخابات ایمان داشته باشند و انتخابات خوب و سالمی برگزار شود.

وی افزود: ناظران انتخابات حق ندارند نامزد عضویت در شوراهای اسلامی بشوند و در صورت ثبت نام، از نظارت کنار می روند.

توکلی در پایان با باین اینکه در سال قبل انتخابات مجلس را در کمال صحت، سلامت و با همراهی، تعامل و همکاری در استان کرمان برگزار کردیم، گفت: انتخابات 1400 نیز انشاءالله همینگونه خواهد بود.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments