اقلیتی در کشور عامدانه به دنبال کاهش نرخ مشارکت است / کلاه دولت را بی‌پر می‌کنند تا انتخابات را از رونق بیندازند / حاضرند سید محمد خاتمی را برای ایجاد مشارکت مناسب تایید صلاحیت کنند؟

«entekhabat1400.com» | اگرچه همیشه درباره نرخ مشارکت و تاثیر آن بر پیروزی یکی از 2 جناح سیاسی بحث‌هایی در میان بوده است، اما به گفته مصطفی‌هاشمی‌طبا، نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری و رئیس سازمان تربیت بدنی در دولت اصلاحات، سال گذشته اظهارات شفاف یکی از چهره‌های اصولگرا تکیه آنها را به این اهرم برای پیروزی نشان داد.

 

مصطفی‌هاشمی‌طبا در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این باره گفت: سال گذشته پیش از ایام انتخابات مجلس در اسفند 98 بود که آقای حمید رسایی به صراحت عنوان کرد با نرخ مشارکت پایین اصولگرایان برنده انتخابات هستند.

 

او با ذکر این مطلب که اقلیتی در کشور به دنبال کاهش نرخ مشارکت از طرق مختلف است افزود: تمام این فشارها، تبلیغات و دشنام‌ها به دولت برای بدبینی از نظام است چراکه مردم نظام را از دید دولت می‌بینند. آنان با تخریب دولت در عمل مردم را به عدم مشارکت در انتخابات ترغیب می‌کنند.

 

هاشمی‌طبا همچنین توضیح داد: گروه‌هایی به صورت رسمی تلاش می‌کنند مشارکت کم شود و زمانی که دیگر دولت و رئیس‌جمهور کلاه بی‌پر داشته باشند مردم هم می‌گویند چه دولتی چه انتخاباتی!

 

هاشمی‌طبا مساله بررسی صلاحیت‌ها و موضوع نظارت استصوابی را عاملی تاثیرگذار در تغییر نرخ مشارکت به شمار آورد و گفت: مساله صلاحیت‌ها عامل دوم موثر در این نرخ است چون اگر قرار بر این باشد که دایره صلاحیت‌ها تنگ شود و هر آدمی و هر حزبی رد شود، طبیعتاً مشارکت کم می‌شود.

 

او در ادامه سوالی طرح کرد: اگر امروز آقای خاتمی بخواهد کاندیدا شود، تایید صلاحیت می‌شود یا رد صلاحیت؟

 

رئیس سازمان تربیت بدنی در دولت اصلاحات در آخر با اشاره به نرخ پایین مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم گفت: در انتخابات مجلس مشارکت بسیار کم بود و در پایتخت به 20 درصد رسید، در حالی که اگر چهره‌های دیگری که نماینده سایر افکار هستند نیز در عرصه رقابت حضور داشتند، مشارکت بالا می‌رفت.

 

 

چکیده گفت‌وگو با مصطفی‌هاشمی‌طبا

 

-عده‌ای تلاش می‌کنند مشارکت کم شود و تنها نمایندگان قشر خاصی به نهادهای تصمیم‌گیر بروند

-آیا حاضرند برای مشارکت بالا سید محمد خاتمی را تایید صلاحیت کنند؟

-گروه‌هایی به صورت رسمی تلاش می‌کنند مشارکت کم شود

-تخریب دولت برای کاهش مشارکت در انتخابات است، زمانی که دیگر دولت و رئیس‌جمهور کلاه بی‌پر داشته باشند مردم هم می‌گویند چه دولتی چه انتخاباتی!

 

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments