ایرادات گذشته در «نهاد اجماع‌ساز» اصلاح‌طلبان همچنان رفع نشده است

ناصر آملی در گفت‌وگو با «entekhabat1400.com» در مورد نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان اظهار کرد: این نهاد هنوز رسمیتی ندارد و باید به تایید برسد. برخی از احزاب جریان اصلاح‌طلب نیز هنوز این نهاد را مورد تایید قرار نداده‌اند. این یک طرحی در شورای هماهنگی مرکز و در حال بررسی بوده و بدون هماهنگی با جمع اصلاح طلبان و تنها با تایید بخشی از آنها جزئیات آن رسانه‌ای شده است.

وی ادامه داد: بنابراین این نهاد هنوز رسمیت ندارد و از مقبولیت کامل در بین اصلاح‌طلبان برخوردار نیست، مگر اینکه مورد اجماع همه به خصوص آقای خاتمی قرار بگیرد، این مسئله از آن جهت است که خود آقای خاتمی شخصیت محوری جریان اصلاح‌طلب هستند و مورد تایید همه گروه‌ها قرار دارند نه از این لحاظ که طرح را وتو کنند. بنابراین تا زمانی که این نهاد مورد تایید ایشان قرار نگیرد رسمیت و مقبولیتی ندارد. ما منتظریم که ببینیم واکنش ایشان چیست.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: اشکالاتی که به شوراهای دوره‌های گذشته وارد می‌کردند این بوده که وزن احزاب شورای هماهنگی با هم برابر نیست؛ برخی از احزاب شعب بیشتری دارند بدن قوی تری دارند سابقه بیشتری دارند و بعضی از این گروه‌ها و احزاب وزن کمتری دارند و تازه وارد شده‌اند یا اینکه ظرفیت توسعه خود را نداشته‌اند و ندارند، این ایراد وجود داشته اما در رای‌گیری‌ها احزاب رای برابر داشتند، این مساله نیز باید حل شود.

آملی اضافه کرد: نکته دوم این بوده که افراد حقیقی معتبر و مورد اعتماد و اعتنای جریان اصلاح‌طلبی باید چه کسانی باشند و اعتبار خود را از کجا بگیرند؛ یعنی این که شیوه انتخاب آنها به چه صورت باشد.

وی در مورد آسیب‌شناسی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان افزود: یکی از دلایلی که من می‌گویم این نهاد هنوز رسمیت و مقبولیت ندارد این است که تمام این مقولات هنوز در ابهام است، بدین صورت که هم وزن گروه‌ها و احزاب به درستی مورد سنجش قرار نگرفته است و هم معلوم نیست ۱۰ نفری که قرار است به جمع ۳۰ نفر اضافه شوند اعتبار خود را از کجا می‌گیرند.

آملی در مورد امکان اجماع اصلاح‌طلبان بر سر کاندیدای واحد در انتخابات 1400 بیان کرد: تلاش ما بر این است که این اجماع شکل بگیرد و تمام دغدغه ما همین است و تا جایی که من اطلاع دارم اکثر احزاب به ویژه احزاب اصلی و درجه اول جریان اصلاحی در پی این هستند که کار به اجماع برسد اما ممکن است اتفاقات و مسائلی پیش بیاید که این اجماع اتفاق نیفتاد، اما تلاش دوستان تا جایی که من اطلاع دارم بر این است که به سمت اجماع برویم.

وی در مورد عدم حمایت اصلاح‌طلبان از کاندیدای نیابتی عنوان کرد: احزاب اصلاح‌طلب قطعاً از کاندیدای نیابتی غیر اصلاح‌طلب حمایت نخواهند کرد. منتها همه اینها منوط به آن است که فضای کشور به چه سمتی برود. با این کارهایی که مجلس انجام می‌دهد و سخت‌گیری‌هایی که شورای نگهبان در دوره‌های گذشته داشته معلوم نیست که اصلاً یک کاندیدای اصلاح‌طلب جدی بتواند به عرصه انتخابات وارد شود یا خیر.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments