۱۳۷۲ شهر واجد شرایط برگزاری انتخابات هستند

به گزارش «entekhabat1400.com»، سید اسماعیل موسوی مدیرکل انتخابات وزارت کشور در چهارمین دوره آموزشی مجریان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا که با حضور استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد به میزبانی استان یزد برگزار شد، اظهار کرد: هدف از برگزاری این همایش آموزشی برنامه‌ریزی برای انتخابات خرداد ماه ۱۴۰۰ ‌است‌.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط کرونا برنامه های آموزشی وزارت کشور با بهره گیری از امکانات و تجهیزات الکترونیک و به صورت منطقه‌ای ‌و به طور محدود برگزار می شود و در این دوره نیز دست‌اندرکان اجرایی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد حضور دارند.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور ضمن تشریح اطلاعات انتخابات و فرآیندهای برگزاری انتخابات خرداد ماه سال آینده، به تغییرات در قانون انتخابات اشاره کرد و افزود: طبق طرح جدید انتخابات که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای شرایط سنی کاندیداهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری مدنظر قرار داده اند، حداقل سن برای نامزدان ۴۰ سال و حداکثر سن ۷۰ سال است.

موسوی خاطرنشان کرد: در طرح جدید انتخابات ریاست جمهوری، داوطلب، والدین، همسر و فرزندان ‌نباید تابعیت یا اقامت دائم در کشورهای خارجی داشته باشد و حداقل مدرک تحصیلی برای داوطلبان کارشناسی ارشد است.

موسوی با اشاره به برگزاری ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در خرداد ماه ۱۴۰۰ گفت: در حال حاضر ۱۳۷۲ شهر برای برگزاری انتخابات واجد شرایط هستند که در مقایسه با سال ۹۶ تعداد ۱۲۳ شهر اضافه شده است.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور ادامه داد: ۴٠ هزار و ۶٠٢ روستای واجد شرایط برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود دارد که از این تعداد ۳۷ هزار و ۸۸۴ ‌روستا دارای شورای اسلامی می باشند و مابقی دارای حد نصاب جمعیت اما بدون شورا هستند.

وی با اشاره به فراخوان وزارت کشور برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا، گفت: خوشبختانه بسیاری از استانداران، فرمانداران، فعالان سیاسی و اجتماعی، حقوقدانان، اهالی رسانه و مردم، پیشنهادهای خود را در این رابطه به وزارت کشور منتقل کرده اند و از تجربیات داخلی و خارجی برای برگزاری انتخابات استفاده می کنیم.

موسوی در پایان سخنان خود تصریح کرد: بدون شک تلاش وزارت کشور و ستاد انتخابات برگزاری انتخابات با مشارکت گسترده، امنیت کامل و همراه با تامین سلامت مردم، ناظران، مجریان و دست اندرکاران انتخابات است؛ ضمن اینکه تجربه برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی را در شهریور ماه امسال داشته‌ایم و از تجربه برگزاری آن در انتخابات سال آینده به بهترین نحو استفاده خواهیم کرد.

انتهای پیام 

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments