علی مطهری رسماً نامزدی خود را برای انتخابات ۱۴۰۰ اعلام کرد

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب «entekhabat1400.com»، علی مطهری نماینده سابق مردم تهران در مجلس، امروز (پنجشنبه ۷ اسفند) طی نشست خبری، نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کرد.

وی درباره چرایی نامزد شدنش در انتخابات، گفت: کشور در شرایط ویژه ای قرار دارد و با توجه به تجربه‌ای که دارم و توانایی که در خودم احساس می کنم لازم دیدم که وارد این میدان شوم.

مطهری گفت: در شرایط فعلی بالا بودن میزان مشارکت مردم در انتخابات برای جایگاه کشور در دنیا و حل بسیاری از مشکلات سیاسی و اقتصادی کشور ما مهم است.

این فعال سیاسی گفت: همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند مشارکت بالا در انتخابات آینده بسیار تاثیرگذار است و انتخاب اصلح در درجه دوم قرار دارد، بنابراین باید مشارکت را در انتخابات ۱۴۰۰ بالا ببریم.

مطهری خاطرنشان کرد: درست است که مردم گلایه هایی دارند و حوادث سال گذشته، فشارهای اقتصادی و سختی معیشت مردم را دلخور کرده است اما باید همه توجه داشته باشند اگر می‌خواهیم شرایط کشور به طور کلی از نظر اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی بهبود یابد لازم است مردم پای صندوق های رأی بیایند.

مطهری در پاسخ به پرسشی درباره رایزنی با شورای نگهبان جهت تایید صلاحیتش پس از عدم احراز صلاحیت در انتخابات ۱۳۹۸ گفت: رایزنی نداشتم با شورای نگهبان اما دلیلی برای رد صلاحیت خودم نمی بینم. هیچ تلاشی برای رایزنی نکردم. نمی دانم در آن دوران چه شرایطی بود اما دلیلی برای رد صلاحیتم نمی بینم.

وی ادامه داد: همین که حکومت ترویج فساد و فحشا نکند نود در صد کار انجام شده است. فرق ما با حکومت قبلی همین است.

مطهری در تشریح دیدگاه‌های فرهنگی اش گفت: در حوزه فرهنگ هیچ وقت من به سخت گیری معتقد نبودم اما معتقد بودم باید نظارتی باشد اینکه بگویم امور فرهنگی باید رها باشد درست نیست اما با سختگیری هم موافق نیستم. در مورد مسائلی مثل حجاب هم گفتم در درجه اول خود دولت بایدبرنامه ای برای کارکنان خودش داشته باشد. 

وی ادامه داد: وقتی مردم ببینند دولت در موضوعی حساسیت دارد خودشان رعایت می کنند. در مجموع مردم ما احکام اسلامی و حساسیت های فرهنگی را رعایت می کنند. وقتی در کل کشور و نقاط دورافتاده در مجموع حجاب را رعایت می کنند. در مجموع رعایت حجاب در کشور قابل قبول است. در سایر مسائل فرهنگی هم همین طور است. به نظر من ما باید در مورد موسیقی سنتی خود سرمایه گذاری بیش تری بکنیم. این هنری است که ایران را به دنیا معرفی می کند. 

این فعال سیاسی افزود: ما برنامه منسجمی برای حمایت موسیقی سنتی نداشتیم. یا در فیلم های سینمایی این نظارت که فیلم از نظر محتوا برای مردم مفید باشد نداشتیم. این نظارت ها را مفید می دانم اما اعتقادی به سخت گیری و سفارشی کردن امور هنری ندارم. اصل بر این است که مردم با عقاید خود کارها را انجام دهند. مردم ما احکام اسلام را پذیرفته اند. همین حجاب را هم پذیرفته اند؛ آن طوری که دیگران تبلیغ می کنند نیست.

مطهری با اعلام مستقل بودنش در عرصه رقابت های انتخابات گفت: برای جناح های سیاسی خیلی نباید اصالت را مورد تاکیدقرار داد. هرکسی که پیروز انتخابات باشد باید از  همه جناح ها استفاده کند. باید از همه افراد متخصص و متدین در همه جناح ها استقاده شود. یکی از کاستی های ما این بوده که هر گروهی که  آمده دوستان خودش را آورده و رقبا را بیرون کرده است. هر کسی که پیروز شود اگر بخواهد کشور رو به پیشرفت برود باید از نیروهای متخصص و با تقوا استفاده کند. بر این دو شرط تاکید دارم. خیلی از افراد متخصص و باتقوا و صالح و اصلح مناعت طبعی دارند و اصلا درخواست پست نمی‌کنند باید رفت این افراد را پیدا کرد. 

وی ادامه داد: در حال حاضر پست ها بر اساس آشنایی ها تقسیم می شود. باید گروهی باشد که این افراد را کشف کنند. ما افراد متخصص با تقوا زیاد داریم. هیچ تاکیدی بر مذاهب و قومیت و جنسیتی هم نباید باشد. از هر قوم و مذهب و جنسیتی فرد اصلح بود باید استفاده کنیم. برای وزارتی می بینیم فردی بالاتر از بقیه است سنی است یا خانمی اصلح است از نظر تخصص و تقوا باید از همان ها استفاده شود. از هر گروهی اصولگرا و اصلاح طلب باید استفاده شود.

مطهری تاکید کرد: در مورد انتخابات قبل معتقد بودم کسانی که ۲۴ میلیون به روحانی رای دادند در کابینه حق دارند اما آن ۱۴ میلیون رای به رئیسی هم هستند. من به روحانی پیام دادم از قالیباف به عنوان معاون اول استفاده کنند تا نوعی ائتلاف شکل بگیرد. هر کسی پیروز انتخابات باشد حتما باید از همه گروه ها استفاده کند.

انتهای پیام/


ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments