تصویب FATF اشتباه استراتژیک و بازی سیاسی-انتخاباتی دولت است/ روحانی یک‌بار با برجام وعده رفع تحریم‌ها را داد

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های «entekhabat1400.com»، خبرگزاری آنا گفت‌وگویی با پرویز سروری، عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

دولت یک‌بار با برجام وعده رفع تحریم‌ها را داد

– متاسفانه دولت در یک پروسه تکراری قرار گرفته و یک‌بار برای برجام و اکنون در خصوص لوایح FATF اشتباه خود را تکرار می‌کند.

– دولت یک‌بار با برجام وعده رفع تحریم‌ها را داد که دیدیم تحریم‌ها بیشتر نیز شد حال با این لوایح در حال تکرار اشتباه قبلی خود است. 

برای اینکه ژست اجرای برجام گرفته شود FATF مطرح شده

– امروز به جای اینکه ما طلبکار باشیم اروپایی‌ها طلبکار شده‌اند. متاسفانه برای اینکه ژست اجرای برجام گرفته شود FATF مطرح شده هر چند که به صورت صریح این موضوع مطرح نمی‌شود اما این مهم به صورت منظومه‌ای در آمده که انتظار دارند باید تصویب شود.

– با تصویب این لوایح به شکلی ما همه راهکارهای برون رفت از تحریم را به روی خود خواهیم بست. به عبارت دیگر، تمام سرپل‌های دور زدن تحریم‌های ظالمانه را به این ترتیب، دو دستی تقدیم تحریم‌کنندگان می‌کنیم.

– با این لوایح طرف‌های تحریم‌کننده ایران یکه‌تاز میدان مذاکره خواهند بود و ما نمی‌توانیم برای اداره کشور منابع لازم را بدست بیاوریم.

تصویب FATF اشتباه استراتژیک و بازی سیاسی-انتخاباتی دولت است

– این پافشاری دولت کارکرد انتخاباتی دارد تا این‌چنین نشان دهد که عدم موفقیت برجام به این علت است که ما برخی از مطالبات طرف‌های مذاکره را انجام نداده‌ایم.

– ادعای دولت در این باره خنده‌دار است زیرا ما به همه تعهدات خود عمل کرده‌ایم و بدعهدی از سوی طرف‌های مذاکره بوده و در این خصوص آن‌ها هر روز نیز دایره تحریم‌ها را بر ما تنگ‌تر کرده‌اند.

– اصرار دولت بر تصویب FATF بازی سیاسی-انتخاباتی دولت است. دولت برای اینکه بتواند موضوعات فرعی و حاشیه‌ای را متن موضوعات و مشکلات مردم قرار دهد تا مردم نسبت به اصل ناکارآمدی‌ها و مشکلاتی که دارند فکر نکنند هر روز موضوعی را از حاشیه به متن می‌آورد.

– مسدود‌سازی همه راه‌های دور زدن تحریم با تصویب FATF یک عمل بسیار خطا و یک اشتباه استراتژیک است که دولتی‌ها به آن دامن می‌زنند.
 

به گزارش خبرنگار گروه دیگر رسانه‌های «entekhabat1400.com»، مدتی است که بحث ارجاع مجدد بررسی لوایح مربوط به FATF به مجمع تشخیص مصلحت نظام، بستری مناسب برای برخی نیروها به‌منظور مطرح‌کردن دوباره بازی‌های سیاسی خود فراهم کرده است.
 

آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام چندی پیش درباره لزوم پرهیز از بازی‌های سیاسی، گفت: «مردم عزیز کشورمان مطمئن باشند که مجمع تشخیص مصلحت نظام با دقت تمام و برحسب مصالح کشور این لوایح را بررسی خواهد کرد و به همه گروه‌های سیاسی و کسانی که نگران این موضوع هستند نیز توصیه می‌کنیم ضمن پرهیز از فضا‌‌سازی‌های خاص و ربط دادن مسائلی همچون واکسن کرونا به این موضوع، یاریگر مجمع باشند.»
 

با این حال دولت و حامیان اصلاح‌طلب آن قصد دست‌برداشتن از منحرف‌کردن افکار‌عمومی از ناکارآمدی‌های خود به موضوعی بی‌اهمیت را نداشتند. علی ربیعی، سخنگوی دولت روز دوم دی‌ماه در نشستی خبری، با ادعای مصائب مربوط به نپیوستن به FATF، گفت: «در مورد انتقال پول بنا بر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی رو‌به‌رو بودیم. به‌طور کلی نپیوستن به FATF آثار خود را نشان خواهد داد. قبلا نیز دولت دیدگاه خود را در این زمینه اعلام کرده بود.»
 

این ادعا توسط چهره‌های نزدیک به اردوگاه اصلاح‌طلبی نیز تکرار شد. علی مطهری، نماینده پیشین مجلس در این‌باره در توییتی مدعی شد: «به خاطر اینکه در لیست سیاه FATF قرار داریم، نتوانستیم ۵۰ میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد. مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخگو باشد.»
 

اما سعید نمکی، وزیر بهداشت در این‌باره تصریح کرد: «من سیاسی نیستم اما در اوضاع کنونی، تاثیر FATF را در نظام سلامت و در رابطه با واکسن جدی نمی‌بینیم.» عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی نیز اعتراف مهمی را مطرح کرد که نشان می‌داد در شرایط وجود تحریم‌ها، حتی تعیین تکلیف FATF هم نمی‌تواند موجب تسهیل مبادلات بانکی ایران شود. او اعلام کرد: «عدم تعیین تکلیف FATF، می‌تواند در نبود تحریم‌ها مانعی برای سیستم بانکی کشور در انجام مبادلات بانکی بین‌المللی باشد.»
 

در همین رابطه، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ابهامات زیادی در طرح FATF وجود دارد گفت: باید نظرات کارشناسان مختلف در این باره بررسی شود تا به تصمیم درستی برسیم.

محسن رضایی ادامه داد: از دولتی‌ها خواستیم به سوالات مجمع درباره طرح FATF پاسخ دهند تا ابهامات ما برطرف شود و فعلاً در حال بررسی آن هستیم.
 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با بیان اینکه عدم الحاق به FATF مانع انجام دادوستد بین‌المللی نمی‌شود گفت: اگر یک مورد به ما نشان بدهند به خاطر عدم الحاق ما به FATF معامله انجام نشده ما دستانمان را بالا می‌بریم، همه‌ی مواردی که مانع مبادلات بوده تحریم‌های آمریکا است و تحریم‌های آمریکا ده برابر اثربخش‌تر از FATF است.

انتهای پیام/


ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments