زندگینامه محسن رضایی

زندگینامه محسن رضایی

زندگینامه محسن رضایی می‌تواند یکی از موضوعات جذاب، پیرامون انتخابات 1400 باشد. محسن رضایی میرقائد که در میان مردم به نام محسن رضایی معروف است، در تاریخ 18 شهریور 1333 در شهر مسجد سلیمان متولد شد.

این چهره مشهور نظامی و البته سیاسی کشور، هم‌اکنون به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول فعالیت است. هر بار که به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم، نام محسن رضایی نیز ناخودآگاه دوباره و بیش از پیش، بر سر زبان‌ها می‌افتد. این کاندیدای همیشگی ریاست قوه مجریه، در این دوره هم وارد کارزار انتخاب 1400 شده است.

در این مقاله از وب سایت مرجع entekhabat1400.com قصد داریم به بررسی زندگینامه این فعال سیاسی نام آشنا بپردازیم. اگر دوست دارید با محسن رضایی و فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی وی بیشتر آشنا شوید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

زندگینامه محسن رضایی (از کودکی تا امروز)

محسن رضایی میرقائد در سال 1333 و در شهر نخستین‌ها (مسجد سلیمان) متولد شد. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در همین شهر سپری کرد. او برای تحصیل در دبیرستان صنعت نفت به اهواز رفت. در همین زمان (اوایل دهه 50 شمسی) بود که به دلیل مبارزات سیاسی، توسط نیروهای ساواک دستگیر شد.

او به مدت 6 ماه زندانی شد و بعد از آزادی با همراهی دوستان زندانی خود، گروه منصورون را تشکیل داد.

رضایی در سال 53 در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت پذیرفته شد و به تهران و محله نارمک مهاجرت کرد.

محسن رضایی از همان دوران دانشجویی نیز سر پر شوری داشت. بعد از مهاجرت به تهران هم‌چنان به فعالیت‌های سیاسی خود بر علیه رژیم پهلوی ادامه داد. او برای حضور در جبهه‌ها درس خود را رها کرد. بعد از اتمام جنگ او رشته اقتصاد را انتخاب کرد و از مرکز آموزش برنامه و بودجه، مدرک لیسانس خود گرفت.

محسن رضایی میرقائد مدرک کارشناسی ارشد و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه تهران دریافت کرده است.

زندگینامه محسن رضایی از کودکی تا امروز آقای محسن رضایی یکی از افرادی بود که در زمان ورود امام خمینی (ره) به تهران در 12 بهمن سال 57، مسئولیت حفاظت از جان ایشان را برعهده داشت. وی هم‌چنین بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در تاسیس سپاه پاسداران، نقشی اساسی و تعیین کننده ایفا کرد.

آقای محسن رضایییی هم‌اکنون علاوه بر تصدی دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دانشگاه امام حسین (ع) نیز مشغول به تدریس است. این چهره مطرح در نظام سیاسی کشور، مدرک دکترای اقتصاد خود را در سال 1379 و از دانشگاه تهران، دریافت نمود.

ازدواج و فرزندان محسن رضایی

محسن رضایی در سال 53 با معصومه خدنگ ازدواج کرد. باعث آشنایی آن‌ها، امام جماعت مسجد جامع نارمک بود. حاصل این ازدواج 5 فرزند به نام‌های احمد، سارا، علی، زهرا و مهدیه است.

پسر اول محسن رضایی در سال 90 فوت کرد. از زهرا و مهدیه اطلاعات زیادی در دسترس نیست؛ اما علی رضایی میرقائد و سارا رضایی میرقائد در دنیای سیاست فعال‌تر هستند.

علی رضایی میرقائد داماد نوه امام خمینی (ره)، «لیلی بروجردی» است. پدر همسر علی رضایی میرقائد هم «عبدالحسین طباطبایی» از بهترین جراحان قلب و خواهرزاده امام موسی صدر است. یک نکته جالب در مورد این فرزند محسن رضایی، بازی او در تیم فوتبال استقلال تهران در زمان مربیگری کخ است.

علی رضایی میرقائد پسر محسن رضاییسارا رضایی فرزند محسن رضایی، مدرک کارشناسی تغذیه از دانشگاه شهید بهشتی دارد و برای ادامه تحصیل رشته اقتصاد را انتخاب کرده است.

برادران محسن رضایی

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تنها یک برادر به نام امیدوار رضایی میرقائد دارد. برادر محسن رضایی سیاست‌مدار، مدرس دانشگاه و جراح مغز است.

او فارغ‌التحصیل دکتری پزشکی و جراحی مغر و اعصاب از دانشگاه شهید بهشتی است. امیدوار رضایی در دوره‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم، نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس بود.

برادر محسن رضایی در حال حاضر رئیس بیمارستان لقمان و مدرس دانشگاه است.

فعالیت‌های سیاسی و نظامی

محسن رضایی از همان روزهای اول انقلاب اسلامی به صورت کاملا مستمر و پررنگ، در عرصه سیاسی، نظامی و اقتصادی کشور، حضور داشت. او همراه با یک هیئت 12 نفره، اقدام به تدوین اساس‌نامه سپاه پاسداران نمود و یک سال بعد نیز، واحد اطلاعات سپاه را راه‌اندازی کرد.

رضایی در سال 1360 و با فرمان رهبر وقت انقلاب، به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران منصوب شد. همان‌طور که می‌دانید این دوران مصادف با جنگ تحمیلی بود و حضور آقای محسن رضایی در راس سپاه، کمک زیادی به نیروهای رزمنده کشور کرد.

البته آن روزها حواشی خاص خود را نیز به همراه داشتند (از جمله اختلاف رضایی با شهید صیاد شیرازی)؛ اما در این مقاله، فرصت پرداختن به آن‌ها را نداریم. در نهایت او تا سال 1376 و به مدت 16 سال، در پست فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، باقی ماند.

فعالیت های سیاسی محسن رضایی

از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های محسن رضایی در زمان فرماندهی سپاه پاسداران، می‌توان به تاسیس قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء و دانشگاه امام حسین (ع) اشاره کرد. عملیات کربلای 4 و 5 که به آزادسازی بیش از 150 کیلومتر از خاک مقدس کشورمان از دست نیروهای بعثی انجامید، در دوران مدیریت محسن رضایی میرقائد به وقوع پیوستند.

بعد از کناره‌گیری از فرماندهی کل سپاه پاسداران در سال 1376، محسن رضایی فعالیت‌های نظامی را به صورت کامل کنار گذاشت. در سال 76 او وارد دنیای سیاست شد و تنها به دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخت. در حکم دبیری آقای رضایی که توسط رهبر معظم انقلاب تدوین شده؛ آمده است:

شما حقاً در این مدت همه استعداد‌های خود را بکار انداختید تا سازمانی را که عظمت و کارایی و فداکاری و نشاط انقلابی آن، چشم تحلیل‌گران جهان را هم به خود متوجه ساخته‌است، از مجموعه‌ای از جوانان ایثارگر و عاشق اسلام و انقلاب و امام پدید آورید و به رشد و بالندگی برسانید.

محسن رضایی و انتخابات 1400

به نظر می‌رسد که بعد از یک وقفه ( انتخابات سال 1396) محسن رضایی قصد ورود دوباره به کارزار انتخابات ریاست جمهوری را دارد. آنچه که مسلم به نظر می‌رسد، این است که رقیبان رضایی در این دوره، به قدرتمندی رقیب‌های دوره‌های قبل نیستند. اما باید دید که این چهره فعال سیاسی، نظامی و اقتصادی، این بار با چه برنامه و هدفی وارد ماراتن هیجان‌انگیز انتخابات خواهد شد.

نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری

از نکات جالب زندگینامه محسن رضایی کاندیداتوری چهار باره او برای انتخابات ریاست جمهوری است. او از این بایت رکوردار است.تلاش‌های او برای تصدی ریاست این قوه تا کنون نتیجه‌ای نداشته است.

حضور محسن رضایی در انتخابات ریاست جمهوری

برای اولین بار و در سال 1384 بود که آقای رضایی، برای نهمین انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کاندیداتوری کردند. ایشان در این دوره و تنها چند روز مانده بر برگزاری انتخابات، انصراف خود را رسما اعلام کرد.

4 سال بعد و در سال 1388 نیز محسن رضایی یکی از 4 کاندیدای نهایی و تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری بود. رضایی در آن دوره در رده سوم قرار گرفت و البته بعدها به صورت رسمی، به نتایج انتخابات اعتراض کرد. اما تنها چند روز بعد، از اعتراض خود انصراف داده و محمود احمدی نژاد را رئیس جمهور قطعی و قانونی ایران دانست.

در سال 1392 نیز نام محسن رضایی دوباره در میان کاندیداهای نهایی ریاست جمهوری قرار گرفت. در این دوره که حسن روحانی در یک رقابت بسیار نزدیک با محمد باقر قالیباف، برنده انتخابات شد، رضایی در رده چهارم قرار گرفت.

او برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم ثبت‌نام کرده است. در این دوره رقبای محسن رضایی به قدرتمندی دوره‌های قبل نیستند و باید دید که آیا این بار آقای رضایی موفق می‌شود یا نه.

نظر شما در ارتباط با کاندیداتوری محسن رضایی چیست؟ آیا محسن رضایی را فردی قابل اعتماد و شایسته برای تصدی پست ریاست جمهوری می‌دانید؟