زندگینامه علیرضا زاکانی

 زندگینامه علیرضا زاکانی موضوعی است که در این مقاله از وب سایت مرجع entekhabat1400.com به آن خواهیم پرداخت. زاکانی یکی از 7 نامزد نهایی و تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400 است. قرار گرفتن نام این چهره سیاسی در میان گزینه‌های مورد اعتماد شورای نگهبان، برای بسیاری از افراد عجیب و باورنکردنی بود؛ زیرا علیرضا زاکانی آن‌چنان که باید و شاید، در سطح عموم جامعه شناخته شده نیست.

علیرضا زاکانی هم‌اکنون به عنوان نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی حضور دارد. البته او پیش‌تر و در سال‌های 92 و 96 نیز برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده بود؛ اما صلاحیت او در هیچ‌کدام از این دوره‌ها، مورد تایید قرار نگرفت. به نظر می‌رسد زاکانی این‌بار عزم خود را برای ورود به پاستور و تکیه بر مسند ریاست قوه مجریه، جزم کرده است.

علیرضا زاکانی ؛ از کودکی تا امروز

علیرضا زاکانی در تاریخ 12 اسفند 1344 در تهران متولد شد. در سال 1362 مدرک دیپلم خود را اخذ کرده و سپس در رشته پزشکی در دانشگاه تهران پذیرفته شد. تحصیلات وی در یک مقطع مورد تردید قرار گرفت و شائبه‌هایی در ارتباط با مشروط‌ شدن‌های متولی زاکانی در دوران دانشجویی مطرح شدند. البته علیرضا زاکانی بعدها و با قاطعیت به این صحبت‌ها واکنش نشان داده و تمامی آن‌ها را از اساس بی‌پایه خواند.

علیرضا زاکانی از کودکی تا امروز

زاکانی در سال‌های دفاع مقدس، از ناحیه‌های مختلف از قبیل دست، پا و گردن مجروح شد. پس از اتمام جنگ تحمیلی، توانست مدرک تخصص خود را از دانشگاه تهران و در رشته پزشکی هسته‌ای دریافت نماید. علیرضا زاکانی سابقه 62 ماه حضور در جبهه‌های حق علیه باطل را دارد و در طول 8 سال، حضور فعالی را در میادین نبرد از خود به جای گذاشت.

علیرضا زاکانی در سال 1383 مدرک دکترای تخصصی خود را در رشته پزشکی هسته‌ای اخذ کرد. او هم اکنون به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، عضو انجمن علمی پزشکی هسته‌ای ایران و رئیس پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مشغول به فعالیت است.

زاکانی در دوره تحصیل خود عضو بسیج دانشجویی بود.او در سال 78 مسئول بسیج دانشجیی بود. او پس از پایان مسئولیتش در بسیج دانشجویی، جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی را تاسیس کرد. این جمعیت اساسا از اصولگرایان تشکیل شده است.

همسر و فرزندان علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی با معصومه پاکتچی ازدواج کرده است. این زوج سه دختر به نام‌های طیبه، مریم و زینب دارند. برخی از رسانه‌ها برای به حاشیه بردن این کاندیدای ریاست جمهوری 1400، به دو همسر داشتن او اشاره می‌کنند.

زاکانی این مورد را به طور کامل نفی کرده است. هر سه دختر او ازدواج کرده‌اند. مریم زاکانی دومین دختر او از دانشگاه شریف لیسانس مهندسی کامپیوتر دارد و برای گرفتن فوق‌لیسانس در رشته علون انسانی دیجیتال به سوئیس رفت.

تولد فرزند مریم زاکانی در سوئیس و همزمان با پایان دوره فوق‌لیسانس او، جنجال‌های زیادی ایجاد کرد. زاکانی گفت که چون تاریخ تولد کودک نزدیک به امتحانات پایان دوره بوده، دخترش امکان برگشت و زایمان در ایران را نداشته است.

مریم زاکانیگرایش و سوابق سیاسی

علیرضا زاکانی به صورت کامل، یک فرد اصولگرا محسوب می‌شود. او در مجلس‌های هفتم، هشتم و نهم عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس بود. زاکانی در این دوران به عنوان نماینده تهران وارد مجلس شورای اسلامی شد. البته وی در سال 1398 نیز دوباره به بهارستان راه یافت؛ اما این‌بار به عنوان نماینده قم!

علیرضا زاکانی در سال 1387 اقدام به راه‌اندازی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی نمود و به صورت کامل، از عقاید اصول‌گرایانه خود دفاع کرد. او تجربه حضور در شورای مرکزی ۱۱ نفره جبهه متحد اصولگرایان را نیز دارد. بعد از امضای قرارداد برجام، زاکانی به عنوان مسئول “کمیسیون ویژه بررسی برجام، پیامدها و نتایج” در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

سوابق سیاسی علیرضا زاکانیعلیرضا زاکانی در انتخابات ریاست جمهوری 1392 و 1396 برای تصدی ریاست قوه مجریه نامزد شد؛ اما صلاحیت وی هر دو بار رد شد و در نهایت، نتوانست به لیست کاندیداهای نهایی راه پیدا کند.

جنجال‌های علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی شخصیت فعال و پرحاشیه‌ای است. در ادامه می‌توانید با برخی از جنجال‌های سیاسی او آشنا شوید؛

  • افشاگری علیه محمدرضا رحیمی (معاون اول محمود احمدی نژاد)
  • میانجگری برای آزادی دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات 88
  • کمک 500 میلیونی سازمان تبلیغات اسلامی به نشریه پنجره با مدیریت زاکانی
  • مخالف با قرارداد گازی کرسنت (صادرات گاز ترش به امارات)
  • افشاگری در مورد حسین فریدون (برادر حسن روحانی)
  • افشاگری علیه اکبر طبری (یکی از مدیران ارشد قوه قضائیه)

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس

یکی از جالب‌ترین موضوعات در زندگینامه علیرضا زاکانی این است که او ریاست کمیسیون ویژه بررسی برجام را برعهده داشت.

پس از انجام مذاکرات ایران و کشورهای 5+1 و تدوین برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام)، نتایج برای بررسی به مجلس ارسال شد. مجلس برای بررسی هر چه بهتر، «کمیسیون یژه بررسی برجام، پیامدها و نتایج» را تشکیل داد.

علیرضا زاکانی با رای نمایندگان مجلس، ریاست این کمیسیون را برعهده گرفت. زاکانی برای بررسی این موضوع از مقامات هسته‌ای، سیاسی و اقتصادی زیادی برای حضور در کمیسیون برجام دعوت کرد.

علیرضا زاکانی و انتخابات

علیرضا زاکانی در سال‌های 92 و 96 در انتخابات یازدهم و دوازدهم ثبت نام کرد؛ اما شورای نگهبان در آن دو دوره صلاحیت او را تایید نکرد. زاکانی علت این رد صلاحیت‌ها را پرونده‌های قضایی خود می‌داند.

در آن زمان وزارت نفت از او به شکایت کرده بود. او در پرونده دیگری هم به دلیل شکایت حسین فریدون به یک سال حبس محکوم شد که با اعتراض او، دیوان عالی کشور او را تبرئه کرد.

حضور زاکانی در انتخابات 1400

پس از دو بار ناکامی، علیرضا زاکانی برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 نامزد شد. این‌بار و در میان تعجب، صلاحیت او توسط شورای نگهبان تایید شده و در میان 7 نامزد نهایی قرار گرفت. علیرضا زاکانی در این دوره، باید با سید ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، سعید جلیلی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده رقابت کند. البته زمزمه‌هایی مبنی بر کناره‌گیری او به نفع ابراهیم رئیسی نیز به گوش می‌رسد.

او نام دولت خود را «دولت مردم» گذاشته است و گفته که ستاد او، ستاد دهه شصتی‌هاست. او به دنبال تحول فراگیر در ابعاد مختلف است و سعی دارد وعده‌های انقلاب را به عمل برساند.

نظر شما در ارتباط با زندگینامه علیرضا زاکانی چیست؟ آیا او را فرد مناسبی برای تصدی پست ریاست جمهوری می‌دانید؟ به نظر شما، شانس موفقیت زاکانی در انتخابات 1400 چیست؟ لطفا دیدگاه خود را در این رابطه، با ما در میان بگذارید.