سیستم قابل اتکایی برای برگزاری انتخابات الکترونیکی وجود ندارد

محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با «entekhabat1400.com» در خصوص احتمال برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ به شکل الکترونیکی، اظهار کرد: در این خصوص بحث‌های زیادی است که در برخی از حوزه‌های انتخاباتی مجلس در گذشته نیز انجام شد، اما وزارت کشور هنوز نتوانسته یقین و اعتماد شورای نگهبان را جلب کند که هیچ رأیی هک نمی‌شود و آرا به درستی خوانده شود. بنابراین هنوز نتوانسته‌اند سیستم و نرم‌افزاری طراحی کنند که با اتکا به آن بتوانند انتخابات ۱۴۰۰ را الکترونیکی برگزار کنند.

وی افزود: البته کار نشدنی نیست، اما آن طور که معلوم است مسئولان قصد چنین کاری را ندارند و نزدیکان به دولت حتی گفته‌اند بهتر است انتخابات یک سال عقب بیفتد چراکه شیوه پستی سودی ندارد و انتخابات به شکل حضوری نیز به دلیل کرونا بهتر است برگزار نشود. عقب افتادن انتخابات کار درستی نیست چراکه قانون اساسی اجازه چنین کاری را نداده است و حتی اگر مجلس موافق عقب افتادن انتخابات باشد برخلاف قانون اساسی است.

این نماینده سابق مجلس گفت: اگر کرونا تا انتخابات ادامه پیدا کرد باید تدابیری اندیشیده شود که در فضاهای باز مردم بتوانند در انتخابات شرکت کنند. بهترین کار این است که تعداد شعب اخذ رأی را نسبت به انتخابات گذشته بیشتر کنند تا مردم با خیال راحت‌تر بتوانند کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب کنند.

ابطحی تصریح کرد: ترجیح بر برگزاری انتخابات به شکل الکترونیکی است، منتها زیرساخت‌های لازم برای برگزاری انتخابات به این شکل وجود ندارد و تنها راه این است که تجمع در شعب انجام نشود و بهترین راه همان‌طور که اشاره شد افزایش تعداد شعب اخذ رأی است.

وی افزود: یکی دیگر از تمهیدات این است که مردم بر اساس حروف الفبا در ساعت مشخص بتوانند رأی دهند. بنابراین تدابیری را می‌توان در این باره اندیشید که نگرانی کرونا هم وجود نداشته باشد. در گذشته در برخی شعب آرا به شکل الکترونیکی داده می‌شد که برخی دستگاه‌ها درست کار نمی‌کرد.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments