می‌توانیم حلقه بزرگی از اصولگرایان را برای انتخابات شورای شهر دور هم جمع کنیم

مرتضی کامل نواب در گفت‌وگو با «entekhabat1400.com» با اشاره به تاثیرگذاری ملموس کرونا بر فعالیت‌های سیاسی احزاب، اظهار کرد: جلسات حضوری، مناظرات و سایر فعالیت‌های این چنینی احزاب، در سطح کشور تا حد زیادی تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است. اما احزاب هم مانند سایر مجموعه‌ها و بخش‌های فعال کشور، خود را با این شرایط انطباق داده‌اند و بسیاری از جلسات و مناظره‌های خود را به صورت آنلاین و در فضای مجازی برگزار می‌کنند.

وی ادامه داد: به نظر من این فرصتی بود که کرونا در اختیار ما قرار داد و به این وسیله دامنه مخاطبین ما گسترش پیدا کرده است که البته این امر عمدتا به کمک خبرگزاری‌ها و پایگاه‌هایی که ارتباط گسترده‌ای با مخاطب داشتند، شکل گرفته است.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به حزبی نبودن نظام انتخاباتی کشور، عنوان کرد: نظام انتخاباتی حزبی به این معنا است که نامزدها باید از یک مجرای حزبی عبور کنند و شهروندان نیز در انتخابات مجلس یا شورای شهر می‌توانند به جای رای دادن به افراد، به لیستی که حزب مورد نظرشان در اختیار آنان قرار می‌دهد، رای دهند و نام لیست را در تعرفه رای‌ خود بنویسند.

کامل‌نواب خاطرنشان کرد: اما از آن جایی که نظام انتخاباتی ما در انتخابات ریاست جمهوری یا مجلس یا شورای شهر یک نظام حزبی نیست، لذا نقش‌آفرینی احزاب در مسیر انتخابات ریاست جمهوری هم یک نقش زمینه‌ساز و مقدماتی است‌. چیزی که تا به الان در کشور به نظر می‌رسد، این است که انتخابات در کشور ما بیشتر از این که حزبی باشد، جریانی است. یعنی نامزدها بیشتر از اینکه منتسب به احزاب باشند، منتسب به جریان‌های اصولگرا یا اصلاح‌طلب هستند.

وی افزود: البته ممکن است در دل همین انتخابات جریانی، نامزد یک جریان مشخص نامزد یک حزب مشخصی هم باشد. کما اینکه چنین چیزی تا به حال هم در انتخابات اتفاق افتاده است‌. اما الزاما انتخابات در سطح کشور ما حزبی نیست و احزاب بیشتر نقش بسترسازی و آماده‌سازی فضا را دارند و در نهایت تا به حال انتخابات بیشتر به صورت جریانی انجام شده است.

نواب تاکید کرد: احزاب تا جایی که بتوانند حتما نقش‌آفرینی می‌کنند. احزاب و یا حتی اشخاصی هستند که به نامزدها وزن می‌دهند، آنان را تبلیغ و ترویج می‌کنند و زمینه رای آوردن آنان را فراهم می‌کنند که این بدین معناست که قطعا احزاب، جریان‌ها و گروه‌ها می‌توانند در این فضا تاثیرگذار باشند.

دبیر جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین در خصوص برنامه‌های این جبهه برای انتخابات شوراهای شهر، عنوان کرد: در این خصوص ما یک طرح چند مرحله‌ای داریم که آن را به صورت یک نشست خبری اعلام کردیم. در این طرح اعضای بدنه حزب ما، نخبگان و داوران شهری به افراد رای می‌دهند و نهایتا لیست نهایی حاصل می‌شود. اما ما اصرار داریم که می‌شود این طرح را به صورت جریانی جلو برد. یعنی همراه با سایر افراد در مجموعه‌های دیگر دور هم‌ جمع شویم و سعی کنیم با یک رویکرد کارشناسی که در این طرح دیده شده است، این کار را به صورت مشترک به پیش ببریم.

وی ادامه داد: یعنی ما ترجیح می‌دهیم که دیگر مجموعه‌ها نیز این طرح را بررسی کنند و مورد مطالعه قرار دهند تا بشود یک حلقه و زنجیره بزرگتری از مجموعه‌های اصولگرا دور هم ایجاد کرد تا بتوان این مسیر را با کمک دیگر دوستان تبدیل به یک کار جدی‌تر کنیم و به صورت گروهی دنبال کنیم.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه احزاب سیاسی به معنای مجموعه‌ای از افراد است که هدفگذاری آنان تلاش و فعالیت در حوزه‌های سیاسی است، اظهار کرد: احزاب باید به طور جدی وارد این عرصه شوند و مردم را نسبت به حضور در انتخابات تشویق کنند. هرچند کرونا و مشکلات اقتصادی تا حدی مردم را نسبت به حضور در انتخابات دلسرد کرده است، اما این سبب نمی‌شود که جریانات سیاسی، چهره‌ها، افراد و فعالان حوزه‌های مختلف برای خود رسالتی تعریف نکنند.

کامل‌نواب با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی مبتنی بر رای مردم است، اضافه کرد: ما راهی جز صندوق رای نداریم. بنابراین احزاب باید فعالیت کنند و از مردم برای حضور در انتخابات دعوت کنیم؛ چراکه رای مردم است که وضعیت کشور را رغم می‌زند و حق تعیین سرنوشت کشور در اختیار آنان قرار گرفته است و راه دیگری هم وجود ندارد و اگر هم مردم به دنبال تغییر شرایط هستند، راه آن شرکت در انتخابات است و فعالیت احزاب می‌تواند در روشنگری این موضوع برای مردم و دعوت آنان به انتخابات موثر باشد.

انتهای پیام 

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments