ثبت‌نام بیش از۲۰۰۰نفر و سهم ۳۶درصدی ثبت‌نام الکترونیک در نخستین روز انتخابات شوراها

به گزارش «entekhabat1400.com»، ثبت نام از داوطلبان عضویت در انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر از امروز چهارشنبه ۲۰ اسفند ماه سال ۹۹ آغاز و تا ساعت ۱۸:۰۰ روز سه شنبه مورخ ۲۶ اسفند ماه (جمعا به مدت ۷ روز) ادامه خواهد یافت.

با توجه به ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، امکان نام‌نویسی از طریق اپلیکیشن موبایلی بارگذاری شده در پورتال وزارت کشور، نسخه دسکتاپ و یا دفاتر پیشخوان فراهم شده است.

اما در مجموع چهار روش جهت ثبت‌نام داوطلبان پیش‌بینی شده است که به شرح زیر است:

۱. ثبت نام از طریق اپلیکیشن موبایلی (دانلود برنامه ثبت نام از پورتال وزارت کشور به آدرس entekhbat.moi.ir) و دریافت پیامک مبنی بر ثبت نام قطعی داوطلب از سرشماره ۳۰۰۰۷۷۸۷.
۲. ثبت نام از طریق نسخه ویندوز و قابل نصب بر روی رایانه (دانلود برنامه ثبت نام از پورتال وزارت کشور به آدرس entekhbat.moi.ir) و دریافت پیامک مبنی بر ثبت نام قطعی داوطلب از سرشماره ۳۰۰۰۷۷۸۷.
۳. ثبت نام از طریق دفاتر پیشخوان دولت و دریافت پیامک مبنی بر ثبت نام قطعی داوطلب از سرشماره ۳۰۰۰۷۷۸۷.
۴. ثبت نام از طریق مراجعه حضوری به فرمانداری شهرستان (از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۱۸:۰۰) و دریافت رسید ثبت نام.

در این دوره از ثبت نام انتخابات بخاطر شرایط کرونایی به همه داوطلبان توصیه اکید می شود که به صورت غیرحضوری ثبت نام کنند در غیر اینصورت جهت ثبت‌نام حضوری در ستاد انتخابات حتما علاوه بر مدارک خودکار به همراه داشته باشند زیرا استفاده از خودکار مشترک مغایر با پروتکل‌های بهداشتی  است.

اطمینان خاطر درباره امنیت انتخابات الکترونیکی

شجاعان عضو ستاد انتخابات کشور نیز امروز و همزمان با شروع ثبت نام نامزدها با حضور در یک برنامه تلویزیونی با تشریح روند برگزاری ثبت نام الکترونیکی شوراهای شهر در سراسر کشور بر اطمینان خاطر درباره امنیت انتخابات الکترونیکی تأکید کرد و گفت: بهره‌گیری از ثبت نام الکترونیکی توسط داوطلبان برای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر الزامی است و توصیه می‌شود داوطلبان با توجه به شرایط کرونایی موجود برای ثبت نام به فرمانداری‌ها مراجعه نکنند.

وی در خصوص مراحل انجام ثبت نام گفت: این مراحل پیچیده نیست. دستورالعملی در همان سایت منتشر شده که افراد می توانند با مطالعه آن عملیات ثبت نام را تکمیل کنند و علاوه بر آن فیلم آموزشی نیزدر سایت قرار داده شده که مراحل ثبت نام را تشریح کرده است. قطعا اگر مطابق دستورالعمل کاربران اقدام کنند مشکلی وجود نخواهد داشت.

شجاعان در تشریح عدم برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک درفرایند اخذ و شمارش آراء در کلانشهر تهران گفت: درانتخابات الکترونیک فرد به جای تعرفه کاغذی کارت الکترونیکی دریافت می کنند و با مراجعه به دستگاه رأی خود را می دهد. در تهران در این دوره چهار انتخابات به صورت همزمان برگزار می شود لذا تشخیص ناظران مجلس برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر این بوده که در تهران این فرایند الکترونیک نباشد اما وزارت کشور برای اجرای آن آمادگی لازم را دارد.

وی همچنین در خصوص دغدغه شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: در انتخابات ریاست جمهوری هر برگه یک اسم روی آن نوشته خواهد شد، لذا کار شمارش آسان تر است. شاید در این دوره پس از برگزاری انتخابات شورای شهر در کلانشهرها به صورت الکترونیک شورای نگهبان اطمینان لازم را پیدا کند. بی تردید این آمادگی در وزارت کشور وجود دارد. تجهیزات ما از سه آزمایشگاه معتبرکشور تأییدیه های لازم را دریافت کرده است و صدها تست روی این دستگاه ها انجام شده و همه مباحث امنیتی روی این دستگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: تجهیزات صندوقهای رأی امکان اتصال به هیچ شبکه ای را ندارد. این تجهیزات می تواند با باتری داخلی هم در صورت قطع برق کار کنند. به این ترتیب امکان هک آنها وجود ندارد. از سوی دیگر تا پایان زمان رأی گیری امکان دسترسی به اطلاعات داخلی صندوقها وجود ندارد و طراحی های آنها نیز کاملا داخلی است. تمامی عملیات نرم افزارها و سیستم عامل آنها توسط کارشناسان داخلی کشور طراحی و تامین شده است.

فرصت ۱۰ روزه هیات اجرایی تهران برای بررسی پرونده ثبت نام کنندگان انتخابات شوراها

سیدمحمد آقامیری رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای شهرتهران نیز ظهر امروز با حضور در محل ثبت نام داوطلبین انتخابات شورای شهر تهران در ساختمان شماره ٢ فرمانداری تهران در جمع خبرنگاران گفت: هیات اجرایی تهران ۱۰ روز فرصت دارد که پرونده ثبت نام کنندگان را بررسی کند و  پرونده افرادی که تائید می شوند را برای هیات نظارت ارسال می کنند و بعد از این هیات نظارت نیز ۱۴ روز فرصت دارد که مجدد به صورت ماهیتی، پرونده ها را بررسی و تایید کند.

وی گفت: افرادی که برای هیات نظارت انتخاب شدند افرادی زبده و باسابقه هستند و تمام تلاش شان برگزاری انتخابات سالم است و جهت گیری خاصی ندارند.

داوطلبان شوراها در صورت ثبت نام الکترونیک نیازی به مراجعه حضوری به فرمانداری ندارند

در ساعت ۱۵ روز چهارشنبه، ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه‌ شماره هشت ضمن مرور مجدد چهار روش ثبت نام انتخابات شوراها تأکید کرد: داوطلبان شوراها در صورت ثبت نام الکترونیک نیازی به مراجعه حضوری به فرمانداری ندارند.

به گزارش «entekhabat1400.com»،  ثبت نام حضوری داوطلبان ششمین دوره شورای شهر تهران در ساختمان شماره ٢ فرمانداری تهران در نخستین روز ساعت ۱۸ به پایان رسید، اما کماکان ثبت نام غیرحضوری و الکترونیکی داوطلبان بصورت ۲۴ ساعته ادامه دارد.البته ۲۶ اسفند ماه روز آخر،  ثبت نام الکترونیکی تا ساعت ۱۸ پایان می پذیرد.

آخرین جزییات ثبت نام داوطلبان

به گزارش «entekhabat1400.com»، رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور در ساعت ۱۸:۳۰ آخرین روند ثبت نام داوطلبان را تشریح کرد.

امیر شجاعان در این باره اظهار کرد: ثبت نام کنندگان بعد از طی تمام این موارد، در صورت درست بودن اطلاعات فرد، حداکثر ظرف ۱۵ دقیقه پاسخ را ارائه می دهیم، ثبت اولیه انجام می شود و بعد از ان، اطلاعات فرد در اختیار نمایندگان ما در فرمانداری ها قرار می گیرد و نمایندگان ما یکبار ابن اطلاعات را کنترل می کنند. مثلا اینکه تصویر فرد،مدارک و… درست و واضح باشد و اگر مشکلی نداشته باشد، تایید می کنند و یک پیامک برای داوطلب ارسال می شود که ثبت نام شما به اتمام رسید. اگر فردی درست این مسیر را برود کمتر نیم ساعت یا یک ساعت پاسخ می دهیم و ثبت نام نهایی شده و نیازی به مراجعه حضوری به فرمانداری ندارد.
رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: در سه روش اوِ یعنی استفاده از نرم افزار موبایلی، کامپیوتر شخصی و مراجعه به پیشخوان، نیازی به مراجعه به فرمانداری نیست. بدیهی است که بعد از اتمام ثبت نام ما فرد را به عنوان داوطلب می شناسیم و مراحل بعدی که فرایند استعلام صلاحیت ها است، طی می شود.
وی ادامه داد: در ثبت نام به دفاتر پیشخوان که فرد به صورت حضوری برای ثبت نام مراجعه می کند، طبیعتا باید اصل مدارک را به همراه داشته باشد. عوامل دفاتر پیشخوان با دریافت هزینه ای حدود ۳۰ هزار تومانی که عملیات ثبت نام را انجام می دهند. از ان جایی که خود فرد را مشاهده می کند، نیازی به کنترل شماره موبایل یا کارت بانکی نیست. زیرا خود فرد در دفتر پیشخوان وجود دارد.
شجاعان گفت: روش چهارم ثبت نام که مراجعه به فرمانداری هاست. ما ترجیح می دهیم با توجه به شرایط خاص کرونا، مردم به محل فرمانداری مراجعه نکنند تا به سلامت شان لطمه نخورد. اما اگر فردی نتوانست از این سه روش استفاده کند و به فرمانداری مراجعه کرد، باید در آنجا اگر صفی بود بماند تا بتواند مراحل ثبت نامش به اتمام برسد.
وی همچنین گفت: در اطلاعیه اولیه اعلام شده بود که باید برای نهایی کردن ثبت نام به محل فرمانداری رفته و امضای فیزیکی انجام دهند، اما با توجه به احراز هویت های دوگانه ای که انجام می شود و توافقاتی که با بخش نظارت مجلس شورای اسلامی انجام دادیم، اکنون دیگر به هیچ عنوان نیاز به مراجعه به فرمانداری نیست.
شجاعان گفت: بعد از تشکیل پرونده الکترونیکی فرد، آن را برای مراجعی که باید پاسخ استعلام فرد را دهند، ارسال می کنیم و آن را در محدوده زمانی ۱۰ روزه بررسی می کنند و در نهایت نتیجه تایید صلاحیت ارائه می شود. در عین حال حدود یک هفته هم زمان برای اعتراض افرادی که رد صلاحیت شدند، وجود دارد. از همه داوطلبان میخواهم که به اطلاعیه های ستاد انتخابات کشور دقت کنند که در آنجا زمانبندی همه مراحل را اعلام کردیم. در عین حال برای عملیات ثبت نام هم در سایت وزارت کشور دستورالعمل گذاشتیم و هم فیلم آموزشی که می توانند به سایت مراجعه کرده و آن را دریافت کنند.
وی گفت: نکته مهم دیگر این است که هر نوع پیامکی از وزارت کشور فقط با عنوان “وی کشور” ارسال می شود و پیامک های دیگر معتبر نیستند. ما به هیچ عنوان تصویر کارت بانکی فرد یا اطلاعاتی از این دست را نخواهیم خواست.
وی همچنین اظهار کرد: در فرایند ثبت نام اصلا نباید از فیلتر شکن استفاده کنند. اگر استفاده کنند دچار مشکل می شوند. تعداد محدودی از بانک ها در شرایط فعلی نمی توانند فرایند احراز هویت را انجام دهند که اسامی آن ها را در سایتمان قرار دادیم. بقیه بانک ها این کار را انجام می دهند.

ثبت‌نام ۲۲۵۴ نفر در انتخابات شوراها تا ساعت 18:00

بیش از یک‌سوم ثبت‌نام‌ها الکترونیکی انجام شد

به گزارش «entekhabat1400.com»، دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به گزارش نخستین روز ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اظهار کرد: ۲۲۵۴ نفر تا ساعت ۱۸:۰۰ امروز (۲۰ اسفند) برای ثبت‌نام اقدام کردند که از این تعداد، بیش از ۳۶ درصد ثبت‌نام‌ها بصورت الکترونیک انجام شد.

سید اسماعیل موسوی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور، گزارش روز اول ثبت‌نام انتخابات شوراها تا ساعت ۱۸:۰۰ چهارشنبه (۲۰ اسفند) را اعلام کرد و افزود: بیش از ۳۶ درصد افرادی که تا ساعت ۱۸ اولین روز از مهلت قانونی، برای ثبت‌نام اقدام کردند، روش‌های الکترونیک شامل استفاده از تلفن همراه و رایانه شخصی را برای ثبت‌نام انتخاب کردند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور ادامه داد: بیش از ۲۲ درصد داوطلبان روز نخست ثبت‌نام انتخابات شوراها، با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت، برای ثبت‌نام اقدام کردند.

موسوی کمتر از ۴۲ درصد اقدام‌کنندگان برای ثبت‌نام در روز اول مهلت قانونی ثبت‌نام را افرادی برشمرد که به فرمانداری‌ها مراجعه کردند.

دبیر ستاد انتخابات کشور در پایان، امکان ثبت‌نام در تمام ساعات شبانه روز را از مزایای ثبت‌نام الکترونیک برشمرد و با یادآوری تداوم شیوع کرونا و ضرورت حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی، از همه افرادی که تمایل دارند در انتخابات شوراها ثبت‌نام کنند، دعوت کرد با استفاده از موبایل‌های هوشمند یا رایانه شخصی و با سهولت کامل و بدون هرگونه هزینه، ثبت‌نام کنند.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments