زندگینامه سید ابراهیم رئیسی

زندگینامه سید ابراهیم رئیسی

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری 1400 فضای سیاسی و عمومی کشور، کاملا با تب و تاب این موضوع مهم، عجین شده است. نامزدهای احتمالی کم کم قطعی می‌شوند و به صورت رسمی برای تصدی ریاست قوه مجریه ثبت نام می‌کنند. حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی یکی از شخصیت‌هایی است که حضور وی در انتخابات 1400 تقریبا قطعی شده و فقط ثبت نام رسمی باقی مانده است.

امروز ضمن بررسی زندگینامه ابراهیم رئیسی که در حال حاضر به عنوان ریاست قوه قضاییه و نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری فعالیت می‌کند، شما را با سوابق سیاسی و قضایی ایشان آشنا خواهیم کرد. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

سید ابراهیم رئیسی ؛ از کودکی تا امروز

حجت الاسلام دکتر سید ابراهیم رئیسی در تاریخ 23 آذر سال 1339 هجری شمسی، در شهر مشهد متولد شد. ایشان تحصیلات حوزوی را در زادگاه خویش آغاز نمود و سپس در سال 1354 راهی قم شدند. ابراهیم رئیسی در خانواده‌ای کاملا مذهبی چشم به جهان گشود و پدر و پدر بزرگ او روحانی بودند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در سال 1359 و در حالی که تنها 20 سال سن داشت وارد دستگاه مدیریت قضایی کشور شد.

ابراهیم رئیسی از کودکی تا امروز ایشان فعالیت‌های قضایی خود را با عنوان دادیار شهرستان کرج آغاز نمود. آیت الله رئیسی تنها چند ماه بعد به عنوان دادستان کرج منصوب شدند و در سال 1361 به صورت هم‌زمان دادستانی شهر همدان را نیز بر عهده گرفتند. البته بعد از مدت کوتاهی، به صورت کامل به همدان منتقل شده و به عنوان دادستان این استان منصوب شدند.

در سال 1364 و بعد از سه سال مسئولیت به عنوان دادستان استان همدان، به تهران نقل مکان کرده و به عنوان جانشین دادستان انقلاب منصوب شدند. سید ابراهیم رئیسی در سال 1368 به عنوان دادستان استان تهران مشغول به فعالیت شده و به مدت 5 سال (یعنی تا سال 1373) در این سمت باقی ماند. ایشان در سال 1373 به عنوان ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شدند و به مدت 10 سال در همین جایگاه، مشغول خدمت رسانی بودند.

بعد از 10 سال حضور به عنوان ریاست سازمان بازرسی، حجت الاسلام رئیسی در سال 1383 به عنوان معاون اول قوه قضاییه منصوب شدند و به مدت 10 سال نیز در این سمت باقی ماندند. در سال 1391 و همزمان با حضور در قوه قضاییه و بر اساس حکم رهبر انقلاب، به عنوان دادستان کل دادگاه روحانیت آغاز به فعالیت نمودند.

سید ابراهیم رئیسی در سال 1394 و باز هم با حکم رهبر انقلاب اسلامی ایران، به عنوان تولیت آستان قدس رضوی منصوب شدند. ایشان از سال 1397 نیز به عنوان ریاست قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، مشغول به فعالیت است.

ابراهیم رئیسی داماد آیت الله احمد علم الهدی (امام جمعه شهر مشهد) است. همسر وی جمیله علم الهدی نام دارد که در سال 1380 مدرک دکترای خود را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت نمود. ایشان در حال حاضر، دو دختر و دو نوه دارد.

سوابق سیاسی ابراهیم رئیسی بعد از وقایع مربوط به انتخابات 1388 و در پی اعتراض مهدی کروبی مبنی بر آزار و شکنجه معترضین در زندان، ابراهیم رئیسی به عنوان ریاست یک هیئت 3 نفره، مسئولیت رسیدگی به این ادعاها را بر عهده گرفت. ایشان در نهایت تمامی ادعاهای مطرح شده را رد کردند و حتی برای افرادی که به این وسیله قصد تشویش اذهان عمومی را داشتند، درخواست محاکمه کرد. حجت الاسلام رئیسی از افراد مورد اعتماد آیت الله خمینی (ره) و هم‌چنین رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله شاهرودی، آیت الله علم الهدی و آیت الله آملی لاریجانی محسوب می‌شود.

حضور در انتخابات 1396

سید ابراهیم رئیسی در تاریخ 31 فروردین ماه سال 1396 به صورت رسمی برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری، تایید صلاحیت شد. ایشان که مورد حمایت کامل اصول‌گرایان قرار گرفت و حتی محمد باقر قالیباف نیز به نفع وی کنار کشید، توانست در این انتخابات، بیش از 16 میلیون رای کسب نماید. اما در نهایت این حسن روحانی (رئیس جمهور وقت) بود که با نزدیک به 24 میلیون رای، پیروز انتخابات شد.

کسب 16 میلیون رای، آن‌هم در شرایطی که رئیس جمهور قبلی در انتخابات حاضر است، یک اتفاق مهم و قابل تامل بود. این موضوع، به خوبی جایگاه آقای رئیسی را در میان مردم ایران نشان داد. البته ایشان یک سال بعد و از سوی رهبر انقلاب اسلامی ایران، به عنوان ریاست قوه قضاییه منصوب شدند.

نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 1400

در روزهای اخیر، نام ابراهیم رئیسی به صورت جدی به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری در سال 1400 شنیده می‌شود. البته ایشان تا این لحظه به صورت رسمی نامزدی خود را قطعی نکرده‌اند و حتی هیچ اظهار نظری نیز در این رابطه نداشته‌اند. با این‌حال و بر اساس نظرات نزدیکان حجت الاسلام رئیسی، حضور وی در انتخابات 1400 قطعی به نظر می‌رسد.

به نظر می‌رسد که در صورت حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات، اصول‌گرایان بتوانند روی وی به اجماع برسند. آن‌چه از اردوگاه این جریان به گوش می‌رسد، حکایت از حمایت قاطع چهره‌های مطرح و شناخته شده اصول‌گرا از ابراهیم رئیسی می‌دهد. مقبولیت ایشان در فضای سیاسی کشور به حدی زیاد است که به نظر می‌رسد حتی برخی از اصلاح‌طلبان نیز نسبت به حمایت از آیت الله رئیسی نظر مثبت دارند.

شما چه نظر و دیدگاهی در ارتباط با نامزد شدن سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 دارید؟ آیا ایشان را یک فرد مناسب برای تصدی ریاست قوه مجریه کشور می‌دانید؟ تکلیف قوه قضاییه بعد از ابراهیم رئیسی چه می‌شود؟ لطفا نظرات و دیدگاه‌های خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

1 از 76