زندگینامه علی لاریجانی

زندگینامه علی لاریجانی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 نام علی لاریجانی به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی، مطرح شده است. به نظر می‌رسد که آقای لاریجانی می‌تواند در صورت اعلام کاندیداتوری رسمی، از حمایت اصلاح‌طلبان و همچنین‌ اصول‌گراهای معتدل، برخوردار باشد. از این رو و برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با این فعال سیاسی، قصد داریم زندگینامه علی لاریجانی را بررسی کنیم.

علی لاریجانی کیست ؟ (از کودکی تا امروز)

علی اردشیر لاریجانی در سیزدهمین روز از خردادماه سال 1336 در شهر نجف عراق، متولد شد. او فرزند مرحوم میرزا هاشم آملی (از روحانیون بزرگ تشیع) است. اصالت علی لاریجانی، به شهر آمل در استان مازندران باز می‌گردد.

اما چرا علی لاریجانی متولد شهر نجف در کشور عراق است؟ این سوال، باعث شکل‌گیری برخی شبهه‌ها در زمینه اصالت ایرانی وی شده است؛ شائبه‌هایی که به نظر می‌رسد از اساس، بی‌پایه هستند. علی لاریجانی در دورانی متولد شد که پدرش به عنوان یک طلبه و در شهر نجف، در حال گذراندن آموزش و کسب تحصیلات فقهی بود.

علی لاریجانی کیست؟زمانی که علی لاریجانی تنها چند سال بیشتر نداشت، خانواده او از نجف به قم، مهاجرت کردند. به همین دلیل، ایشان تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط خود را در همین شهر و در بارگاه حضرت معصومه (ع( سپری کردند.

این شخصیت نام آشنا، داماد شهید مرتضی مطهری است. لاریجانی تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع کارشناسی و در رشته علوم رایانه در دانشگاه صنعتی شریف به پایان رساند. اما برای مقاطع تحصیلی بالاتر، رشته فلسفه را انتخاب کرده و مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را در همین رشته و از دانشگاه تهران، دریافت نمود.

علی لاریجانی در سال 1356 ازدواج کرده و هم‌اکنون صاحب 4 فرزند (دو دختر و دو پسر) است.

سوابق سیاسی علی لاریجانی

ورود علی لاریجانی به عرصه سیاسی کشور، بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شکل گرفت. او از سال 1357 و به عنوان مدیرکل برون مرزی و دفتر مرکزی خبر سازمان صداوسیما منصوب شد. لاریجانی برای مدتی طولانی در این نهاد حساس فعالیت کرد و سپس در سال 1371 و از سوی مرحوم هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهور وقت) به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشغول به کار شد.

سوابق سیاسی علی لاریجانی البته دوران وزارت علی لاریجانی خیلی طول نکشید؛ زیرا در سال 1372 و با حکم رهبر معظم انقلاب، به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما منصوب شد. طولانی‌ترین دوران خدمت او در جمهوری اسلامی به همین پست مربوط می‌شود؛ جایی که لاریجانی تا سال 1383 و به مدت 11 سال، ریاست این سازمان را بر عهده داشت.

دوران طولانی حضور لاریجانی در راس سازمان صدا و سیما، با حواشی مختلفی همراه بود. در کنار اقدامات زیادی که در این زمان و در راستای افزایش و گسترش شبکه‌های ملی و استانی صورت گرفت، علی لاریجانی با سید محمد خاتمی (رئیس جمهور وقت) درگیری‌های لفظی و گرایشی زیادی داشت.

علی لاریجانی در سال 1384 به عنوان دبیر شورای امنیت ملی منصوب شده و تا سال 1386 در این سمت، باقی ماند. او سرانجام و پس از اختلافاتی که با محمود احمدی نژاد (رئیس جمهور وقت) داشت، در نهایت از این مسئولیت، استعفا داد.

این فعال سیاسی، در سال 1386 و به عنوان نماینده مردم قم و جماران، راهی مجلس شورای اسلامی شد و یک سال بعد، به عنوان رئیس قوه مقننه، منصوب شد. لاریجانی به مدت 12 سال و در سه دوره متوالی، عهده‌دار ریاست مجلس بود. او در این دوران هم، درگیری‌های متعددی را با محمود احمدی نژاد، تجربه کرد.

علی لاریجانی و سوایق سیاسی اوعلی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 نامزد شد؛ اما نتوانست رای بالایی به دست بیاورد و در نهایت، در بین 7 کاندید نهایی، در رده ششم قرار گرفت.

گرایش سیاسی علی لاریجانی

علی لاریجانی از همان ابتدای حضور در سطح اول سیاست کشور، در جبهه اصول‌گرایان قرار داشته و هم‌چنان هم از او، به عنوان یک اصول گرا یاد می‌شود. البته در سالیان اخیر و پس از قرار گرفتن در لیست امید (لیست مورد تایید اصلاح‌طلبان) و حمایت از حسن روحانی، اندکی از جناح راست (اصول گرایی) فاصله گرفته است.

در مجموع می‌توان آقای لاریجانی را یک اصول‌گرای معتدل و میانه‌رو محسوب کرد. این در حالیست که او هم‌چنان خود را یک اصول‌گرای تمام و کمال می‌داند.

علی لاریجانی و انتخابات 1400

علی لاریجانی هنوز به صورت رسمی، نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری 1400 اعلام نکرده است. در واقع او هیچ اظهار نظری هم در این زمینه نداشته است. اما جناح‌ها و گرایش‌های مختلف، در حال رایزنی با لاریجانی هستند تا او را متقاعد به شرکت در انتخابات نمایند.

با توجه به مشکلاتی که در جناح چپ (اصلاح طلبان) به وجود آمده است، بعید است این جبهه بتواند روی یک کاندیدای اصلاح طلب، به اجماع برسد. به همین دلیل، اصلاح طلب‌ها به دنبال حمایت از یک اصول‌گرای میانه‌رو هستند. (اتفاقی که در سال 1392 و در رابطه با حسن روحانی نیز رخ داد)

علی لاریجانی و انتخابات 1400در این میان از علی لاریجانی به عنوان مهم‌ترین مهره اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 یاد می‌شود. البته هم‌چنان چهره‌های زیادی در این جبهه، با این تصمیم مخالف هستند. تجربه ناموفق حمایت از حسن روحانی، دلیل اصلی این مخالفت‌ها است.

از طرفی دیگر، شورای وحدت اصول‌گرایان نیز از علی لاریجانی به عنوان یک مهره قابل اتکا یاد می‌کند. با این وجود، هم‌چنان هیچ نشانه‌ای که حاکی از تمایل این چهره به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری باشد، دیده نشده است.

نظر شما در ارتباط با کاندیداتوری علی لاریجانی در انتخابات 1400 چیست؟ با توجه به سوابق سیاسی او در سالیان اخیر، آیا لاریجانی را گزینه مناسبی برای تصدی ریاست قوه مجریه می‌دانید؟