زندگینامه مصطفی تاجزاده

زندگینامه مصطفی تاجزاده

مصطفی تاجزاده فعال سیاسی و اصلاح طلب است که اخیرا نامزدی خود را برای ریاست جمهوری سال 1400 اعلام کرده است. در این مقاله از مرجع آگاهی رسانی entekhabat1400.com قصد داریم به بررسی زندگینامه مصطفی تاجزاده بپردازیم و شما عزیزان را با این چهره نه چندان نام آشنا (البته برای عموم مردم) آشنا کنیم.

سید مصطفی تاجزاده در تاریخ 1 آذر سال 1335 در تهران به دنیا آمد. البته او خودش عقیده دارد که تاریخ تولد دقیقش، 9 شهریور سال 1336 بوده و شناسنامه‌اش را بزرگ‌تر گرفته‌اند. آن‌چه که امروز اهمیت دارد، اعلام خبر کاندیداتوری این چهره اصلاح طلب است. اگر دوست دارید با این نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری بیشتر آشنا شوید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

زندگینامه مصطفی تاجزاده (از کودکی تا امروز)

همان‌طور که گفته شد، تاجزاده را می‌توان متولد سال 1336 (با استناد به گفته‌های خودش و نه تاریخ دقیق ثبت شده در شناسنامه) بدانیم. او در سال 1354 موفق به اخذ مدرک دیپلم شد و برای ادامه تحصیل، به آمریکا مهاجرت کرد. البته بعدها و با پیروزی انقلاب اسلامی، مصطفی تاجزاده دوباره به ایران برگشت.

زندگینامه سیاسی مصطفی تاجزادهاولین پست سیاسی تاجزاده، مربوط به مدیریت کل مطبوعات وزارت ارشاد می‌شود. با روی کار آمدن دولت میرحسین موسوی، او به سمت معاون بین‌الملل وزارت ارشاد منصوب شد. در این دوران، سید محمد خاتمی، وزیر ارشاد ایران بود. مصطفی تاجزاده بعد از مدتی از وزارت ارشاد کنار رفته و در روزنامه همشهری مشغول به فعالیت شد.

کاملا قابل پیش‌بینی بود که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1376، مصطفی تاجزاده یکی از نیروهای اصلی ستاد انتخاباتی سید محمد خاتمی باشد و همین‌گونه نیز شد. او در آن زمان، مشغول تحصیل در مقطع دکترای علوم سیاسی در دانشگاه تهران بود؛ اما همه چیز را رها کرد و به عنوان یکی از نیروهای مورد اعتماد خاتمی، در کارزار انتخاباتی، در کنار او ایستاد.

با پیروزی خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال 76، تاجزاده به عنوان یکی از مشاورین سیاسی در وزارت کشور، مشغول به فعالیت شد. او در این دوران و برای یک مقطع کوتاه نیز به عنوان سرپرست وزارت کشور، منصوب شد.

مجلس ششم و دردسرهای مصطفی تاجزاده

مصطفی تاجزاده در زمان برگزاری انتخابات مجلس ششم، به عنوان رئیس ستاد انتخابات کشور مشغول به فعالیت بود. در آن دوران و پس از اعلام نتایج رای گیری در شهر تهران، شورای نگهبان با قاطعیت اعلام کرد که در شمارش آرا، تخلف‌های گسترده صورت گرفته است. پس از کش و قوس‌های فراوان و در نهایت، مصطفی تاجزاده به عنوان متخلف شناخته شده و از تمامی خدمات دولتی، منفصل گردید.

مصطفی تاجزاده و مجلس ششمالبته آقای تاجزاده هرگز اتهامات وارده را نپذیرفت و تاکید کرد که اتهام تخلف در انتخابات، توسط شورای نگهبان و برای جبران برخی اشتباهات صورت گرفته مطرح شد. او در آن روزها، شرایط ملتهبی را تجربه کرد و بارها و بارها با حواشی دیگری رو به رو شد که شرح همه آن‌ها، هرگز در این مقاله نمی‌گنجد.

انتخابات 1388 و زندانی شدن مصطفی تاجزاده

انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 بار دیگر نام مصطفی تاجزاده را بر سر زبان‌ها انداخت. او بعد از روز انتخابات و حواشی ایجاد شده، بازداشت شده و به مدت 9 ماه در زندان بود. تاجزاده بعد از آزادی از زندان، دوباره دادگاهی شده و این‌بار به مدت 6 سال به زندان محکوم شد. البته برخی اتفاقات که در خلال دوره محکومیت او رخ دادند، حبس او را به 7 سال افزایش دادند. مصطفی تاجزاده سرانجام و در خرداد سال 1395 از زندان آزاد شد.

نامزدی در انتخابات 1400

اخیرا الیاس حضرتی (دبیر کل حزب اعتماد ملی) در یک توئیت اعلام کرد که احتمال نامزدی مصطفی تاجزاده در انتخابات ریاست جمهوری زیاد است. البته باید منتظر ماند و دید آیا تاجزاده می‌تواند از فیلترهای شورای نگهبان رد شده و در نهایت، برای ورود به انتخابات تایید صلاحیت شود یا خیر.

نظر شما در ارتباط با اعلام کاندیداتوری تاجزاده در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 چیست؟ آیا او را فردی شایسته برای نشستن بر مسند ریاست قوه مجریه می‌دانید؟ لطفا دیدگاه خود را در این زمینه‌ها، با ما در میان بگذارید.