زندگینامه حسین دهقان

زندگینامه حسین دهقانگمانه‌زنی‌ها در ارتباط با نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری سال 1400 هر روز بیشتر می‌شوند. در این میان، برخی از چهره‌های نام آشنای ایران، به صورت رسمی، کاندیداتوری خود را برای این انتخابات، اعلام کرده‌اند. حسین دهقان یکی از همین افراد است که باید از همین الان، روی نامزدی وی برای ریاست جمهوری، حساب ویژه‌ای باز کنیم.

در این مقاله قصد داریم شما را با این چهره صاحب‌نام نظامی جمهوری اسلامی ایران، بیشتر آشنا کنیم. لطفا تا پایان، با ما همراه باشید.

حسین دهقان کیست ؟ (از کودکی تا امروز)

حسین دهقان متولد 12 اسفند سال 1335 در شهرستان شهرضا در استان اصفهان است. او مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی متالوژی و مدرک دکترای خود را در رشته مدیریت از دانشگاه تهران دریافت کرده است.

حسین دهقان کیست ؟سردار سرتیپ حسین دهقان از سال 1358 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و از همان روزهای نخست جنگ تحمیلی، در جبهه‌ها حضوری فعال داشتند.

حسین دهقان را می‌توان اولین شخصت مشهور و مطرحی به شمار آورد که در پاییز 99 به صورت رسمی، خبر از نامزد شدن خود برای انتخابات 1400 داد.

سوابق نظامی و سیاسی حسین دهقان

سرتیپ حسین دهقان در سال 1359 به عنوان فرمانده سپاه پاسداران شهر تهران منصوب شده و به مدت دو سال (تا سال 1361) در همین سمت، باقی ماندند. پس از آن و به ترتیب، به عنوان فرمانده سپاه در اصفهان، سوریه و لبنان مشغول به فعالیت شدند.

دهقان به مدت 4 سال (از 65 تا 69) به عنوان جانشین فرمانده نیروی هوایی سپاه فعالیت کرد و پس از آن، به مدت یک سال (69 تا 70) به عنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، منصوب شد. او پس از آن و به مدت 4 سال (از 71 تا 75( به عنوان جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه، مشغول به فعالیت بود.

سوابق سیاسی حسین دهقانورود حسین دهقان به عرصه سیاست در سال 1376 اتفاق افتاد. جایی که وی به مدت 6 سال (از 76 تا 82) به عنوان معاون وزیر دفاع در دولت سید محمد خاتمی، فعالیت کرد. با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، دهقان از سال 1384 و به مدت 4 سال، به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران منصوب شد.

حسین دهقان در سال 1389 به عنوان دبیر کمیته سیاسی، امنیتی و دفاعی مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران، شروع به فعالیت نمود.

اولین نکته‌ای که در ارتباط با حسین دهقان، توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، همکاری او با دو رئیس جمهور کاملا غیر هم‌سو (سید محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد) است. ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم حسین دهقان بالاترین پست اجرایی خود را در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، دریافت کرد!

پس روی کار آمدن دولت تدبیر و امید (به ریاست حسن روحانی) سرتیپ حسین دهقان به عنوان گزینه پیشنهادی از سوی رئیس جمهور برای تصدی سرپرستی وزارت دفاع، به مجلس شورای اسلامی ایران معرفی شده و توانست رای اعتماد دریافت کند. او به مدت 4 سال به عنوان متصدی این وزارت خانه مهم و حساس مشغول به فعالیت بود.

حسین دهقان از سال 1396 به صورت رسمی از عرصه سیاست کنار کشید و در این مدت، به عنوان مشاور رهبری، فعالیت می‌کرد.

حسین دهقان و انتخابات 1400

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، حسین دهقان از جمله اولین چهره‌های شاخصی بود که کاندیداتوری خود را در ریاست جمهوری 1400 اعلام کرد. از آن‌جایی که سرتیپ دهقان یک چهره کاملا نظامی محسوب می‌شود، طبیعی بود که این تصمیم، با انتقادهایی هم همراه شود.

همکاری با انواع اندیشه‌های سیاسی کشور (دهقان در دوران سه رئیس جمهور اخیر کشورمان، از پست‌های مهم و حساس برخوردار بوده است) باعث شده تا بسیاری، شانس او را برای پیروزی در انتخابات 1400 زیاد بدانند.

حسین دهقان و انتخابات 1400حسین دهقان در اولین اظهار نظر خود در ارتباط با اهداف و برنامه‌های خود برای تصدی ریاست قوه مجریه اظهار داشتند که دوران مناقشات سیاسی تمام شده و است باید بر اساس گفتگو، با جهانیان مذاکره کنیم. (البته این شخصیت نظامی، قبلا به صراحت تاکید کرده بودند که هیچ مذاکره‌ای با آمریکا در کار نخواهد بود و هر اقدام نظامی، با یک پاسخ سخت از سوی کشورمان همراه خواهد بود.)

حسین دهقان پیش‌تر در رابطه با برجام نیز اظهار نظرهایی داشته و تاکید کرده بودند که ماندن در این توافق‌نامه، هیچ کمکی به جمهوری اسلامی ایران نخواهد کرد.

با توجه به سوابق نظامی و سیاسی سرتیپ حسین دهقان، نظر شما در ارتباط با کاندیداتوری این چهره مهم و شاخص، در انتخابات سال 1400 چیست؟