مطالبه عمومی تغییر رویه شورای نگهبان است

«entekhabat1400.com» | محمد غرضی، فعال سیاسی، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین با اشاره به زمان کوتاه باقی مانده تا انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در سال 1400 و فضای سیاسی جامعه پیرامون این اتفاق اظهار داشت: در شرایطی به استقبال انتخابات مهم ریاست‌جمهوری می‌رویم که مجموعه قدرت سیاسی به دلیل گرفتاری‌هایی که پیش آمده است باید نگران نحوه حضور مردم در انتخابات باشد. مطالبه عمومی تغییر رویه شورای نگهبان است و باید ببینیم انتخاباتی که قرار است در این شرایط برگزار شود، چقدر برای شورای نگهبان اهمیت دارد؛ یعنی آیا برای شورای نگهبان اصلاً مهم است که مردم رأی بدهند یا نه! اگر واقعاً این شورا دنبال حضور مردم است، باید راه را درازتر و وسیع‌تر ببیند.

 

غرضی در ادامه گفت: البته برای برگزاری انتخاباتی تاثیرگذار، احزاب هم باید رفتارهای اصولی و منطقی از خود به نمایش بگذارند. واقعیت این است که گروه‌های سیاسی به قدری بد عمل کرده‌اند که مردم به سیاسیون پشت کرده‌اند و از آنها ناامید شده‌اند. به همین دلیل احزاب باید اقرار کنند که روش‌هایشان با جمهوریت و اسلامیت‌خواهی تناقضی آشکار داشت.

 

او با اشاره به میزان تاثیرگذاری شخصیت‌های برجسته سیاسی تصریح کرد: آنها هم در مورد کارهایی که در این چهار دهه انجام داده‌اند باید توضیح لازم را بدهند؛ مثلاً احمدی‌نژاد و روحانی بگویند چرا در دوره خود ارزش دلار هزار تومانی را به بیست و چند هزار تومان رساندند. مردم از تصمیم‌گیری‌های آنها ناامید شدند و به همین دلیل باید درصدد جبران برآیند.

 

این فعال سیاسی توضیح داد: در سال 99 دولت حقوق کارگران را سه میلیون تومان تعیین کرد که با دلار 20 هزار تومان 150 دلار می‌شود. این در حالی است که حقوق کارگران پاکستانی 175 دلار است، در افغانستان 200 دلار و در عراق 300 دلار به کارگران می‌دهند، کارگران ترکیه‌ای هم درآمدشان در ماه بیش از 500 دلار است. حالا اگر بخواهیم ایران را با این چهار کشور مقایسه کنیم متوجه می‌شویم منابع و دارایی‌های ما بسیار بیشتر از آن کشورهاست. پس لازم است تمام حاکمیت بیایند و بگویند کشور را چطور مدیریت کرده‌اند که کارگران ایرانی نسبت به همکاران خود در کشورهای نامبرده فقیرتر هستند؟

 

محمد غرضی در پایان گفت: اصلی‌ترین مشکل ما سوءمدیریت و سوءاستفاده است که تا این 2 مساله برطرف نشود معضلات کشور از بین نخواهد رفت.

 

 

چکیده گفت‌و‌گو با محمد غرضی

 

-مجموعه قدرت سیاسی به دلیل گرفتاری‌هایی که پیش آمده است باید نگران نحوه حضور مردم در انتخابات باشد

-اگر شورای نگهبان واقعاً دنبال حضور مردم در انتخابات 1400 است، باید راه را درازتر و وسیع‌تر ببیند

-گروه‌های سیاسی به قدری بد عمل کرده‌اند که مردم به سیاسیون پشت کرده‌اند

-احزاب باید اقرار کنند که روش‌هایشان با جمهوریت و اسلامیت‌خواهی تناقضی آشکار داشت

-اصلی‌ترین مشکل ما سوءمدیریت و سوءاستفاده است

 

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments