داوطلبان برای ثبت نام در انتخابات شوراها به فرمانداری‌ها مراجعه نکنند

به گزارش «entekhabat1400.com»، شجاعان در تشریح روند برگزاری ثبت نام الکترونیکی شوراهای شهر در سراسر کشور که از صبح امروز (ساعت ۸) آغاز شده و هفت روز نیز ادامه خواهد داشت، گفت: بهتر است ابتدا تعریفی از انتخابات الکترونیک داشته باشیم. وقتی صحبت از این انتخابات می‌کنیم یعنی فرایندهای انتخابات به صورت الکترونیک انجام می شود. این فرایندها از زمانی که دستور انتخابات توسط وزیرکشور صادر می‌شود تا زمانی که صورت جلسه امحای آرا تنظیم می شود، ادامه دارد.

وی افزود: این انتخابات شامل ۲۵ فرایند است که ۱۴ فرایند قبل از روز اخذ رأی، ۴ فرایند در روز اخذ رأی و ۳ فرایند بعد از روز اخذ رأی است و ۴ فرایند نیز به عنوان فرایند پشتیبان است.

شجاعان ادامه داد: وزارت کشور چندین دوره است که همه فرایندها به جز فرایند اخذ و شمارش آراء را الکترونیکی انجام می دهد و عملا در این دوره ثبت نام با توجه به شرایط کرونایی به صورت الکترونیک برگزار می شود و این شرایط موجب توسعه ثبت نام الکترونیک شده است اما در بحث اخذ و شمارش آراء تنها برای کلانشهرها به جز تهران برای انتخابات شوراهای اسلامی موضوع الکترونیک اخذ و شمارش آراء، انجام خواهد شد.

این عضو ستاد انتخابات کشور درباره شیوه ثبت نام در انتخابات شوراهای شهر گفت: در این دوره چهار شیوه پیش بینی شده که توصیه ما این است که داوطلبان تا جایی که امکان دارد برنامه ریزی برای مراجعه به فرمانداری ها در جهت تحقق سلامت نداشته باشند و از شیوه های غیرحضوری که راحت تر هستند استفاده کنند.

وی افزود: در شیوه نخست داوطلبان می توانند از نرم افزار موبایلی که طراحی شده و امکان دانلود آن از سایت انتخابات entekhabatmo.ir این نرم افزار را دانلود کنند. هیچ کجای دیگر نباید این نرم افزار دانلود شود و داوطلبان باید دقت کنند و از همین سایت که اعتبار دارد برای دانلود اقدام کنند و در این راستا می‌توانند از گوشی‌های هوشمند سیستم عامل اندروید استفاده کنند.

عضو ستاد انتخابات کشور ادامه داد: افراد در این شیوه در دو گام احراز هویت می شوند. نخست باید شماره تلفن همراه و کد ملی خود را برای کنترل ارائه کنند و شماره فرد باید با اطلاعات فرد همخوانی داشته باشد. در حقیقت شماره تلفن باید به نام خود فرد باشد در غیر این صورت نمی تواند ثبت نام کند. در گام دوم شماره کارت معتبر بانکی از فرد درخواست می شود که توصیه می شود این کارت فعال باشد و این اطلاعات نیز تنها به منظور احراز هویت دریافت می شود.

شجاعان تأکید کرد: اطلاعات فرد از طریق سیستم بانکی نیز کنترل می شود و یک رمز پویا برای فرد ارسال می شود که باید از آن استفاده کند. در مرحله بعد پرسشنامه در ۱۳ صفحه تکمیل و ارسال می شود.

وی با تأکید بر استفاده از رایانه به عنوان روش دوم گفت: فردی که به هر دلیلی نمی تواند از نرم افزار موبایلی استفاده کند و یا موبایل وی دارای سیستم عامل AOSاست می تواند از رایانه با مراجعه به سایت entekhabatmoi.ir استفاده کند و پس از دانلود نسخه رایانه ای نرم افزار شماره همراه و شماره کارت بانکی را ارسال و اطلاعات را کامل می کند.

وی ادامه داد: در شیوه سوم افراد می توانند به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند که عملیات ثبت نام توسط عوامل این دفاتر انجام می شود اما در این شیوه کنترل شماره موبایل و کارت بانکی وجود ندارد و کسی که به صورت حضوری مراجعه کرده مدارک فیزیکی را همراه دارد و کنترل فیزیکی توسط کاربر انجام و مراحل ثبت نام تکمیل می شود. در شیوه چهارم نیز که توصیه می کنیم داوطلبان از آن استفاده نکنند مراجعه به فرمانداری ها است. نیاز است که جهت حفظ سلامت در شرایط کرونایی داوطلبان از مراجعه فیزیکی به فرمانداری ها خودداری کنند.

وی در خصوص مراحل انجام ثبت نام گفت: این مراحل پیچیده نیست. دستورالعملی در همان سایت منتشر شده که افراد می توانند با مطالعه آن عملیات ثبت نام را تکمیل کنند و علاوه بر آن فیلم آموزشی نیزدر سایت قرار داده شده که مراحل ثبت نام را تشریح کرده است. قطعا اگر مطابق دستورالعمل کاربران اقدام کنند مشکلی وجود نخواهد داشت.

شجاعان در تشریح عدم برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک درفرایند اخذ و شمارش آرا در کلانشهر تهران گفت: درانتخابات الکترونیک فرد به جای تعرفه کاغذی کارت الکترونیکی دریافت می کنند و با مراجعه به دستگاه رأی خود را می دهد. در تهران در این دوره چهار انتخابات به صورت همزمان برگزار می شود لذا تشخیص ناظران مجلس برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر این بوده که در تهران این فرایند الکترونیک نباشد اما وزارت کشور برای اجرای آن آمادگی لازم را دارد.

وی در تشریح تسریع شمارش آرا در برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: وقتی از اخذ و شمارش الکترونیک صحبت می کنیم یعنی اینکه فرد برای دادن رأی کارت الکترونیکی دریافت می کند که شارژ شده و یک بار مصرف است. این کارت را روی دستگاه می گذارند و دستگاه آماده اخذ رأی می شود. فرد با وارد کردن کد داوطلب تصویر و نام داوطلب را مشاهده کرده و انتخابات را انجام می دهد. در این روش امکان دادن رأی سفید و پاک کردن و اصلاح رأی وجود دارد.

وی تصریح کرد: وی پس از دادن رأی، رأی اش در حافظه دستگاه ذخیره و درانتهای زمان رأی گیری پلمپ دستگاه شکسته می شود و اطلاعات داخل دستگاه اخذ می شود و با دستگاه دیگری اطلاعات به وزارت کشور ارسال می شود. به این ترتیب عملیات شمارش که عملیاتی پیچیده است و بعضا شمارش تا چند روز طول می کشد با این روش ظرف چند دقیقه شمارش انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: صندوق های الکترونیک از قبل براساس پروتکل های موجود برای حمل و نقل و… آماده سازی می شوند و هر صندوق مختص همان شعبه است و کنترل می شود. البته پس از رأی دادن نسخه چاپی هم در صندوق زیر دستگاه ارسال می شود البته نسخه های چاپی شمارش نمی شوند ولی برای بازشماری به صورت پشتیبان وجود خواهند داشت.

شجاعان ادامه داد: ما در ارتباط با شعب برآوردی را براساس انتخابات های دوره های گذشته داریم اما به دلیل وجود شرایط کرونایی و لزوم جلوگیری از ازدحام، تعداد شعب را در این دوره افزایش دادیم و متناسب با ارزیابی های انجام شده، دستگاه های الکترونیک را در شعب قرار داده ایم.

وی در خصوص دغدغه شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: در انتخابات ریاست جمهوری هر برگه یک اسم روی آن نوشته خواهد شد، لذا کار شمارش آسان تر است. شاید در این دوره پس از برگزاری انتخابات شورای شهر در کلانشهرها به صورت الکترونیک شورای نگهبان اطمینان لازم را پیدا کند. بی تردید این آمادگی در وزارت کشور وجود دارد. تجهیزات ما از سه آزمایشگاه معتبرکشور تأییدیه های لازم را دریافت کرده است و صدها تست روی این دستگاه ها انجام شده و همه مباحث امنیتی روی این دستگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: تجهیزات صندوقهای رأی امکان اتصال به هیچ شبکه ای را ندارد. این تجهیزات می تواند با باتری داخلی هم در صورت قطع برق کار کنند. به این ترتیب امکان هک آنها وجود ندارد. از سوی دیگر تا پایان زمان رأی گیری امکان دسترسی به اطلاعات داخلی صندوقها وجود ندارد و طراحی های آنها نیز کاملا داخلی است. تمامی عملیات نرم افزارها و سیستم عامل آنها توسط کارشناسان داخلی کشور طراحی و تامین شده است.

وی در خصوص مذاکرات با شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیک ریاست جمهوری نیز گفت: در فرآیند ساخت این تجهیزات نمایندگان شورای نگهبان حضور داشتند و سخت افزار موجود طراحی شده؛ اما نگرانی های در خصوص نرم افزار دارند که به لحاظ ما برطرف شده است اما برای شورای نگهبان باید این موضوع اثبات شود و از سوی دیگر نیز نگران اجرا و استفاده مردم از این تجهیزات هستند.

وی تاکید کرد: ما در دوره قبل در ۱۳۹ شهر کوچک و متوسط در ۲۸ استان از این تجهیزات استفاده کردیم و مردم به راحتی رأی خود را دادند در این دوره در کلانشهرهای قم، اصفهان، مشهد، شیراز، کرمانشاه، اهواز، تبریز و کرج از این تجهیزات استفاده می شود و امیدوارم شورای نگهبان به اطمینان لازم برسد قطعا در انتخابات ریاست جمهوری شماره آراء کار سختی نیست و امیدواریم بتوانیم در انتخابات آینده مجلس از این تجهیزات استفاده کنیم.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments