ترقی: شناخت دقیقی از سازوکار برگزاری الکترونیکی انتخابات نداریم

حمیدرضا ترقی در گفت و گو با «entekhabat1400.com»، با اشاره به بررسی چگونگی برگزاری انتخابات در شرایط کرونا در حزب موتلفه، اظهار کرد: افزایش ساعات رای گیری، افزایش حداقل دو برابری تعداد صندوق های رای گیری، به حداقل رسیدن تعامل مستقیم رای دهندگان و مجریان بخشی از راهکارهایی است که حزب به آن رسیده است البته هنوز جمع بندی نهایی حاصل نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که  آیا  الکترونیکی شدن انتخابات هم می تواند تاثیری داشته باشد؟تصریح کرد: غیر از وزارت کشور و شورای نگهبان، دیگران شناخت دقیقی از  سازوکار برگزاری الکترونیکی انتخابات ندارند، بنابراین نظر دادن در این باره سخت است. انتخابات الکترونیکی مزایا و مشکلاتی دارد. در حال حاضر بخشی از روند انتخابات الکترونیکی برگزار می شود، اما باید سلامت و امنیت اخذ و شمارش آرا به صورت الکترونیکی تضمین شود. در حال حاضر نظرات کارشناسی از وزارت کشور و شورای نگهبان در این زمینه منتشر نشده است تا بتوان در این زمینه اظهار نظر کرد.

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه باید به سمت شیوه های نوین در برگزاری انتخابات برویم، افزود: از یک سو به نظر می رسد که استفاده از این شیوه ها در حال حاضر از عهده دولت بر نمی آید و از سویی برخی شیوه ها نیاز به اصلاح قانون در مجلس شورای اسلامی دارد.

ترقی خاطرنشان کرد: مشارکت مردم در شیوه سنتی برگزاری انتخابات نسبت به شیوه های مدرن، بهتر به نمایش درمی آید. به طور مثال در آمریکا که کسی دنبال نمایش مشارکت مردم نیست، از شیوه های مدرن استفاده می شود. معلوم نیست مشارکت ۸۰میلیون نفری در انتخابات این کشور به لحاظ دموکراسی قابل قبول است یا نه. اگر برای آنها میزان مشارکت مردم  ملاک نباشد و بخواهند دموکراسی را پنهان کنند، از شیوه های مدرن انتخابات بهره می گیرند.اما در نظام ما بر مشارکت مردم تاکید شده است و مهم ترین جلوه این مشارکت در انتخابات و حضور مردم در پای صندوق ها است و بنابراین سخت است که شیوه هایی استفاده شود که حضور مردم در شعب اخذ رای کمتر شود.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments