عبدالناصر همتی – بیوگرافی عبدالناصر همتی | انتخابات 1400 ایران

عبدالناصر همتی یکی از 7 نامزد نهایی تایید صلاحیت شده برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 است. آقای همتی از سال 97 تا 1400 مسئولیت ریاست بانک مرکزی ایران را برعهده داشت. در ادامه می‌‌توانید بیوگرافی عبدالناصر همتی را بخوانید.

عبدالناصر همتی سابقه ریاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایرن، بانک سینا و ملی را هم در کارنامه خود دارد. او یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب است.

با تایید صلاحیت او توسط شورای نگهبان، حسن روحانی، برای پیشگیری از تاثیر نامزدی همتی در انتخابات 1400 بر قیمت ارز و اقتصاد، کمیجانی را جایگزین او در بانک مرکزی کرد.

آقای همتی در 9 خرداد 1400، مهمان برنامه گفتگوی ویژه خبری بود و همسرش، «سپیده شبستری» به عنوان نزدیک‌ترین فرد به او در این برنامه حضور داشت.

در این مقاله از وب سایت مرجع entekhabat1400.com قصد داریم به بررسی زندگینامه عبدالناصر همتی بپردازیم و شما را با این چهره مطرح سیاسی و اقتصادی کشور، بیشتر آشنا کنیم.

بیوگرافی عبدالناصر همتی از کودکی تا امروز

عبدالناصر همتی متولد 1336 در شهرستان کبودراهنگ از توابع استان همدان است. او تحصیلات دانشگاهی خود را در سال 1357 آغاز کرده و موفق شد در سال 66 مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه تهران، دریافت کند. او در سال 72 مدرک دکترای خود در زمینه اقتصاد را از دانشگاه تهران دریافت کرد.

بیوگرافی عبدالناصر همتی

همتی برای تکمیل رساله دکتری خود به لندن رفت و پایانامه خود را در این دانشگاه تکمیل کرد. همتی یک دوره حسابرسی پیشرفته را هم در «موسسه کوپرز اند» گذرانده است.

در حال حاضر آقای همتی دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است و اقتصاد کلان و اقتصاد انرژی درس می‌دهد.

او چند کتاب در زمینه اقتصاد تالیف و ترجمه کرده است که از جمله آن‌های می‌توان به کتاب‌های «اقتصاد انرژی»، «اقتصاد نفت»، «مبانی نظری و علمی بیمه» و «مشکلات اقتصادی جهان سوم» اشاره کرد.

همسر عبدالناصر همتی و فرزندانش

همسر عبدالناصر همتی، دکتر سپیده شبستری است. سپیده شبستری لیسانس اقتصاد و دکترای مدیریت دارد.

این خانواده 3 فرزند؛ دو دختر و یک پسر دارند. هر دو دختر آقای همتی ازدواج کرده‌اند. دختر بزرگ این خانواده متخصص کودکان و دختر دیگر هم دانشجوی معماری است. پسر خانواده همتی هم استاد دانشگاه در رشته معماری است. آقای همتی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که هر سه فزندش در ایران ساکن هستند.

دکتر سپیده شبستری در تاریخ 9 خرداد 1400 به عنوان نزدیک‌ترین فرد به آقای همتی در برنامه گفتگوی خبری شرکت کرد و در مورد ویژگی‌های شخصیتی همسرش صحبت کرد.

سپیده شبستری در تلویزیونحضور او در این برنامه واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. بسیاری از افراد درباره تسلط شبستری به مباحث و طرز بیان او تعریف و تمجید کردند. در مقابل بسیاری گفتند که حضور همسر همتی در تلویزیون تاییدی بر توجه او به حقوق زنان نیست.

دختر ناصر همتی در کالیفرنیا

چندی پیش تصویر دختری در فضای مجازی با عنوان مرضیه همتی، دختر عبدالناصر همتی منتشر شد، که در کالیفرنیا اقامت دارد.

دختر ناصر همتی در کالیفرنیااین موضوع جنجال زیادی به پا کرد. همتی در برنامه «بدون تعارف» در مورد این عکس این طور توضیح داد: «این عکس متعلق به شخص دیگری است و هیچ نسبتی با من ندارد. فرزندان من همگی در ایران زندگی می‌کنند.»

عکس پسر ناصر همتی

یکی از کاربران فضای مجازی عکسی از پسر آقای همتی منتشر کرد و نوشت « پسر همتی همینطوری».

پسر ناصر همتیآقای همتی در جوا کاربرانی که می‌پرسند:«آیا این عکس واقعا پسر اوست؟»، گفت: «بله آقای امیرحسین همتی هستند؛ البته آتش‌نشان نیستند و این تصویر مربوط به بازی ایشان در سریال عملیات 125 است.»

نسبت فامیلی عبدالناصر همتی و رفسنجانی

شایعاتی مبنی بر رابطه فامیلی میان عبدالناصر همتی و مرحوم آیت‌الله رفسنجانی وجود دارد. آقای همتی این نسبت فامیلی را به طور کامل رد کرد و گفت که هیچ نسبتی با خانواده رفسنجانی ندارد.

ناصر همتی و مرحوم اکبر رفسنجانیبا این وجود گویا آقای همتی از شخصیت‌های مورد اطمینان و علاقه آقای رفسنجانی بوده است؛ چون در برنامه ویژه گفتگوی خبری، سپیده شبستری گفت که در دوره اصلاحات، ایت‌الله رفسنجانی دو بار از رئیس جمهور خواسته که عبدالناصر همتی را به عنوان رئیس بانک مرکزی انتخاب کند.

سوابق عبدالناصر همتی

اولین فعالیت عبدالناصر همتی در نظام جمهوری اسلامی به حضور در سازمان صدا و سیما باز می‌گردد. او از سال 1359 تا 1373 و به مدت 14 سال در این سازمان، مشغول خدمت‌رسانی بود. او در دوران جنگ تحمیلی مسئول تبلیغات جنگ هم بود.

او در طی 14 سال خدمتش در صدا و سیما تا معاونت سیاسی این سازمان هم پیش رفت. بعد از این مسئولیت، در سال 73 به عنوان رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

آقای همتی در شروع دولت اصلاحات، پیشنهاد تاسیس «صندوق ذخیره ارزی» که بعدا به «صندوق توسعه ملی» تغییر نام داد را به رئیس دولت داد. او در دوره اصلاحات تلاش زیادی برای رفع تحریم بانک سینا انجام داد و توانست این بانک را از تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج کند.

یکی از مهم‌ترین پست‌های مدیریتی همتی، ریاست 8 ساله او بر شرکت بیمه اتکایی (کمیسیون اقتصادی_سیاسی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد) است.

او از سال 85 تا 92 مدیر عامل بانک سینا بود. در دوره مدیریت او موسسه مالی و اعتباری بنیاد با این بانک ادغام شد.

بعد از ریاست بانک سینا او به ریاست بانک ملی منصوب شد و بعد از آن هم سفیر ایران در چین بود.

ریاست بانک مرکزی

در سال 97 عبدالناصر همتی جایگزین ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی شد. با ورود همتی به عرصه انتخابات، حسن روحانی، کمیجانی را جایگزین او کرد.

عبدالناصر همتی و انتخابات 1400

عبدالناصر همتی در تاریخ 25 اردیبهشت با حضور در وزارت کشور، به صورت رسمی نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 اعلام کرد. در تاریخ 4 خرداد نیز صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان تایید شده و او رسما به جمع 7 نامزد نهایی این انتخابات، راه پیدا کرد.

بیوگرافی عبدالناصر همتیاو و محسن مهرعلیزاده تنها چهره‌های اصلاح طلبی هستند که صلاحیت آن‌ها از سوی شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفت. این موضوع، همتی را امیدوار کرده تا با پیشی گرفتن از مهرعلیزاده، به عنوان گزینه نهایی و مورد حمایت این جناح سیاسی، شانس خود را برای پیروزی بر رقیبان افزایش دهد.

آیا اصلاح طلبان از همتی حمایت می‌کنند؟

در بین گزینه‌های تایید صلاحیت شده شورای نگهبان، به جز محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی، اصلاح طلب دیگری وجود ندارد. این موضوع باعث اعتراض اصلاح طلبان شد و آن‌ها تا این لحظه حمایت صد در صدی خود از هیچ یک از این دو کاندیدا را اعلام نکرده‌اند.

جلال خوش‌چهره یکی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب گفته است که حمایت این جریان سیاسی از مهرعلیزاده یا همتی اشتباه است. او گفت که شورای نگهبان، در انتخابات مجلس یازدهم و ریاست جمهوری سیزدهم، روش حذفی را در پیش گرفته و معتقد است که تنها یک جریان سیاسی باید وارد تعاملات سیاسی و اجتماعی شود.

تا این جا جناح اصلاح طلب حمایت خود را از هیچ کاندیدایی اعلام نکرده و ترجیح داده که در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، کاندیدایی نداشته باشد.

همتی در حال رایزنی با بزرگان اصلاح طلب است؛ ولی تا کنون این مذاکرات نتیجه‌ای نداشت. حزب کارگزاران که حمایت خود را به طور کامل از همتی اعلام کرده، در تلاش است تا جبهه اصلاحات را به حمایت از همتی راضی کند.

محمد علی ابطحی یکی دیگر از چهره‌های شاخص اصلاح طلب گفت؛ در صورتی که تصمیم به داشتن یک کاندید در انتخابات باشد، آقای همتی گزینه اصلاح‌تری است.

صفحه اینستاگرام ناصر همتی

نشانی زیر صفحه رسمی این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در اینستاگرام است:

صفحه اینستاگرام ناصر همتی

سخن پایانی

نظر شما در ارتباط با بیوگرافی عبدالناصر همتی چیست؟ آیا او را گزینه مناسبی برای تصدی پست ریاست جمهوری می‌دانید؟ به نظر شما شانس موفقیت همتی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 چقدر است؟ لطفا دیدگاه خود را در رابطه با این موضوع، با ما در میان بگذارید.