زندگینامه علی مطهری

زندگینامه علی مطهری علی مطهری یکی از نام‌های آشنای عرصه سیاسی کشورمان در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. با نزدیک‌ شدن به روزهای انتخابات ریاست جمهوری، نام این چهره سیاسی بیش از پیش به گوش می‌رسد. در روزهای اخیر، علی مطهری به طور رسمی خبر نامزدی خود را در انتخابات 1400 اعلام کرد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با علی مطهری، بیشتر آشنا شوید.

علی مطهری کیست ؟ (از کودکی تا امروز)

علی مطهری فرزند شهید مرتضی مطهری (یکی از بزرگترین تئوریسن‌های انقلاب اسلامی ایران) است. وی در تاریخ 6 بهمن سال 1336 در تهران متولد شد و تحصیلات خود را در رشته علوم ریاضی در دبیرستان به پایان رساند.

علی مطهری در سال 1355 در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه فنی تبریز مشغول به تحصیلات دانشگاهی شد. البته چندی طول نکشید که تغییر رشته داده و در رشته فلسفه و کلام در دانشگاه تهران، مشغول به ادامه تحصیل شد. فرزند سوم شهید مطهری، در نهایت موفق به اخذ مدرک دکترا در همین رشته تحصیلی (فلسفه و کلام) شد.

علی مطهری کیست ؟پس از شهادت مرتضی مطهری در سال 1358، علی مطهری شروع به انتشار آثار پدر نمود و در این راه، بسیار هم موفق بود. او در همان سال‌ها، در صدا و سیما و رادیوی تازه پا گرفته پس از انقلاب، شروع به کار کرد و چند سالی (تا سال 1362( هم در این عرصه فعالیت کرد.

علی مطهری در همان سال‌ها (1360( با یکی از نوه‌های شیخ جواد انصاری ( از هم‌عصران حضرت آیت الله خمینی (ره( ازدواج کرد. حاصل این پیوند، 4 فرزند (مرتضی، رضا، لیلا و زهرا) است.

نگفته نماند که علی مطهری برادر همسر علی لاریجانی (یکی دیگر از چهره‌های نام آشنا در عرصه سیاسی کشور) است.

سوابق سیاسی علی مطهری

علی مطهری در سه دوره مجلس هشتم، نهم و دهم نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بوده است. این سه دوره را می‌توان مهم‌ترین حضور مطهری در بالاترین سطح سیاست کشور دانست. البته ناگفته نماند که این چهره مشهور، در انتخابات یازدهمین دوره مجلس، توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شد!

علی مطهری به مدت سه سال (از سال 1395 تا 1398( به عنوان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، مشغول به فعالیت بود.

سابقه سیاسی علی مطهری این چهره سیاسی، در سال 1390 و با همکاری علی عباسپور و حمیدرضا کاتوزیان، اقدام به تاسیس ائتلاف جدیدی تحت عنوان “صدای ملت” نمود. مطهری، همچنان به عنوان رهبر این ائتلاف، شناخته می‌شود. صدای ملت به نوعی از مهم‌ترین افراد منتقد دولت محمود احمدی نژاد، تشکیل شده بود.

شاید یکی از مهم‌ترین ابهامات در رابطه با علی مطهری، مربوط به گرایش سیاسی او باشد. بسیاری از افراد هنوز به درستی نمی‌دانند که مطهری اصلاح‌طلب است یا اصول‌گرا؟

گرایش سیاسی علی مطهری

شاید دقیق‌ترین تفسیر در ارتباط با گرایش سیاسی مطهری، اصلاح طلب محافظه کار باشد. به عبارتی دیگر، علی مطهری هم به ایجاد تغییرات برای بهتر شدن نظام، اعتقاد دارد و هم، روی حفظ ارزش‌ها و سنت‌های موجود در جامعه، تاکید دارد.

به عبارتی دیگر، می‌توان ادعا کرد که علی مطهری هیچ‌گاه یک اصلاح طلب مطلق نبوده است. در طول سال‌های فعالیت او در عرصه سیاسی کشور، بارها به اصول‌گراها نزدیک شده است و دوباره پس از مدتی، رنگ اصلاح طلبی به خود، گرفته است.

شاید مهم‌ترین حضور علی مطهری در کنار اصلاح‌طلبان، به انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی باز می‌گردد. جایی که نام این فعال سیاسی، در لیست امید (لیستی که سید محمد خاتمی به عنوان نامزدهای مورد حمایت جبهه اصلاحات منتشر کرد) قرار گرفت.

گرایش سیاسی علی مطهری به طور کلی می‌توان گفت که علی مطهری در دیدگاه‌های اجتماعی، نزدیکی زیادی به اصول‌گراها دارد؛ در حالی که در عرصه سیاسی، بیشتر به اصلاح طلبان نزدیک می‌شود.

علی مطهری بارها در زمینه مسائل اجتماعی، اظهار نظرهای تندی را مطرح کرده است. به عنوان مثال، مطهری بارها به شکل تند و تیزی به مسائل مربوط به حجاب پرداخته و حتی در برهه‌ای هم معتقد بود که دولت باید از ورود دختران بد حجاب به دانشگاه‌ها جلوگیری کند.

علی مطهری در عرصه سیاسی، یکی از منتقدین سرسخت دولت محمود احمدی نژاد بود و بارها، خواستار محاکمه علنی او شد. همین جهت‌گیری، باعث شد که بسیاری از فعالان سیاسی کشور، مطهری را در ردیف اصلاح طلبان قرار دهند.

مطهری در انتخابات سال 1392 یکی از حامیان اصلی مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی بود. اما پس از عدم تایید صلاحیت وی، در ردیف کسانی قرار گرفت که از حسن روحانی (ریاست جمهوری فعلی ایران) حمایت کردند.

مطهری درباره گرایش‌های سیاسی و اجتماعی خود، این‌گونه می‌گوید:

شاید وجه اشتراک من با اصلاح‌طلبان همین تاکید بر آزادی بیان باشد و وجه اختلافم با آن‌ها، در همین حوزه آزادی‌های اجتماعی است. از طرفی، وجه اختلاف من با اصولگرایان، بحث آزادی بیان است که به نظرم، آن‌ها اهمیت لازم را به این موضوع نمی‌دهند و وجه اشتراکم با آن‌ها، در زمینه آزادی‌های اجتماعی و مسائل فرهنگی است و در این‌جا به اصول‌گرایان، نزدیک می‌شوم.

در مجموع، می‌توان علی مطهری را یک سیاستمدار مستقل به شمار آورد. او در جهت‌گیری‌های خود، هرگز به اصلاح طلب یا اصول‌گرا بودن توجهی نمی‌کند و همین عامل، سبب می‌شود تا به سختی بتوان او را در یکی از دو جناح اصلی سیاسی کشور قرار داد.

علی مطهری و انتخابات 1400

هشت سال پس از حمایت علی مطهری از حسن روحانی، اکنون نام او به‌صورت جدی، به عنوان یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 مطرح شده است.

آقای مطهری اخیرا در یک نشست خبری، به صراحت اعلام کرد که برای انتخابات 1400 کاندید می‌شود. البته ایشان هیچ اشاره‌ای به رد صلاحیت خود در انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی نکردند. مطهری در این رابطه، تنها به گفتن این جمله اکتفا کرد: هیچ دلیلی برای رد صلاحیت خودم نمی‌بینم.

علی مطهری و انتخابات 1400علی مطهری در رابطه با تایید یا عدم تایید صلاحیت خود توسط شورای نگهبان، اظهار کرد: با شورای نگهبان رایزنی نداشتم، اما دلیلی برای رد صلاحیت خودم نمی بینم. هیچ تلاشی برای رایزنی نکردم. نمی‌دانم در آن دوران چه شرایطی بود.

این چهره محافظه‌کار در رابطه با برنامه‌های فرهنگی خود در صورت نشستن بر مسند ریاست قوه مجریه اعلام کرد که به هیچ‌عنوان با سخت‌گیری موافق نیست؛ اما از طرفی نباید فرهنگ هم به حال خود رها شود.

البته علی مطهری به صورت کلی با کاندید شدن یک روحانی (حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی) برای انتخابات ریاست جمهوری مخالف است و این دیدگاه را به بنیان‌گذار انقلاب نیز ربط می‌دهند. از طرفی دیگر، او اخیرا اظهار کرده است که نامزد شدن محمد باقر قالیباف (ریاست فعلی مجلس شورای اسلامی) برای انتخابات ریاست جمهوری، توهین به ملت ایران است!

آخرین جبهه گیری مطهری در رابطه با سایر نامزدهای احتمالی هم به سعید جلیلی مربوط می‌‎شود. او به صراحت آقای جلیلی را یک فرد تندرو می‎داند که به هیچ‌عنوان برای ریاست جمهوری مناسب نیست. البته علی مطهری در سال 1392 هم این دیدگاه را نسبت به سعید جلیلی داشت و حتی آن را در یک نامه، به رهبری نیز ارجاع داد.

با توجه به سوابق و جهت‌گیری‌های سیاسی و فرهنگی علی مطهری، نظر شما در ارتباط با نامزدی این چهره سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 چیست؟

اخبار جدید علی مطهری