ورود به فضای انتخاباتی زود است/مردم به‌ خاطر کنسرت به ما رای ندادند

محمدرضا حیدری امروز، ۳۰ آذر ماه، در نشست خبری با رسانه‌ها که در تالار شهر برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن آیین شب یلدا اظهار کرد: یلدا به خاطر چند دقیقه‌ای پربرکت، بلندترین شب سال و از عناصر جدایی‌ناپذیر هویت ایرانی اسلامی است. با این وجود متاسفانه امسال نمی‌توانیم دورهمی شب یلدا داشته باشیم و از مردم خواهش می‌کنیم دورهمی امشب را به تاخیر بیندازند.

وی ادامه داد: بر اساس آمارها علت ابتلای ۵۱ درصد مبتلایان به کرونا به دورهمی‌های خانوادگی بازمی‌گردد. خبر خوش آنکه آمارها حاکی از این است که آمار مبتلایان و فوتی‌های مشهد نسبت به زمان آغاز محدودیت‌ها ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده و باید باید مراقبت کنیم تا در ماه‌های آتی، به ‌ویژه در نوروز، همچنان گرفتار این بیماری نباشیم چراکه اگر مردم رعایت نکنند، این آمار مجددا صعودی خواهد شد.

حیدری با اشاره به نقش رسانه‌ها در روشنگری جامعه تصریح کرد: به هیچ عنوان موافق فضای بدگمانی نیستم. نباید جامعه نسبت به مسئولان بدگمان شود و رسانه‌ها باید مراقب این اتفاق باشند. به همین جهت لازم است نقد منصفانه و کارشناسی شده باشد. با این نگاه بزرگترین تکیه‌گاه ما رسانه‌هایی هستند که از امید بگویند و تنگناها را به یاد مردم آورده اما با نقد منصفانه مانع گسست مسئولان از جامعه شوند.

رفتارهای ناصحیح و تخریبی با رویکرد انتخاباتی برای مردم جذابیت ندارد

وی با بیان اینکه این شهر برای همه جا دارد، خاطرنشان کرد: نوع نگاه ما در مدیریت شهری این است که موفقیت در هر بخشی را با مردم و تمام سلائق تقسیم کنیم. رفتارهای ناصحیح و تخریبی با رویکرد انتخاباتی برای مردم جذابیت ندارد. البته ورود به این عرصه زودهنگام است و آثار آن را در فضای رسانه‌ای مشاهده می‌کنیم. بنابراین به‌ جای تخریب، عملکردها را با شاخص‌ها سنجش کنید. سنجش شاخص‌ها برای موفقیت و عدم موفقیت بسیار مناسب است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: به همه توصیه می‌کنم عملکرد این دوره را بر اساس شاخص‌ها و مقایسه عملکردها با سایر کلان‌شهرها و البته در مقایسه با عملکرد دوره‌های قبل قیاس کنند. پیام من به مردم این است که از همین امروز شاخصی برای خود داشته باشند و اگر پیامی توام با منطق و انصاف و عدالت بود بپذیرند؛ اگر نه، مطمئن باشند این اتفاقات با نیت و رویکرد انتخاباتی است.

وی افزود: اگر در مدیریت شهری توفیقی حاصل شده، مرهون تلاش و همراهی همه است. بر این اساس از همه همکاران در شورا و ۲۵ هزار نیروی مستقیم و غیر مستقیم شهرداری مشهد تشکر و قدردانی می‌کنم.

حیدری با اشاره به عملکرد آماری شورای شهر مشهد در این دوره بیان کرد: از نظر آماری در عملکرد این دوره پیشرفت‌های محسوسی نسبت به دوره گذشته داشته‌ایم. طی سه سال گذشته ۷۰۰  لایحه از سوی شهرداری وصول شده، در حالی که این میزان در دوره قبل ۶۳۹ مصوبه بوده است. مجموع مصوبات این دوره ۷۸۴ مورد بوده در حالی که دوره قبل ۷۴۳ مصوبه تصویب شده است.

وی با بیان اینکه ارائه ۱۴۵ طرح از سوی اعضای شورای پنجم در مقایسه با ۹۵ طرح ارائه شده از سوی اعضا در دوره چهارم نشان از وجود فضای کارشناسی و فضای شناخت نیازها و محدودیت‌ها در دوره فعلی است، تصریح کرد: طی سه سال گذشته کمیسیون‌های تخصصی ۱۲۳۸ جلسه برگزار کرد؛ در حالی که این آمار در دور قبل ۹۳۱ جلسه بوده است.

افزایش بودجه شهرداری مشهد به ۱۷ هزار میلیارد تومان

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه فردا اصلاح بودجه شهرداری را در صحن علنی در دستور کار قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: بودجه امسال شهرداری مشهد ۱۲ هزار میلیارد تومان بود که نه‌تنها نگران تامین آن نیستیم بلکه آن را برای سال آینده به ۱۷ هزار میلیارد تومان افزایش داده‌ایم. این موضوع نشان‌دهنده عزم مدیریت شهری برای توسعه شهر است. در افزایش‌های دیده شده برای بودجه سال آینده، ۶ درصد آن بودجه هزینه‌ای است؛ یعنی هزینه‌های جاری کنترل شده است. همچنین حدود ۷۵ درصد این افزایش مربوط به حوزه عمرانی است. این یعنی نگاه و رویکرد ما بر توسعه و عمران شهر است.

وی با اشاره به اینکه از جمله حوزه‌های محوری شورای شهر و مدیریت شهری توجه به حاشیه شهر مشهد است، عنوان کرد: تلاش شورای پنجم در خصوص حاشیه شهر توسعه متوازن است. برای این منظور تلاش می‌کنیم سرانه‌ها را ارتقا دهیم. درآمد شهرداری از مناطق چهار و پنج مشهد ۵۱۸ میلیارد تومان است اما ۲۴۰۰ میلیارد تومان، یعنی حدود پنج برابر درآمد مذکور، در این مناطق هزینه می‌شود تا هم خدمات مناسب به مردم داده شود و هم فاصله شاخص‌های این مناطق را با مناطق دیگر کاهش دهیم. همچنین جدا از بحث خدمات، پروژه‌های مناطق حاشیه‌ای، پروژه‌هایی راهبردی است.

حیدری افزود: در حال حاضر ۳۰ دفتر تسهیل‌گری با حدود ۳۰ میلیارد تومان اعتبار در محلات هدف، بازآفرینی فعال شده و کارکردهای پنهان برنامه‌های زیربنایی همین امروز برای زندگی مردم آشکار شده است.

وی ارتباط متن و حاشیه شهر مشهد از طریق ساخت پل ابوطالب، اتصال شهرک رجایی به شهر از طریق پل مصلی، ساخت پارک ۷۰ هکتاری در اراضی آستان قدس، بازآفرینی کال اسماعیل‌آباد و شهرک بهشتی را از جمله اقدامات مدیریت شهری در حاشیه شهر مشهد برشمرد.

در هیچ جای کشور شهرداری‌ها برای ایجاد کارخانه نوآوری ورود مستقیم نداشته‌اند

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به ساخت کارخانه نوآوری تصریح کرد: در هیچ جای کشور شهرداری‌ها برای ایجاد کارخانه نوآوری ورود مستقیم نداشته‌اند. در مشهد اما شهرداری با هدف ایجاد فضایی برای خودکفایی کشور و نگاه به درون برای حل مشکلات و تامین نیازها، براساس سفارش مقام معظم رهبری وارد عمل شد و با احداث پاتوقی برای حمایت از جوانان خوش‌فکر زمینه پیشگیری از مهاجرت و تامین زیرساخت تولید ثروت در همین شهر از علم و دانش جوانان را فراهم کرد.

وی ادامه داد: احداث کارخانه نوآوری مشهد با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان، با حفظ هویت تاریخی و با پیش‌بینی تمام مراکز تخصصی و لازم جهت حمایت از نوآوری‌ها و ایده‌های نوین، اتفاقی است که باید به آن ببالیم چون هرگونه بهانه‌ای را ایده‌پردازان اگر ایده‌ای دارند برای برای کارنکردن سلب می‌کند.

حیدری با اشاره به اصلاح ۱۲۰ گذرگاه عابر پیاده به منظور تامین امنیت عابران پیاده در کلان‌پروژه حق تقدم عابر پیاده گفت: این پروژه باید در دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اجرا شود. بخش سخت‌افزاری آن در حال انجام است و به زودی پایان می‌یابد اما مهم‌ترین بخش آن این است که فرهنگ رانندگی نهادینه نشده و باید تغییر کند.

وی با اشاره به ساماندهی معتادان متجاهر بیان کرد: با همکاری سایر نهادها موضوع جمع‌آوری معتادان متجاهر و ساخت اردوگاه معتادان متجاهر در حال انجام است. اگر برای حدود ۵۰۰۰ نفر اردوگاه داشته باشیم، دیگر معتادی در شهر نخواهیم داشت.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به افزایش چهار برابری سرانه هزینه هر شهروند مشهدی در سه سال گذشته بیان کرد: سرانه هزینه هر شهروند مشهدی برای شهرداری در سال ۹۶ حدود ۳۳۰ هزار تومان بوده که امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و چهار برابر شده است. سرانه هزینه عمرانی هر شهروند مشهدی نیز در سال ۱۳۹۶ حدود ۶۰۰ هزار تومان بوده که امسال به سه میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. اینکه ما برای هر شهروند پنج برابر سال ۹۶ بودجه عمرانی گذاشته‌ایم، نقطه قوت و افتخارآفرین است.

وی با تاکید بر اینکه کشف‌رود احیا می‌شود، اظهار کرد: برای ساماندهی کشف‌رود در مجموع ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه خواهد شد. در کنار این راه‌اندازی تصفیه‌خانه سپتاژ با اعتبار ۶۰ میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفت که از ورود روزانه ۴۰۰ تانکر فاضلاب به داخل این رودخانه جلوگیری می‌کند.

حیدری با اشاره به احداث ۱۲۰۰ هکتار کمربند سبز در مشهد و ۳۰۰ هکتار فضای سبز در کشف‌رود در سال جاری، افزود: ۵۵۰۰ کارگر فصلی و سر گذر در این پروژه حضور پیدا خواهند کرد.

وی در پاسخ به پرسش «entekhabat1400.com» در خصوص فاصله‌گرفتن شورای شهر مشهد از وعده‌های اولیه و به وجود آمدن برخی اختلافات در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: همواره بین نگاه آرمانی و آنچه در عمل اتفاق می‌افتد، تفاوت وجود دارد. آیا می‌شود همه وعده‌های آرمانی را محقق کرد؛ قطعا نه. در اجرای هر هدفی موفقیت‌ها و شکست‌هایی وجود دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه در بخش‌هایی موفق بودیم و در برخی حوزه‌ها ناموفق بودیم، ادامه داد: البته معتقدیم با توجه به شرایط و تنگناها عملکرد قابل قبولی داشته‌ایم. در عین حال بی‌نقص نیستیم اما روند کار را مثبت می‌دانیم. معتقدیم از منظر مردم مهم‌ترین عنصر کارآمدی است. تلاش اعضای شورای شهر برای تحقق وعده‌های و عمل به آن‌ها کارآمدی است

شورای شهر مشهد برای انتخابات ۱۴۰۰ برنامه‌ای ندارد

وی خاطرنشان کرد: انتخابات موضوعی سیاسی است و ارتباطی با عملکرد شورا ندارد و مربوط به بیرون از فضای شوراست. بر این اساس شورای اسلامی شهر مشهد در این حوزه اصلا برنامه‌ای ندارد. هر نوع کنشگری سیاسی اعضا در احزاب و مجموعه‌های سیاسی خود شکل خواهد گرفت. اینکه عضوی بخواهد در انتخابات شرکت کند یا نکند به حوزه سیاسی او بستگی دارد.

حیدری در خصوص وجود اختلافات میان اعضای شورای شهر مشهد گفت: کار جمعی در ذات، وقتی به انتها می‌رسد، اختلافاتی میان اعضا شکل می‌گیرد که ناشی از برآورده نشدن انتظارات است. این اختلاف نظرها در هر کار پارلمانی وجود دارد که موجب تشکیل فراکسیون‌ها و گروه‌ها می‌شود. با وجود این اختلافات انسجام میان اعضای شورای شهر مشهد از بین نمی‌رود.

مردم مشهد اکران‌های دبه و شمر در فضای شهر را از یاد نبرده‌اند

وی افزود: اینکه محوریت کارهای خود را برگزاری کنسرت بگذاریم، غیر منطقی است. برنامه ما تغییر چالش‌های فرهنگی و اجتماعی که مردم را آزار می‌داده است. مردم مشهد اکران‌های دبه و شمر در فضای شهر که آن‌ها را آزار می‌داد، از یاد نبرده‌اند. ما معتقدیم مردم به اخلاق رای دادند و تفاوت‌ها را در فضای شهری می‌بینند و آگاه به مسائل هستند؛ لذا مردم به تغییر این‌ها رای دادند؛ نه برگزاری کنسرت.

مجوز برگزاری کنسرت مجازی برای شب یلدا را ندادند

حیدری تأکید کرد: با این وجود این بدان معنا نیست که ما از این مسائل پا پس کشیده‌ایم. برای نمونه درخواست کردم حال که مجوز برگزاری کنسرت در مشهد صادر نمی‌شود با توجه به شرایط و به مناسبت شب یلدا اقدام به برگزاری کنسرت موسیقی مجازی کنیم که مجوز این اقدام از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استاد به بهانه نبود امکانات فنی صادر نشد. ما تلاش‌های خود را انجام می‌دهیم، اما اینکه دستگاه‌های مرتبط ‌برای این موضوعات مجوز صادر نمی‌کنند ارتباطی به ما ندارد و حوزه اختیارات ما خارج است.

نامه محرمانه فرمانداری در مخالفت با نام‌گذاری خیابان شجریان در مشهد

رئیس شورای شهر مشهد درمورد مخالفت فرمانداری با مصوبه نام‌گذاری خیابان ارشاد مشهد به نام محمدرضا شجریان تصریح کرد: فرمانداری در نامه‌ای محرمانه نامگذاری خیابان ارشاد به نام محمدرضا شجریان را رد کرد.

وی ادامه داد: پاسخ فرمانداری را دادیم و اعلام کردیم دلیل ما در این نام‌گذاری وجه هنری ایشان و جلوگیری از ربایش ایشان توسط اپوزیسیون خارج از کشور بوده که فرمانداری تاکنون پاسخی به ما نداده است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص تامین منابع پایدار در شهرداری مشهد با انتقاد شدید از تصویب لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده که راه را بر تصویب و دریافت عوارض توسط مدیریت شهری می‌بندد، گفت: در حالی که باید منابع درآمد پایدار برای شهرداری‌ها افزایش یابد، مجلس برخی منابع پایدار را هم حذف کرده است. همچنین دولت برخی منابع پایداری که مجلس تعیین کرده را به ما نمی‌دهد.

حیدری خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که مالیات موضوعی ملی است و دولت می‌تواند آن را دریافت و در هر جایی که می‌خواهد هزینه کند اما عوارض مبتنی بر شرایط محلی است و باید در همان محله هزینه شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نامه یکی از اعضای شورای شهر مشهد که در آن شورای شهر و شهرداری مشهد را به تبانی، فساد، تهدید و… متهم کرده بود، بیان کرد: این موضوع ناشی از نگاه متفاوت اعضای شورای شهر به اجرای مصوبات و عملکرد مدیریت شهری است. امکان چنین اتفاقاتی در مدیریت شهری با وجود این اشراف نظارتی دستگاه‌های نظارتی ممکن نیست. اگر چنین مسائلی وجود داشت، قطعا از سوی مسئولان نظارتی پیگیری می‌شد.

مگر تبانی و فساد در این شرایط امکان‌پذیر است

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه مگر تبانی و فساد در این شرایط امکان‌پذیر است، عنوان کرد: اشراف نظارتی دستگاه‌های نظارتی در این دوره مدیریت شهری بی‌سابقه است؛ در حدی که ما برخی موارد نظارتی را دخالت در اجرا می‌نامیم. با این وجود در زمینه شفافیت عملکردی اقدامات بسیاری در این دوره از مدیریت شهری انجام شده که از آن جمله می‌توان به تشکیل کمیته‌ شفافیت در شورای شهر اشاره کرد که تاکنون ۲۶ جلسه داشته و موضوعات مختلف مدیریت شهری را رصد کرده است. از میان مصوبات این کمیته تاکنون دو مورد اجرا نشده که شامل تکلیف شهرداری به معرفی هر ماه ۱۰ نفر از افرادی که بهترین و کمترین پاسخگویی به شهروندان داشته‌اند و راه‌اندازی سیستم یکپارچه انبارداری می‌شود.

حیدری تصریح کرد: سامانه فاش نیز در این دوره از مدیریت شهری شکل گرفته و پیش از این اصلا چنین سامانه‌ای برای شفافیت در مدیریت شهری وجود نداشته است. با این وجود آیا می‌توان توقع داشت که به شفافیت صددرصدی رسیده‌ایم؛ خیر اما دارد تلاش می‌شود و به آن سمت در حال حرکت هستیم.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص جذب نیروهای مازاد در شهرداری مشهد گفت: شهرداری مشهد چارت تشکیلاتی مصوب وزارت کشور را دارد اما در طول زمان حدود ۴۰۰۰ نفر فراتر از چارت تشکیلاتی به آن اضافه شدند. باید توجه داشت نیروهایی که به عنوان حجمی و شرکتی جذب می‌شود، نیروی رسمی شهرداری نیستند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به پرسشی در خصوص چرایی عضویت همزمان خلیل‌الله کاظمی، معاون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهردار مشهد در سازمان همیاری شهرداری‌ها، گفت: وی از سوی استاندار خراسان رضوی به عنوان عضو حقیقی این سازمان که شهرداری مشهد سهامدار اصلی آن نیز هست، منصوب شده است. اگر این موضوع خلاف مقررات است، باید استاندار اقدام کند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص بافت پیرامون حرم مطهر رضوی تصریح کرد: مهم‌ترین نکته این است که اطراف حرم مطهر باید از این وضع خارج شود و شرایط ساخت و زیرساخت‌های آن تکمیل شود.

حیدری با بیان اینکه بیابان‌های اطراف زائر را می‌ترساند، به شرح اقدامات صورت گرفته در تکمیل زیرساخت‌های بافت پیرامون حرم در این دوره از مدیریت شهری پرداخت و با انتقاد از نگاه قیم‌مابانه وزارت راه و شهرسازی در این خصوص، افزود: دوباره آن راه خطای گذشته را طی می‌کنند. طبق قانون هر طرح تفصیلی باید به شهرداری و شورای شهر بیاید اما دارند برای این منطقه‌ طرحی طراحی می‌کنند که کسی که باید هزینه کرده و آن اجرا کند در طرح نقش ندارد. ما اعتراض خود را بیان کرده و گفته‌ایم که این طرح قابل اجرا نیست.

وی ادامه داد: اجرای طرح جدید ۱۵ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه خواهد شد و چه کسی می‌خواهد آن را تامین کند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد همچنین با اشاره به پروژه حرم شهر بیان کرد: ۱۶ مسیر تشرف تاریخی وجود دارد. ما به این موضوع وفاداریم که ساختار هویتی آن منطقه را احیا کنیم. تمام محورهای تشرف به حرم مطهر رضوی که جنبه تاریخی دارد باید احیا شود.

۸۰ هزار هکتار از اراضی مشهد مشکل پهنه‌بندی حریم دارد

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص پهنه‌بندی حریم شهر مشهد بیان کرد: در کل شهر ۸۰ هزار هکتار از اراضی مشهد مشکل پهنه‌بندی حریم دارد. نبود پهنه‌بندی در حریم باعث می‌شود حاشیه شهر افزایش پیدا کند. موضوع پهنه‌بندی حریم مشهد در محدوده طرقبه شاندیز نیز یک بخش سیاسی دارد و وزارت کشور باید وارد موضوع شوند و آن را حل کنند. این معضل موجب شده تا حاشیه‌ای در آن منطقه در حال شکل‌گیری باشد.

حیدری در پاسخ به پرسشی در خصوص حل معضل ترافیک اطراف حرم مطهر رضوی بیان کرد: نمی‌شود گفت در اطراف حرم ترافیک نداشته باشیم بلکه باید ترافیک آن منطقه را کنترل کرد. بر این اساس با سرعت در حال اجرای پروژه حمل‌ونقل ریلی در اطراف حرم و اجرای طرح‌هایی با اولویت حمل‌ونقل عمومی در این منطقه هستیم تا ترافیک این محدوده کاهش پیدا کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت طرح میدان شهدا گفت: شورای شهر اصرار دارد که دخالت مستقیم شهرداری در مناطق شهری باید تا حد امکان کاهش پیدا کرده و دایره آن را کوچک کند. بر این اساس باید در این طرح و همچنین طرح‌های مشابه در آبکوه، قلعه وکیل‌آباد نیز باید اصلاح شوند.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به جزئیات احداث کمپ ورزشی در الهیه مشهد، اضافه کرد: قرار است کمپ ورزشی چند منظوره در اقدیسه در زمینی به مساحت ۶ هکتار با اعتبار ۵۰ میلیارد تومان ساخته شود. اجرای این طرح آذر ۹۹ شروع شده و طبق برنامه باید تا شهریور ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments