پیش‌بینی کاهش تقاضای نفت در بازار جهانی با تغییر سوخت خودروها

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل «entekhabat1400.com» به نقل از بلومبرگ، آژانس بین‌المللی انرژی گزارش داد: با توجه به اینکه در سال جاری شاهد کاهش تقاضای نفت در بازار نفت بوده‌ایم، این روند برای سال آینده جبران خواهد شد و رشد سالانه تقاضا برای این حامل انرژی تا سال 2025 کاهش خواهد یافت.

در گزارش این آژانس آمده است: رشد سالانه تقاضای نفت به طور متوسط تا سال 2025 کمتر از یک میلیون بشکه در روز خواهد بود.

کاهش تقاضای نفت در بازار به دلیل تغییر در الگوی مصرف سوخت در حوزه حمل و نقل، در بالا رفتن بهره‌وری مصرف سوخت در خودروها و در کنار گسترش استفاده از خودروهای الکتریکی صورت می‌گیرد.

البته این گزارش پیش از سقوط امروز قیمت نفت در بازار جهانی در پی وقوع جنگ بر سر قیمت نفت بین روسیه و عربستان نگارش شده است.

پیش‌ بینی‌های این آژانس به شدت تحت تاثیر عواقب اقتصادی شیوع ویروس کرونا است.

این آژانس اگرچه تحت تاثیر این اپیدمی جهانی پیش‌بینی‌های خود را برای سال جاری درباره تقاضای نفت پایین آورده، اما شرایط همچنان خیلی مبهم است و ارزیابی تاثیرات دقیق اقتصادی اپیدمی کرونا خیلی سخت است.

بر اساس این گزارش بین سال 2019 تا 2025 در مجموع 5.7 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که معادل سالانه 950 هزار بشکه روزانه است.

با توجه به نتایج این بررسی‌ها شاهد کاهش قابل توجه تقاضا نسبت به متوسط 10 سال گذشته یک و نیم میلیون بشکه در روز بوده است، هستیم.

انتهای پیام/ب


ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments