زندگی‌نامه سعید محمد

سعید محمد نامزد انتخابات ریاست جمهوری

با نزدیک شدن به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، نام سرتیپ دوم پاسدار، سعید محمد نیز بیش از پیش در محافل سیاسی کشور، به گوش می‌رسد. محمد را می‌توان یکی از اولین چهره‌هایی دانست که به شکل رسمی، نامزدی خود را در انتخابات خرداد 1400 اعلام کرده است. با این وجود، این بازوی قدرتمند اقتصادی سپاه پاسداران، همچنان برای بسیاری از افراد، آن‌طور که باید و شاید، شناخته شده نیست.

امروز و در این مقاله قصد داریم شما را با سرتیپ سعید محمد، بیشتر آشنا کنیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

زندگینامه سعید محمد (از کودکی تا امروز)

سعید محمد یکی از موفق‌ترین چهره‌های نسل دوم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. او در سال 1347 و در شهر تهران، متولد شد. بزرگ شدن در یک خانواده کاملا انقلابی، باعث شد تا محمد در سال 1366 و در حالی که تنها 19 سال سن داشت، به عضویت سپاه پاسداران دربیاید.

زندگینامه سعید محمد از کودکی تا امروز

سعید محمد سابقه چندانی در فعالیت‌های نظامی ندارد و از همان روزهای اول ورود به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به فعالیت در پروژه‌های اقتصادی مشغول شد. او در سال 1388 مدرک دکترای خود را در رشته تحصیلی مهندسی عمران (گرایش راه و ترابری) از دانشگاه تربیت مدرس تهران، دریافت کرد.

سرتیپ سعید محمد هم‌اکنون 53 سال سن دارد و آخرین فعالیت وی در عرصه سیاسی کشور، اعلام کاندیداتوری رسمی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 است.

عمده حضور محمد در سپاه پاسداران، به فعالیت در زیرمجموعه‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا مربوط می‌شود. این نهاد شبه دولتی و نظامی، بخش مهمی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تشکیل می‌دهد و در حال حاضر، مهم‌ترین پیمان‌کار پروژه‌های دولتی کشورمان، محسوب می‌شود.

سوابق اجرایی و مدیریتی

همان‌طور که گفته شد، دکتر سعید محمد از همان نخستین روزهای ورود به سپاه پاسداران، در بخش اقتصادی و اجرایی این نهاد، مشغول به فعالیت و خدمت‌رسانی شد. البته ناگفته نماند که فعالیت‌های مدیریتی محمد، با حضور در  گروه ایرانیان اطلس (وابسته به بنیاد تعاون سپاه پاسداران) شروع شد.

سرتیپ سعید محمد در سال 1386 به عنوان مدیرعامل گروه سپاسد (یکی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های قرارگاه خاتم) منصوب شده و تا سال 1393 در این سمت، باقی ماند.

سوابق اجرایی و مدیریتی سعید محمدبرای مطالعه بیشتر: گروه سپاسد در سال 1371 و با هدف خدمت به اهداف اقتصادی و اجرایی انقلاب، تاسیس شده و سابقه اجرای پروژه‌هایی مانند سد مخزنی کرخه و سد گتوند علیا را در کارنامه خود دارد.

دکتر محمد در تاریخ 15 مهر 1397 و با حکم سرلشکر محمد علی جعفری (فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران) به مهم‌ترین پست مدیریتی خود، یعنی فرماندهی قرارگاه خاتم‌ الانبیا منصوب شد.

بعد از دو سال و نیم فعالیت در این سمت، سعید محمد در 15 اسفند 1399 از فرماندهی قرارگاه خاتم استعفا داد. هدف او از این تصمیم، شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 بود.

در بخش از متن استعفای سرتیپ سعید محمد که خطاب به فرمانده سپاه پاسداران نوشته شده است، می‌خوانیم:

ضمن تشکر از حمایت‌های بی‌دریغ جنابعالی از اینجانب در پیشبرد ماموریت‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص)، از آنجا که احتمال دارد به دلیل حضور اینجانب در فضای انتخاباتی شائبه‌هایی متوجه نهاد مقدس سپاه شود در راستای صیانت از سپاه و قرارگاه انقلابی- جهادی خاتم‌الانبیاء، از سمت خود استعفاء می‌دهم

فعالیت های پژوهشی و جوایز

علاوه بر حضور فعال در عرصه اقتصادی و اجرایی، سعید محمد در زمینه پژوهش نیز کاملا فعال بوده و کتاب‌های متعددی را منتشر کرده است. از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های وی در زمینه تحقیق و پژوهش، می‌توان به انتشار کتاب‌های زیر اشاره کرد:

  1. تأثیر الیاف فولادی در کنترل ترک‌های کششی بتن
  2. مدیریت طرح‌های عمرانی
  3. طراحی و اجرای روسازی بلوکی بتنی
  4. انتخاب، طراحی و اجرای خط با دال بتنی در خطوط قطار شهری
  5. بهسازی خاک با نگرشی ویژه به سدهای خاکی

سرتیپ سعید محمد در زمینه اجرای پروژه‌های عظیم اقتصادی و اجرایی هم موفق به کسب جوایز زیر شده است:

  1. تندیس برنز جایزه بین‌المللی پروژه برتر در سطح پروژه‌های عظیم را از انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA)
  2. تندیس بلورین جایزه ملی پروژه برتر در سطح پروژه‌های عظیم

علاوه بر موارد یاد شده، دکتر سعید محمد، از سابقه‌های علمی زیر نیز برخوردار است:

  1. عضویت در انجمن تونل ایران از سال 1388
  2. عضویت در هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع( از سال 1389
  3. عضویت در سازمان نظام مهندسی تهران از سال 1375

به نظر می‌سد بیشتر از اینکه سعید محمد را یک چهره نظامی بدانیم، باید از او به عنوان یک شخصیت توانمند و متخصص در زمینه پروژه‌های عمرانی و اقتصادی یاد کنیم.

سعید محمد و شرکت در انتخابات 1400

پس از گمانه‌زنی‌های بسیار در این زمینه، سرانجام سعید محمد در تاریخ 17 اسفند 99 به طور رسمی اعلام کرد که قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری 1400 را دارد.

این تصمیم البته با موافقت‌ها و مخالفت‌های بسیاری در سطح نخبگان سیاسی کشور و حتی افراد عادی جامعه همراه بود. عده‌ای که تعداد آن‌ها کم نیست، به سوابق درخشان دکتر محمد در مدیریت پروژه‌های عظیم و البته بی‌اثر کردن تحریم‌ها در قرارگاه خاتم الانبیا اشاره می‌کنند. این چهره‌ها، معتقد هستند که در شرایط فعلی کشور، سعید محمد می‌تواند به اقتصاد پریشان ایران، سر و سامانی بدهد.

سعید محمد و انتخابات 1400در طرف دیگر، مخالفان محمد هم‌چنان او را یک چهره نظامی می‌دانند و خیلی موافق حضور او در راس قوه مجریه کشور نیستند.

سعید محمد در حال حاضر، فعالیت‌‌های انتخاباتی خود را در سطح رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی شروع کرده است. بدون تردید و در آینده‌ای بسیار نزدیک، محمد کارزار انتخاباتی خود را در سراسر کشور به راه‌ خواهد انداخت.

باید در نهایت منتظر بمانیم و میزان استقبال مردم را از طرح‌ها و برنامه‌های سعید محمد، مشاهده کنیم. نظر شما در رابطه با کاندیداتوری این چهره مهم اقتصادی و اجرایی سپاه پاسداران در انتخابات 1400 چیست؟