نامزد واقعی اصلاح‌طلبان چه کسی است؟ / کوشکی: اصلاح‌طلبان روی لاریجانی تفاهم کرده‌اند

«entekhabat1400.com» | کوشکی گفت: اصلاح‌طلبان خودشان می‌دانند که آقای جهانگیری یا سایرین ظرفیت مناسب را برای پیروزی در انتخابات ندارد، اما با طرح اسامی گوناگون سعی دارند که فضا را انتخاباتی کرده و به نوعی یک محرک به بدنه اجتماعی خود تزریق کنند.

 

انتخابات نزدیک است و فعالان سیاسی در هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا می‌کوشند که بهترین گزینه را یافته و به بدنه اجتماعی خود معرفی کنند. اصلاح‌طلبان نیز به جد سرگرم همین مهم هستند، اما به دلایل مختلف هنوز به نتیجه نرسیده و از گزینه‌های متعددی نام می‌برند. از محمدجواد ظریف گرفته تا سیدحسن خمینی و اسحاق جهانگیری و دیگران.

هر کدام از این چهره‌ها، اما با موانع متعددی مواجه است که احتمال کاندیداتوری وی را کاهش می‌دهد. مثلا اگرچه بسیاری از اصلاح‌طلبان از آقای معاون اول به عنوان یک چهره شاخص اصلاح‌طلب و کاندیدایی مناسب نام می‌برند، بسیاری از سیاسیون او را گزینه‌ای نامناسب برای جریان اصلاحات و احتمالا ناموفق می‌دانند.

دلایل متعددی برای این مخالفت‌ها وجود دارد که عمده‌ترین آن به حضور و نقش‌آفرینی جهانگیری در دولت روحانی برمی‌گردد. پای او در خیلی از مشکلات اقتصادی موجود و عملکرد ناصواب دولت گیر است و مردم وی را نمادی از وضع موجود می‌دانند حال آنکه همیشه برنده انتخابات روی انتقاد از موجود مانور داده است.

جهانگیری همچنین با بی‌توجهی به توصیه برخی اصلاح‌طلبان که خواستار استعفای او در نیمه راه و حفظ پتانسیل او برای چنین روزی بودند، حمایت آنان را از دست داد و امروز ظرفیت لازم را برای تبدیل شدن به گزینه مورد اجماع ندارد چنانچه شنیده می‌شود اساسا شرط آقای معاون اول برای کاندیداتوری در این انتخابات اجماع اصلاح‌طلبان است.

نکته دیگر آنکه برخلاف تصور خیلی از اصلاح‌طلبان که جهانگیری را از جمله کاندیدا‌های احتمالی با امکان عبور از فیلتر دستگاه‌های نظارتی می‌دانند، شایعاتی درباره احتمال رد صلاحیت وی نیز به گوش می‌رسد. گفته می‌شد که به خاطر همین شایعات حزب کارگزارن ترجیح می‌دهد به جای او یک گزینه دیگر را معرفی کند.

با همه این‌ها در روز‌های اخیر نام جهانگیری یک بار دیگر سر زبان افتاده است. از لحن او که روز به روز انتخاباتی‌تر می‌شود گرفته تا اظهارات اخیر محسن هاشمی مبنی بر اینکه جهانگیری هم یکی از کاندیدا‌های احتمالی حزب کارگزاران است؛ همه این‌ها بررسی احتمال موفقیت جهانگیری را لازم می‌کند.

این درحالی است که برخی از کارشناسان سیاسی اساس طرح نام وی را یک بازی سیاسی می‌دانند. مثلا محمدصادق کوشکی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: «آقای جهانگیری اصلا قرار نیست نامزد اصلاح‌طلبان باشد. به نظر من طرح نام او افراد دیگری مثل آقای ظریف، سیدحسن خمینی و … همه یک سری تحرکات است برای اینکه در بدنه اجتماعی خود شور و تحرک ایجاد کنند».

وی افزود: «اصلاح‌طلبان خودشان می‌دانند که آقای جهانگیری یا سایرین ظرفیت مناسب را برای پیروزی در انتخابات ندارد، اما با طرح اسامی گوناگون سعی دارند که فضا را انتخاباتی کرده و به نوعی یک محرک به بدنه اجتماعی خود تزریق کنند اگر نه خودشان هم هیچ یک از این افراد را به عنوان نامزد واقعی قبول ندارند».

کوشکی در پاسخ به این پرسش که نامزد واقعی اصلاح‌طلبان چه کسی است؟ گفت: «اصلاح‌طلبان به طور قطعی تا الان روی آقای لاریجانی بسته‌اند و قصد دارند که با همان مکانیسمی که روحانی را رئیس جمهور کردند، لاریجانی را رئیس جمهور کنند. حتی ممکن است همان طور که عارف را قربانی روحانی کردند، ظریف را قربانی ریاست جمهوری لاریجانی کنند».

 

منبع: نامه نیوز

 

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments